Rosną dowody na to, że bakterie mogą wywoływać raka jelita. Wykazano, że dwa rodzaje drobnoustrojów występujących w nowotworach jelita grubego wywołują raka u myszy.  Dwa powszechnie występujące gatunki, Escherichia coli i Bacteroides fragilis, w nieprawidłowej proporcji uszkadzają DNA, wskutek których może doprowadzić do mutacji powodujących raka u myszy.

Zapamiętaj te bakterie!

Choć do tej pory nie zostało jeszcze wykazane, że takie skutki mają miejsce w przypadku ludzi, to Cynthia Sears z Instytutu Immunoterapii Raka Bloomberga-Kimmela w Baltimore w stanie Maryland wraz z zespołem odkryła, że bakterie E. coli i B. fragilis atakowały ścianę jelita grubego w próbkach tkanek pobranych od osób z rakiem jelita grubego. Ponadto już wcześniej stwierdzono, że bakterie te występują liczniej u osób z tym typem raka, niż w przypadku osób zdrowych.

Po iniekcji Escherichia coli i Bacteroides fragilis u myszy z predyspozycją do rozwoju raka jelita grubego, ilość guzów uległa znacznemu zwiększeniu(!). Inny, trzeci gatunek bakterii też jest podejrzany o sprzyjanie rozwojowi choroby. Jak mówi Sears – „Pewne typy bakterii mogą mogą spowodować pojawienie się raka, a następnie wspólnie pogłębiać stan choroby”.

Czynniki zwiększające raga jelita

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego należą:

  • Siedzący tryb życia. Jeśli jesteś nieaktywny, masz większe szanse na zachorowanie na raka okrężnicy. Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • CukrzycaOsoby z cukrzycą i opornością na insulinę mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • OtyłośćOsoby otyłe mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwiększone ryzyko zgonu z powodu raka okrężnicy w porównaniu z osobami uważanymi za normalne.
  • Palenie. Osoby palące mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • Alkohol. Częste picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • Radioterapia w przypadku raka. Radioterapia skierowana na brzuch w leczeniu wcześniejszych nowotworów zwiększa ryzyko raka okrężnicy i odbytnicy.

Journal reference: Science, DOI: 10.1126/science.aah3648