Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które spożywane mają korzystny wpływ na zdrowie. Można je znaleźć zarówno w suplementach i w fermentowanych produktach spożywczych. Mogą one usprawnić funkcjonowanie układu pokarmowego, układu odpornościowego, a nawet stan serca; to jedynie kilka przykładów. Liczne badania sugerują również, że probiotyki mogą pomóc Ci schudnąć i zredukować tłuszcz z okolic brzucha

Dobre bakterie jelitowe mogą mieć pozytywny wpływ na regulację masy ciała.

Istnieją setki różnych mikroorganizmów w przewodzie pokarmowymWiększość z nich to bakterie, które są przyjazne. Tzw. dobre bakterie wytwarzają wiele ważnych składników odżywczych, w tym witaminę K i niektóre witaminy z grupy B. Pomagają one również rozbić błonnik, którego organizm nie może strawić, przekształcając go w korzystne dla organizmu kwasy tłuszczowe o krótkim łańcuchu, takie jak maślan.

nihms-4344-0003

Rozróżniamy dwie główne rodziny pożytecznych bakterii w jelitach: Bacteroidetes i Firmicutes. Wygląda na to, że masa ciała jest powiązana z równowagą tych dwóch rodzinZarówno badania przeprowadzone na ludziach, jak i na zwierzętach wykazały, że osoby (bądź osobniki) z prawidłową masą ciała mają inne bakterie jelitowe niż osoby/osobniki  z nadwagą lub otyłością. W badaniach tych, osoby z otyłością ma więcej Firmicutes i mniej Bacteroidetes, w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała. Istnieją również badania na zwierzętach, które wykazały, że gdy bakterie jelitowe od myszy otyłej przeszczepia się do chudej myszy, to chuda mysz tyje. Wszystkie te badania sugerują, że bakterie jelitowe mogą odgrywać istotną rolę w regulacji masy ciała.

Podsumowanie: Istnieje wiele różnych mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym, głównie bakterii. Kilka linii dowodowych sugeruje, że te bakterie mogą mieć silny wpływ na masę ciała.

Jak probiotyki wpływają na zmianę wagi?

Uważa się, że niektóre probiotyki mogą hamować wchłanianie spożywanego tłuszczu, zwiększając przy tym ilość tłuszczu wydalonego z kałem. Innymi słowami, sprawiają, że żniwo” kaloryczne z przyjmowanych pokarmów jest mniejsze. Stwierdzono, że niektóre bakterie, takie jak z rodziny Lactobacilli, mają tę zdolność zubożania diety w kalorie.

Probiotyki mogą walczyć z otyłością na inne sposoby:

Wydzielanie GLP-1: Probiotyki mogą zwiększyć uczucie sytości (zarazem zmniejszając apetyt), poprzez pobudzanie wydzielania hormonu GLP1. GLP-1 pozwala na regulację poziomu glukozy we krwi po spożytym posiłku.  Podwyższony poziom tego hormonu może pomóc spalić kalorie i tłuszcz.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Istnieje też wiele dowodów na to, że otyłość jest powiązana ze stanami zapalnymi mózgu. Probiotyki mogą zmniejszyć stany zapalne tego organu, poprzez poprawę stanu zdrowia jelit, przy tym chronią przed otyłością i innymi chorobami. Należy jednak pamiętać, że przedstawione mechanizmy, aby były dobrze zrozumiałe, muszą jeszcze być poddane dalszym badaniom.

Podsumowanie: Probiotyki mogą zmniejszyć ilość kalorii wchłanianych z pokarmu. Wpływają one również na hormony i białka związane z apetytem i przechowywaniem tłuszczów. Dodatkowo mogą zmniejszać zapalenie, które może prowadzić do otyłości.

Probiotyki mogą pomóc Ci schudnąć i pozbyć się tłuszczu z brzucha.

Badania wykazały, że niektóre szczepy z rodziny Lactobacillus mogą pomóc zredukować tkankę tłuszczową trzewną. W jednym z badań, jedzenie naturalnie fermentowanych produktów z Lactobacillus fermentum lub Lactobacillus amylovorus spowodowało zmniejszenie tkanki tłuszczowej o 3-4% w ciągu sześciu tygodni.
Dobrym przykładem są tego tupu produkty:

W innym badaniu poddano obserwacji 125 osób z nadwagą. Dietetycy badali wpływ suplementów z Lactobacillus rhamnosus na utratę wagi i utrzymania masy ciała. Badanie trwało 3 miesiące. W tym okresie, kobiety przyjmujące probiotyki straciły o 50 % więcej wagi w porównaniu z grupą stosującą fikcyjne pigułki (placebo). Spadek wagi trwał także podczas  fazy podtrzymującej wagę.

https://youtu.be/FfNxhL6VkUI

Lactobacillus Gasseri

Spośród wszystkich badanych bakterii probiotycznych do tej pory, Lactobacillus gasseri wykazuje potencjalnie największy wpływ na utratę wagi. Wiele badań na gryzoniach wykazało, że są one skuteczne w walce z otyłością. Imponujące rezultaty uzyskano w przypadku poddaniu badaniom japońskich dorosłych. 
Pewne badanie przeprowadzono na grupie 120 osób z dużą ilością tłuszczu brzusznego. Stwierdzono, że przyjmowanie Lactobacillus gasseri przez okres 12 tygodni zmniejsza masę ciała, tkanki tłuszczowej wokół narządów, obwód pasa i bioder. Co więcej,  ilość tłuszczu z brzucha została obniżona o 8,5%. Jednak, gdy uczestnicy zaprzestali przyjmowania probiotyku, odzyskali z powrotem cały poprzednio utracony tłuszcz brzuszny w ciągu miesiąca.
Podsumowanie: Niektóre szczepy z rodziny Lactobacillus powodują zmniejszenie masy tłuszczu i obwodu brzucha. Lactobacillus gasseri wydaje się być najbardziej skuteczna.

Niektóre probiotyki mogą hamować przyrost masy ciała.

Utrata wagi nie jest jedynym istotnym elementem zwalczania otyłości. Zapobieganie jest jeszcze ważniejsze i to działanie powinno być na pierwszym miejscu. W pewnym 4-tygodniowym badaniu, podczas stosowania probiotycznego preparatu o nazwie VSL # 3 zmniejszony został przyrost masy ciała i przyrost tłuszczu na diecie, gdzie ludzie przyjmowali o 1000 kalorii dziennie więcej, niż wynosi ich dzienna racja. Oznacza to, że pewne szczepy probiotyczne mogą być skuteczne w zapobieganiu przybierania na wadze, gdy stosowana jest dodatkowo dieta wysokokaloryczna.  Jednak to odkrycie musi zostać jeszcze potwierdzone wieloma badaniami.
Podsumowanie: Niektóre szczepy probiotyczne mogą być w stanie zapobiegać zwiększaniu masy ciała przy diecie wysokokalorycznej.
 probiotics-weight-chart
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
 Niektóre szczepy probiotyczne mogą zwiększać ryzyko uzyskania przyrostu masy ciała i otyłości.
Nie wszystkie badania wykazały, że probiotyki pomagają w utracie wagi. Niektóre wyniki zasugerowały nawet, że pewne szczepy probiotyczne mogą prowadzić do nadwagi, a nie utraty masy ciała. Fakt ten dotyczy Lactobacillus acidophilus.
W jednym z ostatnich doświadczeń, poddano recenzji 4 kontrolowane badania kliniczne. Stwierdzono, że probiotyki (dotyczy to Lactobacillus acidophilus) nie zmniejszają masy ciała, czy poziomu tkanki tłuszczowej u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. W każdym razie analiza te nie obejmowała wielu badań, również tych przedstawionych poprzednio w artykule.
Podsumowanie: Nie wszystkie probiotyki pomagają w utracie wagi, a niektóre z nich mogą nawet powodować zwiększenie masy ciała. Efekty zależą od szczepu probiotycznego, jak również każdy nieco indywidualnie reaguje na ich przyjmowanie.
Probiotyki mogą być jednym z elementów układanki.
Probiotyki oferują szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Jednakże ich wpływ na masę bywa różny i wydaje się zależeć od rodzaju probiotyku. Dowody wskazują, że Lactobacillus gasseri może pomóc ludziom z otyłością schudnąć i pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha. Dodatkowo, mieszanka probiotyków o nazwie VSL # 3 może zmniejszyć przyrost masy ciała u osób będących na diecie wysokokalorycznej.
Fakt, że probiotyki wpływają na masę ciała nie ulega wątpliwości. Niemniej jednak, istnieje wiele innych powodów, dla których warto je uwzględnić w diecie, poza utratą wagi. Mogą poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, łagodzą stany zapalne, poprawiają stan układu sercowo-naczyniowego, a nawet pomagają w walce z depresją i lękami.
kisoznki

 źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24912386
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22529959
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0271531715001037
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24330093
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22611376
http://www.ffhdj.com/index.php/ffhd/article/view/2
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24780623
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9406136
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15831718
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464612001399
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16033867
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17183309
http://link.springer.com/article/10.1007/s13679-014-0124-9
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17183312
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25884980
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23836895
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16960169/
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0958694611000410
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20927337
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24299712
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18684338/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23917447/
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0882401012001106
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25884980
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20216555
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23614897