Otyłość, która jest wynikiem nadmiernego nagromadzenia się tłuszczu w ciele, oznacza się przez wskaźnik masy ciała (BMI z angielskiego Body Mass Index). Generalnie, BMI między 18,5 a 25 uznaje się za pożądane. Jeśli BMI wynosi 30 lub więcej, mamy do czynienia z otyłością.

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

Międzynarodowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę),
  • 17–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłowa,
  • 25,0–30,0 – nadwaga,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna).

Problem otyłości najczęściej przypisuje się nieodpowiedniemu stylowi życia, w którym „króluje” przetworzona żywność o wysokiej zawartości cukru rafinowanego i tłuszczu (szczególnie tłuszcze rafinowane i tłuszcze trans), ponadgabarytowe porcje żywności, przejadanie się, nadmierne spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, brak snu i inne złe nawyki. Czynniki genetyczne i problemy natury hormonalnej mają również tendencję do zwiększenia ryzyka rozwoju otyłości.

Otyłość jest wielkim problemem nie tylko ze względów wizualnych, ale głównie dlatego, że powoduje szereg poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca i inne. Ważne jest, aby wdrożyć zdrowe nawyki w styl życia w celu zwalczania tego problemu. Ponadto, można korzystać z kilku prostych ale skutecznych naturalnych środków, aby wspomóc proces odchudzania.

LISTA DOMOWYCH, NATURALNYCH ŚRODKÓW BĘDĄCYCH TWOIM ORĘŻEM W WALCE Z OTYŁOŚCIĄ:

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest jednym z najlepszych domowych środków do walki z otyłością. Pomaga poprawić trawienie i ma działanie detoksykujące. Zdrowe trawienie jest podstawowym warunkiem  do utraty wagi, ponieważ dobrze funkcjonujący układ pokarmowy jest w stanie przyswoić substancje odżywcze niezbędne do procesów spalania tłuszczu. Ponadto, pomaga usunąć toksyny z organizmu, które znacznie spowalniają metabolizm.

  1. Wymieszaj trzy łyżeczki soku z cytryny, jedną łyżeczkę miodu, i pół łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu w szklance wody. (Jeśli używasz świeżo zmielony pieprz, dodaj go w ilości jednej czwartej łyżeczki).
  2. Pij miksturę rano na czczo.
  3. Rób tak codziennie, przez co najmniej trzy miesiące.

Ocet jabłkowy

Surowy, niefiltrowany ocet jabłkowy to kolejny popularny środek domowy sprzyjający spadkowi wagi. Chociaż rzeczywiste korzyści stosowania go w celu kontroli wagi nie są do końca poznane, wstępne badania wykazały, że może pomóc chronić przed otyłością. Pomaga rozbijać tłuszcz, a tym samym zapobiega odkładaniu się go w organiźmie.

  • Dodaj dwie łyżeczki surowego, nieprzefiltrowanego octu jabłkowego do szklanki wody. Tak rozcieńczony pij codziennie rano, najlepiej przed posiłkiem.
  • Można też wypić szklankę wody zmieszanej z łyżeczką octu jabłkowego oraz łyżeczką soku z cytryny.

Spożywaj maksymalnie dwie łyżki octu jabłkowego dziennie. Nie należy przekraczać tej dawki, ponieważ większa ilość może zmniejszyć stężenie potasu we krwi i demineralizować kości.

Aloes zwyczajny

Aloes jest użyteczny w leczeniu otyłości ze względu na właściwości stymulujące przemianę metabolizmu, zwiększa wydatek energetyczny i pozyskiwanie energii z zapasów tłuszczu. Zawiera on naturalne białka kolagenowe, które wspomagają organizm w procesach absorpcji białek. Ponadto, pomaga usunąć toksyny z układu pokarmowego.

  1. Weź dwa świeże liście aloesu, obierz i pozostaw miąższ.
  2. Umieść miąższ w mikserze wraz z jednej szklanką soku z owoców cytrusowych, lub ze szklanką wody. Miksuj 2-3 minuty. 
  3. Pij codziennie przez co najmniej miesiąc.

Zielona herbata

Zielona herbata jest kolejnym popularnym, naturalnym środkiem promującym utratę masy ciała. Badanie na Penn State wykazało, że galusan epigallokatechiny (EGCG) – polifenol znajdujący się w zielonej herbacie – pomaga spowolnić przyrost masy ciała ograniczając wchłanianie tłuszczu i zwiększając zdolność organizmu do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii. Ponadto, w zielonej herbacie zawarte są składniki odżywcze, takie jak witamina C, karotenoidy, cynk, selen, chrom, oraz pierwiastki śladowe. 

Przy walce z otyłością, pij 3-4 filiżanki zielonej herbaty dziennie. Napój ten warto wzbogacić o imbir lub pieprz cayenne.

Pieprz cayenne

Pieprz Cayenne jest świetnym środkiem wspierającym kontrolę wagi. Zawiera kapsaicynę, która pobudza organizm do spalania tłuszczu i zwiększa wydatek energetyczny. Ponadto stymuluje trawienie i tłumi apetyt spowodowany upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych.

  • Stwórz napój zalewając pieprz cayenne szklanką ciepłej wody (zacznij od 1/10 łyżeczki, stopniowo dochodząc do porcji wielkości łyżeczki). Do pieprzu z wodą, dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny. Taki napój pij codziennie przez co najmniej miesiąc.
  • Do 10 ml wody dodaj 2 łyżki soku z cytryny i 2 łyżki syropu klonowego. Dosyp sporą szczyptę pieprzu cayenne i wypij.
  • Podczas sporządzania posiłków, nie szczędź takich przypraw, jak pieprz cayenne, czarny pieprz, gorczyca, imbir.

Liście curry

Codziennie rano jedz 10 świeżych liści curry. Roślina ta jest cudownym ajurwedyjskim środkiem przeciw otyłości i cukrzycy spowodowanej otyłością. Regularnie spożywaj liście curry przez co najmniej 3-4 miesiące.

Badania wykazują, że liście curry zawierają mahanimbinę – alkaloid, który pomaga walczyć z otyłością i zmniejsza stężenie lipidów. W związku z tym przyczynia się do zmniejszenia wagi ciała i obniża całkowity poziom cholesterolu i triglicerydów.

Pomidory

Jedz kilka pomidorów codziennie rano na czczo. Ważne, aby spożywać je razem ze skórką i nasionami, ponieważ zawierają błonnik. Co ciekawe, pomidory posiadają związki wpływające na hormony, które regulują apetyt. Ponadto są bogate w witaminy A, C i K, pierwiastki, m. in. magnez, mangan, cholina, kwas foliowy i inne ważne dla zachowania zdrowia składniki odżywcze. Mało tego, są one pełne przeciwutleniaczy, które chronią przed nowotworami i przedwczesnym starzeniem.

Kapusta

Surowa lub gotowana kapusta powinna być integralnym elementem diety odchudzającej. Zawiera kwas winowy, który hamuje przemianę cukru w tłuszcz. Ponadto jest bogata w witaminę C i ma bardzo mało kalorii, za to zawiera dużo błonnika i wody.

Należąc do grupy warzyw kapustnych, zawiera związki fitochemiczne pomagające poprawić zaburzony metabolizmu estrogenu, który nie tylko powoduje, że organizm ma tendencję do nadmiernego magazynowania tłuszczu, ale również może promować raka piersi, raka jajnika, i inne choroby nowotworowe. Inne warzywa kapustne, takie jak brokuły, kalafior, brukselka, boćwina, są również korzystne pod tym względem.

Koper włoski

Ze względu na swoje właściwości moczopędne, nasiona kopru włoskiego są uważane za użyteczne przy staraniach o utratę masy ciała. Diuretyki mogą szybko pomóc schudnąć poprzez zmniejszenie retencji wody. Jednakże nie powodują długotrwałej utraty wagi. 

  • Zmiel suszone ziarna kopru włoskiego na proszek. Przyjmuj dwa razy dziennie półtora łyżeczki tego proszku zmieszanego z wodą. Taki napój dodatkowo odpręża, łagodzi wzdęcia i … działa jak afrodyzjak. 
  • Można również pić herbatę z kopru włoskiego 15 minut przed posiłkami.

Miód i cynamon

Uwzględnij napój z miodu i cynamonu w swojej diecie, jeżeli chcesz przyspieszyć swój metabolizm, zwiększyć swoją siłę i oczyścić organizm z toksyn. Wszystkie te efekty sprzyjają utracie zbędnych kilogramów. Miód walczy z otyłością poprzez wspieranie metabolizmu tłuszczu. Cynamon hamuje chęć przejadania się, sprzyja zwalczaniu oporności na insulinę, a także zmniejsza stres oksydacyjny związany z zespołem metabolicznym.

  1. Zalej szklanką gorącej wody ponad pół łyżeczki sproszkowanego cynamonu. Odstaw na pół godziny.
  2. Do wody z cynamonem dodaj łyżeczkę miodu pszczelego.
  3. Przygotowany napój podziel na dwie porcję – jedną wypij rano na czczo (pół godziny przed posiłkiem), a drugą przechowuj w lodówce i wypij na noc przed pójściem spać. 

Wskazówki

  • Pamiętaj o nawodnieniu organizmu i piciu w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody, by wypłukać toksyny i zbędne produkty przemiany materii z organizmu.
  • Badania wykazały, że ekologiczna żywność pochodzenia roślinnego sprzyja walce z otyłością, m. in dlatego, że zawiera związki fitochemiczne, które zapobiegają tzw. stresowi oksydacyjnemu (nadmiar tkanki tłuszczowej również powoduje stres oksydacyjny). Koniecznie zastąp przetworzone, śmieciowe jedzenie warzywami i owocami.
  • Innym bardzo ważnym (a zarazem często ignorowanym) filarem optymalnej diety w walce z otyłością jest spożywanie odpowiedniego śniadania. Wyniki badań potwierdzają, że ci, którzy spożywają duże śniadanie, tracą szybciej na wadze i w obwodzie talii w porównaniu z tymi, którzy jedzą duże kolację.