Rosną dowody na to, że bakterie mogą wywoływać raka jelita. Wykazano, że dwa rodzaje drobnoustrojów występujących w nowotworach jelita grubego wywołują raka u myszy.  Dwa powszechnie występujące gatunki, Escherichia coli i Bacteroides fragilis, w nieprawidłowej proporcji uszkadzają DNA, wskutek których może doprowadzić do mutacji powodujących raka u myszy.

Zapamiętaj te bakterie!

Choć do tej pory nie zostało jeszcze wykazane, że takie skutki mają miejsce w przypadku ludzi, to Cynthia Sears z Instytutu Immunoterapii Raka Bloomberga-Kimmela w Baltimore w stanie Maryland wraz z zespołem odkryła, że bakterie E. coli i B. fragilis atakowały ścianę jelita grubego w próbkach tkanek pobranych od osób z rakiem jelita grubego. Ponadto już wcześniej stwierdzono, że bakterie te występują liczniej u osób z tym typem raka, niż w przypadku osób zdrowych.

Po iniekcji Escherichia coli i Bacteroides fragilis u myszy z predyspozycją do rozwoju raka jelita grubego, ilość guzów uległa znacznemu zwiększeniu(!). Inny, trzeci gatunek bakterii też jest podejrzany o sprzyjanie rozwojowi choroby. Jak mówi Sears – „Pewne typy bakterii mogą mogą spowodować pojawienie się raka, a następnie wspólnie pogłębiać stan choroby”.

Czynniki zwiększające raga jelita

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego należą:

  • Siedzący tryb życia. Jeśli jesteś nieaktywny, masz większe szanse na zachorowanie na raka okrężnicy. Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • CukrzycaOsoby z cukrzycą i opornością na insulinę mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • OtyłośćOsoby otyłe mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwiększone ryzyko zgonu z powodu raka okrężnicy w porównaniu z osobami uważanymi za normalne.
  • Palenie. Osoby palące mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • Alkohol. Częste picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
  • Radioterapia w przypadku raka. Radioterapia skierowana na brzuch w leczeniu wcześniejszych nowotworów zwiększa ryzyko raka okrężnicy i odbytnicy.
Warto przeczytać  Największe oszustwo spożywcze - Margarynowe zatrucie !

Journal reference: Science, DOI: 10.1126/science.aah3648

Z okazji 34 urodzin motywatora
Rusza
PROMOCJA Na kurs wideo "Wszystko na temat zdrowia i zdrowych nawyków żywieniowych"
Oszczędzasz 331 zł
400zł  67zł

-82.75%

Promocja trwa jeszcze
w 3 dni nauczę cię więcej na temat odżywiania i zdrowia niż przeciętna osoba uczy się w miesiąc we własnym zakresie.
Czytaj dalej

Dodatkowa tylko dzisiaj niepublikowany ebook “Atlas witamin” o wartości 19zł w prezencie.

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA