Oto top sposoby na zmniejszenie łaknienia cukru. Tak naprawdę rozróżnić można pięć podstawowych zasad. Musisz spożywać więcej błonnika, białka, zdrowego tłuszczu i jeść kwaśne pokarmy. Jeśli zastosujesz się do wskazań, które zaraz przedstawimy to na pewno pomogą Ci one przezwyciężyć swoje słodkie uzależnienia i łaknienie cukru.

1. Stosuj dietę bogatą w białko

Białko w diecie rzeczywiście równoważy poziom cukru we krwi i pomaga zmniejszyć jego łaknienie. Poniżej przedstawiamy jedne z najlepszych pokarmów białkowych, które pomagają w szybszym pokonaniu uzależnienia od cukru:
Mięso wołowe pochodzące od zwierząt karmionych trawą,
Soczewica,
Dzikie ryby, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk,
– Kurczak z wolnego wybiegu,
– Czarna fasola,
– Natto,
– Nieprzegotowane mleko,
Kefir,
– Jogurt,
Jaja od kur z wolnego wybiegu,
– Surowy ser.

2. Stosuj zdrowe tłuszcze

Twój organizm może przetworzyć cukier lub tłuszcz na energię. Jeśli przestaniesz spożywać tyle cukru zacznij zużywać więcej zdrowego tłuszczu. Upewnij się, że są to na pewno zdrowe tłuszcze, takie jak w diecie śródziemnomorskiej. Twoje ciało stanie się spalaczem tłuszczu, co również wspomoże utratę jego masy oraz zwalczy uzależnienie od cukru. Najlepszym do tego tłuszczem jest kokosowy lub olej kokosowy.

3. Spożywaj więcej błonnika

Błonnik jest bardzo syty. Wspomaga również detoksykację organizmu i może zmniejszyć objawy kandydozy. Choroba ta jest główną przyczyną odczuwania pragnienia cukru. Spożywaj do 35-40 g błonnika dziennie. Wprowadź do swojej diety więcej pokarmów bogatych w błonnik, zwłaszcza warzyw, orzechów i nasion, takich jak nasiona Chia i siemię lniane.
Inne źródła błonnika:
Awokado,
Gruszki azjatyckie,
Jagody,
– Orzech kokosowy,
Figi,
– Karczochy,
– Groszek,
– Okra,
– Dynia szparagowa,
– Brukselki,
– Rzepa,
– Czarna fasola,
– Ciecierzyca,
– Fasola Limańska,
– Groch łuskany,
– Soczewica,
Komosa ryżowa.

4. Zużywaj więcej kwaśnych lub bogatych w probiotyki pokarmów

Produkty takie jak probiotyczne jogurty i kefiry są kwaśne w smaku dzięki bakteriom które się w nich znajdują. Redukują one poziom kandydozy w organizmie, zmniejszając tym samym łaknienie cukru.
Spożywanie pokarmów bogatych w probiotyki, takich jak kefir, jogurt, fermentowane warzywa takie jak kapusta kiszona czy kimchi, a także kwaśne pokarmy z dodatkiem octu jabłkowego jest bardzo pożyteczne. Używanie w codziennej kuchni octu jabłkowego do sałatki czy soku z cytryny dodawanego do wody w ciągu dnia może zmniejszyć łaknienie cukru.
Więcej probiotycznych pokarmów:

– Kombucha,
– Natto,
– Kefir kokosowy,
– Kwas chlebowy,
– Surowy ser,
– Miso,
– Tempeh,
– Solanka z oliwkami,
– Korniszony.

5. Przestaw się na stewie

Stewia jest bezkalorycznym, naturalnym słodzikiem, który jest dobrą alternatywą dla cukru, jeśli chcesz zniwelować jego łaknienie.

Tylko uważaj! nie każda stewia jest taka sama dlatego skutki uboczne jej zażywania mogą być różne. Poniżej przedstawiamy trzy główne typy stewii:

1. Zielony liść stewii – jest to najmniej przetworzona ze wszystkich rodzajów stewia; liście zostały ususzone i zmielone na proszek. Ta stewia jest słodka, lekko gorzka i nie jest tak silna jak większość produktów stewii. Jest około 30-40 razy słodsza niż cukier; ten rodzaj jest najlepszym rozwiązaniem.

2. Ekstrakty stewii – Niektóre marki stewii ekstrahowane są ze słodszych i mniej gorzki część liści stewii (rebaudiozyd), który nie jest tak korzystny jak stewiozyd. Ten typ stewii może być lepszym rozwiązaniem niż inne zwykłe substancje słodzące, ale nie jest on jeszcze gruntownie przebadany, tak by móc określić skutki jego stosowania. Jest około 200 razy słodszy niż cukier.

3. Zmodyfikowana stewia i Truwia – rodzaj stewii, od którego powinno trzymać się z daleka. Nie jest to w gruncie rzeczy naturalna stewia, ponieważ jest przetwarzona i posiada szereg dodanych składników.
Ponownie zwracamy uwagę, że nie wszystkie produkty stewii są sobie równe. Istnieje ogromna różnica pomiędzy naturalną stewią a chemicznie przetwarzoną Truwią.

Jeśli zastosujesz się do pięciu powyżej podanych rad będziesz mógł pożegnać się ze swoim uzależnieniem od cukru.

Najlepsze alternatywy cukru

1. Naturalny miód
Jedna łyżka naturalnego miodu ma 64 kalorie i mniejszy ładunek glikemiczny niż jeden banan. Jest to zaleta naturalnego miodu. Gdy miód zostanie zapasteryzowany, traci wiele korzyści zdrowotnych.

2. Daktyle

Daktyle są źródłem potasu, miedzi, żelaza, manganu, magnezu i witaminy B6. Te owoce z drzewa palmy daktylowej są łatwo przyswajalne i pomagają metabolizować białka, tłuszcze i węglowodany. Badania wskazują, że daktyle pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

3. Cukier kokosowy

Teraz coraz więcej osób korzysta z cukru kokosowego jako naturalnego słodzika ponieważ posiada on niski ładunek glikemiczny i jest bogaty w składniki mineralne.

4. Puree z banana

Banany są bogate w błonnik i potas, a także są dobrym źródłem witaminy B6 i C. Są też naturalnie słodkie o subtelnym smaku, co czyni z nich alternatywę dla cukru.

5. Dżem owocowy

Kluczem zdrowej diety są prawdziwe owoce. Jagody, owoce pestkowe, jabłka, gruszki i winogrona są świetnymi zamiennikami cukru. Dobry dżem owocowy nie powinien zawierać dodatku cukru lub pektyn. Najlepiej zrobić własny, bezcukrowy dżem ze świeżych lub mrożonych owoców organicznych. Jest to łatwe, ekonomiczne i przede wszystkim zdrowe.