Ojczyzną krzewów herbacianych są Chiny, gdzie herbata już 5000 lat temu stosowana była jako napój leczniczy. Do Europy herbata dotarła dopiero w 1610 roku. Chociaż w Europie jest znacznie więcej smakoszy kawy, niż herbaty, to ze względu na swoje właściwości zdrowotne i smak zielona herbata cieszy się obecnie coraz większym uznaniem.

Zielona herbata zawiera – tak jak kawa – kofeinę. Oba napoje pobudzają, jednak w przypadku herbaty efekt ten jest bardziej orzeźwiający i odświeżający. Ponadto tysiące badań wykazało, że zielona herbata przoduje pod kątem wartości zdrowotnych. `

Dlaczego zielona herbata jest koloru zielonego?

Rozróżniamy 6 typów herbat: biała, żółta, oolong, Pu-erh, czarna i zielona. Wszystkie pochodzą z tego samego gatunku herbaty (Camellia sinensis), a typ otrzymanej herbaty zależy od procesu wytwarzania, a tym samym stopnia fermentacji.

Np. czarna herbata powstaje w wyniku fermentacji i utleniania (przez kontakt z powietrzem enzymy inicjują proces utleniania). W przypadku zielonej herbaty, utlenianie nie zachodzi. W związku z tym, jej suszone liście pozostają zielone. Istnieje ponad 1500 różnych odmian zielonej herbaty, takie jak Sencha, bancha, Lung Ching, Mao Feng. Wiele czynników, takich jak uprawa, region i czas zbioru, a także sposób przygotowania przez konsumenta, określenia jakość składników i smak herbaty.

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ZASTĄPIĆ KAWĘ ZIELONĄ HERBATĄ:

1.Zielona herbata pozwala zmniejszyć spożycie kofeiny

Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i jest głównym powodem dla którego pijemy herbatę i kawę. W zielonych ziarnach kawy jest około 0,9 do 2,6 procent kofeiny (po procesie palenia jest jej 1,3 do 2,0 procent). Zielona herbata zawiera około 3 do 3,5 procent kofeiny. Powodem, dla którego w filiżance kawy jest  od 4 do 8 razy więcej kofeiny, niż w filiżance zielonej herbaty jest fakt, że do sporządzenia pierwszego napoju zużywamy wagowo większą ilość produktu, aniżeli w drugim przypadku.

Zielona herbata posiada (w przeciwieństwie do kawy) garbniki i flawonoidy, które balansują działanie kofeiny. Powoduje to, że kofeina z zielonej herbaty nie „szarpie” i nie „trzęsie”, lecz powoli przechodzi przez jelita do krwi.

Kofeina z herbaty w około 85 procentach przechodzi do wody (zależy to od sposobu zaparzania). W badaniu z 2007 roku stwierdzono, że zawartość kofeiny w wodzie z herbatą może być znacznie ograniczona przy zalewaniu suszu wodą o stosunkowo niskiej temperaturze. Zielona herbata powinna być parzona przez 2 minuty w temperaturze 50 do 60 stopni. Z badań naukowych wynika m. in., że parzenie herbaty przez 30 sekund w 70 stopniach pozwala przeniknąć do wody trzy razy mniej kofeiny, niż w przypadku parzenia jej wrzątkiem.

Zielona herbata bezkofeinowa: Ci, którzy chcą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych zielonej herbaty bez przyswajania kofeiny, mogą raczyć się do herbatą bezkofeinową. Standardowo kofeinę redukuje się przy pomocy tlenku węgla i krzemu. Ale są też sposoby dekofeinizacji, gdzie stosowane są rozpuszczalniki chemiczne lub inne składniki chemiczne (np. chlorek metylenu). Chlorek metylenu jest substancją podejrzewaną o działanie rakotwórcze i z tego powodu w niektórych regionach, m. in. w USA, jest zakazany. Upewnij się, że zakupiona przez Ciebie herbata bezkofeinowa jest wolna od substancji chemicznych. 

2.Zielona herbata jest bardziej przyjazna dla organizmu niż kawa

Właściwości zielonej herbaty nie ograniczają się do kofeiny. Zielona herbata zawiera od 200 do 250 różnych typów związków fitochemicznych i od 360 do 400 olejków eterycznych. Wśród cennych substancji znajdujących się w herbacie rozróżniamy:

Poza kofeiną, herbata posiada 2 inne stymulanty: teobrominę i teofilinę. Ponadto działanie pobudzające rekompensuje L-aminokwas teanina, która wpływa łagodząco na pracujący na wyższych obrotach układ nerwowy i poprawia koncentrację.

3. Zielona herbata chroni zęby

Kolejny powód, aby pić zieloną herbatę zamiast kawy, jest zdrowie jamy ustnej. Zielony napar nie powoduje takich przebarwień szkliwa, jak kawa i czarna herbata.

Katechiny zawarte w zielonej herbacie, w szczególności galusan epigalokatechiny (EGCG) przyczyniają się do zapobiegania próchnicy, ponieważ hamują działanie pewnych enzymów bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ubytków.

Ponadto, liście herbaty zawierają naturalny fluor: zawartość fluoru w liściach herbaty wynosi 40-334 mg / (średnio 118mg/kg). Zatem zielona herbata jest naturalnym źródłem fluorku, ale tylko wtedy, gdy jest to wysokiej jakości herbata organiczna! Ponieważ tania, podrzędna zielona herbata może być zanieczyszczona fluorem!

Brytyjscy naukowcy i zespół naukowców z University of Derby zauważyli, że w litrze zielonej herbaty z najniższej półki jest aż 6 hm fluoru. Dodam, że niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka określa, że dzienna, maksymalna dawka fluoru dla osoby dorosłej wynosi 0,05 mg na kg masy ciała.

Skąd tak wysoka zawartość fluoru w taniej, zielonej herbacie? Krzewy herbaciane gromadzą w fazie wzrostu fluor zawarty w glebie. Starsze liście mają wyższe stężenie tej substancji, niż młode listki. Wysokiej jakości herbata to nic innego, jak młode pędy, za to stare liście służą do wyrobu najtańszych produktów. W tanich herbatach mogą znajdować się pestycydy (które z kolei również mogą zawierać fluor), tak więc należy wystrzegać się taniej, zielonej herbaty niewiadomego pochodzenia.

zielonaherbatazdrowotne

4. Zielona herbata pomaga w utracie wagi

Zielona herbata jest znana również jako produkt odchudzający. W związku z tym, tylko pomiędzy 2000 a 2013 r. przeprowadzono ponad 40 badań. W większości wyniki badań dowiodły, że związki znajdujące się w zielonej herbacie sprzyjają redukcji masy ciała. Głównie za sprawą kombinacji kofeiny i katechiny, która zmniejsza wchłanianie tłuszczu z trawionych pokarmów.

Ponadto, zielona herbata stymuluje przemianę materii i zwiększa wydatek energetyczny. W celu obniżenia masy ciała zaleca się picie 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Spalanie tłuszczu może zostać dodatkowo zwiększone poprzez suplementację  w postaci zmielonej zielonej herbaty, typu Matcha i Benifuuki.

Matcha – Połączony efekt L-teaniny  i  kofeiny zmienia nasze fale mózgowe do stanu alfa. Ten wzorzec fal mózgowych można opisać jako uczucie gotowości (czujności) przy jednoczesnym relaksie. Jest to jeden z wybitnych efektów picia zielonej herbaty Matcha. Ponatdo herbata ta zwiększa termogenezę i spalanie tłuszczów.

Benifuuki – Jest znana z wysokiej zawartości kofeiny, niekiedy nazywa się ją herbatą „espresso”. Wysoka zawartość kofeiny i katechin silnie podkręca metabolizm.  Przy wyborze tego typu herbat, również należy kierować się wysoką jakością.

5. Zielona herbata wzmacnia serce

Istnieje kilka badań wykazujących, że zbyt duża ilość kawy wpływa negatywnie na pracę serca, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zawału serca. W odróżnieniu od zielonej herbaty: kardiolodzy z University Hospital Heidelbergu opublikowali swoje wyniki badania odnośnie leczniczego działania zielonej herbaty w czasopiśmie Clinical Research w 2013 roku.
Podczas przeprowadzania badania, naukowcy zauważyli, że picie 2 litrów herbaty dziennie przez osoby z nieuleczalną chorobą o nazwie amyloidoza, pomaga zapobiec dalszym uszkodzeniom serca.

Istnieje wiele innych badań wykazujących, że zielona herbata ma korzystny wpływ na serce – najbardziej znane są długoletnie badania w „Ohsaki-Studie”, który przeprowadza się w Japonii. Jedno z japońskich badań przeprowadzono na 40 00 uczestnikach w wieku 40-79 lat, którzy pili co najmniej 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie. U mężczyzn śmiertelność spadła o 12 procent, zaś u kobiet aż o 23 procent.

Zielona herbata jest zatem bardzo interesującą alternatywą dla kawy. Pomyśl o tym! Albo jeszcze lepiej, spróbuj!