Wraz ze wzrostem świadomości wpływu cukru a dokładnie Fruktozy na nasze ciało, owoce w ostatnim czasie są obiektem wielu specjalistycznych badań. Mimo że owoce oferują witaminy, antyoksydanty, probiotyki i cenne minerały, większość owoców jest dobra albo zła. Debata wynika z zawartości fruktozy (cukru najbardziej metabolicznie szkodliwego) i ogólnej zawartości cukru. To nie znaczy, że nie należy jeść owoców. Nie należy zaprzeczać dobroci płynącej ze spożywania owoców, aby z nich rezygnować. Zamiast wybierać podejście wszystko albo nic, te 14 zasad pomoże dokonywać bardziej świadomych wyborów owocowych:

Niektóre owoce są lepsze

Wyższy indeks glikemiczny, słodsze owoce jak banany, mango i winogrona mogą podnieść poziom cukru we krwi dość szybko, ponieważ mają więcej cukru i mniej błonnika niż owoce, takie jak jagody. Jeśli chcemy pozbyć się tłuszczu lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, należy wybierać owoce takie jak jagody i maliny.

Najmniej kaloryczne owoce

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Owoce choć zawierają cukier, są też pełne dobrych rzeczy

Natura obdarzyła jagody i inne owoce w substancje odżywcze, błonnik, przeciwutleniacze i wszelkiego rodzaju inne dobrodziejstwa, które łącznie obniżają wpływ cukru na nasz poziom insuliny. Błonnik i składniki odżywcze w jagodach mają stosunkowo niski indeks glikemiczny, pomimo ich zawartości cukru. W rzeczywistości, badania pokazują, że borówki mogą faktycznie pomóc w normalizacji poziomu cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Można zmniejszyć wpływ cukru owocowego

Białko i zdrowy tłuszcz mogą pomóc w optymalnym trawieniu cukru owocowego. Więc jeśli mamy plasterki jabłka, warto posmarować je łyżeczką masła migdałowego. I jeśli jesteś aktywną osobą, nie musisz się martwić, że dostarczasz więcej kcal.

Nie wszystkie owoce zawierają cukier

Ze względu na duży ładunek cukru w owocach, prawdopodobnie sklasyfikowane są wszystkie jako źródło węglowodanów. Ale są owoce, takie jak awokado, oliwki i kokos, które mają niską zawartość cukru i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Zamrożone jest w porządku

Szczególnie w okresie zimowym, mrożone owoce mogą stać się bardziej praktyczne i trwałe niż świeże owoce. Wystarczy czytać etykiety w przypadku dodawanego cukru – upewnij się, że kupujesz mrożone wersje prawdziwych, a nie pakowanych przetworzonych owoców. Zwracaj uwagę czy dane owoce były zbierane i mrożone w okresie ich zbiorów na naszym terenie (lokalne owoce)

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Owoc nie jest jedzeniem „jesz ile chcesz”

Niektórzy twierdzą, że planowany posiłek z owoców jest „wolnym” jedzeniem. Niestety,  zajadając się bananami przez cały dzień bez umiaru, może spowodować drastycznie dodatni bilans kaloryczny dostarczony z fruktozy. Jedzmy codziennie owoce, ale bądźmy świadomi ile zjedliśmy kalorii oraz ile dostarczyliśmy kalorii.

Owoce i warzywa pomocne w walce z rakiem.

Najbardziej Kaloryczne owoce

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Suszone owoce powinny być traktowane jak cukierek

Pozornie zdrowe pokarmy, takie jak rodzynki lub daktyle uznane są jako przetworzona żywność. Dlaczego? Nawet jeśli jest w nich trochę błonnika, nie ma wystarczająco dużo składników odżywczych i przeciwutleniaczy, aby zrównoważyć wpływ stężenia cukru do wydzielania insuliny.

Nie! Soki owocowe nie liczą się jako owoc

Gdy jedzenie jest „rozpakowywane” z błonnika – a soki owocowe z pewnością są – to pozostają bez składników odżywczych, witamin i minerałów, co zaburza równowagę glikemiczną. Przetworzone soki owocowe kupowane w marketach na pewno nie są dobrym wyborem.

Jeżeli lubimy soki, raz na jakiś czas możemy wypić świeżo wyciskany sok z ulubionych owoców, jednak musimy pamiętać u być świadomi faktu, że soku zawsze wypijemy więcej niż zjedli byśmy surowych owoców.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Wyciskany sok powoduje ogromny wzrost cukru

Sok warzywny jest w porządku, ale większość soków owocowych powoduje ogromny wzrost cukru. Przeczytaj najpierw etykiety: możesz być zaskoczona, jak dużo cukru zawierają „zdrowe” soki handlowe!

Jogurt z całymi kawałkami może zawierać za dużo cukru

Przejdź z odmian jogurtów owocowych załadowanych cukrem na niesłodzony jogurt grecki i wymieszaj go z prawdziwymi owocami,np. jagodami (jeśli nie jesteś wrażliwy na nabiał) lub na niskosłodzone jogurty kokosowe. Pamiętaj, że kwestia nabiału jest bardzo problematyczna, nie chodzi tutaj tylko o nietolerancję laktozy ale głownie o kazeinę, która wg. najnowszych statystyk uczula blisko 50% społeczności wysoko rozwiniętych.

Warzywa vs Owoce 

„Jeśli kazał byś mi wybrać jedną z tych dwóch kategorii, nie byłoby dyskusji: Warzywa są wyraźnym zwycięzcą”, pisze dr Jonny Bowden w „150 najzdrowszej żywności na Ziemi „. „Prawie wszystkie składniki odżywcze znajdujące się w owocach są dostępne w warzywach i ze znacznie mniejszym wpływie na poziom cukru we krwi”. Właściwe przechowywanie owoców i warzyw

Nie zawsze trzeba kupować ekologiczne

Jeśli masz ograniczony budżet lub po prostu potrzebujesz pomocy w dokonywaniu wyboru, należy użyć tych list , aby wybierać odpowiednie warzywa i owoce. Lista „Czysta Piętnastka” obejmuje owoce i warzywa z najmniejszą ilością pestycydów. Alternatywnie, lista „Parszywa dwunastka” obejmuje owoce i warzywa, których należy kupować w ograniczonych ilościach – ponieważ mają najwięcej pestycydów.

„Czysta Piętnastka”- owoce i warzywa z najmniejszą ilością pestycydów:

 1. Awokado
 2. Ananasy
 3. Kapusta
 4. Groszek
 5. Cebula
 6. Szparagi
 7. Mango
 8. Papaja
 9. Kiwi
 10. Bakłażan
 11. Grejpfrut
 12. Kantalupa
 13. Kalafior
 14. Słodkie ziemniaki

„Parszywa dwunastka”- owoce i warzywa z większością ilością pestycydów:

 1. Jabłka
 2. Brzoskwinie
 3. Nektarynki
 4. Truskawki
 5. Winogrona
 6. Seler
 7. Szpinak
 8. Słodka papryka
 9. Ogórki
 10. Pomidory koktajlowe
 11. Groszek (importowany)
 12. Ziemniaki

Podsumowanie

Jeżeli pewni „eksperci” twierdzą, że cukier nie jest zły a ich głównym argumentem jest regułka „to tylko kalorię powodują tycie ” niech spojrzą na plagę otyłościm, chorób wieńcowych, cukrzycy czy rozregulowaniu (Leptyny, Greliny) a w kolejności skorelują te dane ze wzrostem spożycia cukru od lat 60. O uzależnieniu psychicznym i patologi jakim jest przekupowanie dzieci przez matki „słodkościami ” nie wspomnę. Uważam, że cukier spożywany w dużych ilościach jest szkodliwy ale największą dewastację naszego organizmu powoduje syrop glukozowo fruktozowy i nie proszę mylić z fruktozą z owoców. Mimo, że owoce zawierają fruktozę to w środowisku błonnika, witamin, antyoksydantów metabolizuje się inaczej a pewne owoce mają właściwości probiotyczne, tak jak np. banan, gdzie błonnik na drodze fermentacji przekształca się w krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe i pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi (zmniejsza ryzyko cukrzycy ), obniża ph w okrężnicy (zmniejsza ryzyko raka jelita grubego), czy pomaga w produkcji Maślanu sodu (uszczelnienie jelit i lepsza odporność ) Myślę, że jest to dobry argument aby przestać jeść przetworzone produkty pełne przemysłowej fruktozy a zaczną doceniać sezonowe owoce, które są profilaktyką długotrwałego zdrowia !