Sposób na mdłości – imbir!

Mdłości ciążowe, choroba lokomocyjna, czy inne stany emocjonalne lub chorobowe, w których odczuwamy te nieprzyjemne sensacje żołądkowe, należy leczyć szybko i skutecznie. Najlepiej jest mieć swoje sprawdzone sposoby na nudności – u wielu osób jest to imbir. Czy słusznie?

Imbir – z czym to się je?

Imbir jest korzeniem uprawnym, który w stanie dzikim praktycznie nie występuje. Uprawia się go głównie w Azji, tam jest bardzo powszechnie wykorzystywany jako produkt kulinarny o wysokim znaczeniu dla Azjatów, oraz jako produkt leczniczy, od dawna stosowany w medycynie chińskiej na różne przypadłości. Charakteryzuje się on bardzo intensywnym, interesującym zapachem oraz smakiem. Jest to bardzo świeży, odżywczy zapach z cytrynową nutą. W smaku natomiast jest bardzo pikantny, rozgrzewający, słodko-kwaśny, z lekką goryczką. Imbir spożywa się w niewielkich ilościach jako dodatek do herbat, nalewek, potraw, którym nadaje specyficznego smaku i aromatu. 

Jakie substancje działają w imbirze?

Wśród wielu substancji o działaniu leczniczym, w imbirze należy wymienić te trzy najważniejsze: zingiberol, gingeron, zinferon. Zingiberol jest głównym nośnikiem zapachu, stosowanym często przy produkcji olejków eterycznych. Za ostry smak odpowiada gingerol, który również wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oprócz tego w imbirze występuje całe mnóstwo substancji przeciwutleniających. 

Czy imbir naprawdę działa na mdłości?

Jest to dość silna, intensywna przyprawa o udokumentowanym działaniu leczniczym, a zatem nie ma wątpliwości co do jej skuteczności. Imbir jest bardzo skuteczny w pobudzaniu trawienia. Zaleca się go między innymi osobom odchudzającym się lub chorującym na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Przyspiesza produkcję żółci oraz zwiększa wydzielanie śliny i tym samym usprawnia proces trawienia. To sprawia, że niweluje wzdęcia i łagodzi mdłości oraz wymioty. Nudności często kojarzone są z niesmakiem w ustach, odbijaniem się, a więc czymś nieprzyjemnym, co może prowokować wymioty. Imbir jako substancja ślinopędna pomaga złagodzić te objawy poprzez wzmożone wydzielanie śliny i częstsze przełykanie. Oprócz tego substancje zawarte w imbirze pomagają walczyć z bólem, który często wiąże się z mdłościami i stanami chorobowymi. 

Jakie dawki imbiru są bezpieczne?

Na spożycie imbiru powinny w szczególności zwracać uwagę kobiety w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż nadmierne jego spożycie może prowokować krwawienie. Może on jednak być równie skuteczny co tabletki na mdłości w przypadku typowych objawów na początku ciąży. Kobiety ciężarne ze względu na swój stan powinny w szczególności uważać na to, by niczego nie spożywać w nadmiarze. Dotyczy to również imbiru. Jednak niewielkie jego ilości, szczególnie w postaci świeżego, startego korzenia, mogą korzystnie wpłynąć na szybkie opróżnienie żołądka z treści i w konsekwencji zmniejszenie przykrych dolegliwości. Mówi się tu o ilości 1-2 g świeżego imbiru dziennie. Warto na mdłości przyrządzać herbatki z dodatkiem startego, obranego imbiru, lub imbirowe napary, można też pokusić się o dodawanie tej przyprawy do różnych potraw.

Kiedy można spodziewać się mdłości?

Zawsze warto mieć w domu kawałek imbiru – to korzeń, który może poleżeć nieco dłużej niż warzywa czy owoce, a przyda się pewnie w najmniej spodziewanej sytuacji. Oto sytuacje, kiedy mdłości stają się prawdziwym utrapieniem i warto wówczas sięgnąć po imbir:

Ciąża.

Początki ciąży bywają trudne. Ciało przystosowuje się do nowej roli, a hormony szaleją – to też przyczyna ciążowych mdłości, które potrafią bardzo uprzykrzyć ten piękny stan. Gdy tylko zorientujesz się, że jesteś w błogosławionym stanie – zaopatrz się w świeży imbir, może się przydać na poranne mdłości! 

Choroba lokomocyjna.

Nie każdy ją ma, ale dobrze jest się na nią przygotować, bo może się pojawić niespodziewanie, lub wystąpić u dziecka. Objawia się torsjami i nudnościami podczas siedzenia na pokładzie samochodu lub statku. Poruszanie się tymi środkami transportu powoduje, że błędnik ma problemy z właściwą lokalizacją, stąd objawy żołądkowe. Można przetrwać podróż mając przy sobie na przykład napar z imbiru w termosie.

Chemioterapia.

Jest to jedna z najbardziej uciążliwych znanych terapii konwencjonalnych. Objawia się między innymi wymiotami i nudnościami. Są one spowodowane silnym osłabieniem ścian żołądka. W przypadku planowanej chemioterapii, kurację imbirem warto rozpocząć już na kilka dni przed, a następnie kontynuować w trakcie i po chemii. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu płynny ekstrakt z korzenia imbiru w niewielkich, 500 mg dawkach – ze względu na trudności w przyjmowaniu czegokolwiek drogą doustną u osób tak ciężko chorych. 

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Występują one najczęściej z powyżej wymienionych dolegliwości, głównie jako skutek zatrucia pokarmowego. Najlepszym sposobem na pozbycie się nudności spowodowanych zatruciem jest jak najszybsze opróżnienie żołądka i jelit z ich treści. Imbir może znacząco przyspieszyć ten proces, a przy tym złagodzić występujące mdłości i zapobiec wymiotom. 

Korzeń imbiru jest nie tylko bardzo aromatyczną i smaczną przyprawą, która potrafi wzbogacić smak wielu potraw. Jest również świetnym remedium na powszechne dolegliwości, wśród których jedną z popularniejszych są mdłości. Mogą się one pojawić u każdego, często niespodziewanie. Dlatego korzeń imbiru warto mieć zawsze w swojej kuchni, a od czasu do czasu pokusić się o przyrządzenie herbatki z jego dodatkiem. 

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6266883/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818021/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25230520

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3995184/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6341159/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818021/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12576305

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21818642/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6341159/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30680163