Mówi się, że potrzeba przez 21 dni powtarzać daną czynność, aby zakorzeniła się ona w naszym mózgu jako nawyk i stała się nam niezbędna. Warto wykorzystać tę informację, aby zaimplementować w swoim życiu pewne zdrowe nawyki – takie, które pozwolą Ci żyć dłużej, lepiej i przyjemniej! Tych 12 nawyków na każdy dzień sprawi, że będziesz czuć się lepiej i wyglądać młodziej!

https://youtu.be/GYa7YjEoIBw

12 – minut treningu funkcjonalnego!

Rozbuduj swoją masę mięśniową, popraw kondycję, wysmuklij ciało! Nie potrzebujesz do tego celu długich godzin spędzanych na siłowni. Wystarczy tylko 12 minut dziennie, aby doprowadzić swoje ciało w ciągu kilku tygodni do naprawdę fajnego, pozytywnego stanu!

11 – minut rozciągania!

Nie zapomnij o rozciągnięciu się po treningu, bo jest ono równie ważne, co same ćwiczenia. Ustaw sobie minutnik i poświęć po kilkadziesiąt sekund na dokładne rozciągnięcie każdego mięśnia. Dzięki temu spotęgujesz działanie swojego treningu i unikniesz przykrego bólu mięśni na drugi dzień. Po intensywnym treningu dobry stretching pozwala się rozluźnić i złagodzić napięcie mięśniowe.

10 – tyle szklanek wody warto wypijać każdego dnia.

Początkowo wdrożenie tego nawyku może być trudne, bo trzeba pić nawet wtedy, gdy nie ma się na to ochoty. Z czasem jednak nie trzeba już odhaczać każdej szklanki krzyżykiem, odruchowo sięga się po nią wielokrotnie w ciągu dnia!

9 – tysięcy kroków.

Spacery z psem to dobry sposób na to, aby nauczyć się wyrabiać tę ilość kroków. Kup sobie krokomierz lub zainstaluj odpowiednią aplikację w smartfonie. Niedługo spacery staną się Twoim zdrowym nawykiem, i to bez opornego liczenia kroków!

8 – godzin snu.

To jeden z fundamentów dobrego zdrowia i samopoczucia. Wysypiaj się, ustal sobie maksymalną godzinę, o której musisz znaleźć się w łóżku i staraj się przestrzegać tych pór. Dzięki temu wyrobisz sobie nawyk regularnego spania i wreszcie przestaniesz zarywać noce. Każdego ranka poczujesz, że wstajesz z łóżka, a nie zmartwychwstajesz!

7 – minut planowania kolejnego dnia.

Nie traktujmy tych 7 minut śmiertelnie poważnie. Nie każdy potrzebuje i lubi żyć z planem w ręku. Jeśli jednak każdego dnia poświęcisz 7 minut na poukładanie sobie priorytetów i zaplanowanie konkretnych zadań, następnego dnia nie będziesz działać jak w amoku. A to z kolei oszczędzi Ci czasu i nerwów!

6 – minut wsłuchiwania się w swoje ciało.

Podaruj sobie każdego dnia święte 6 minut tylko dla siebie. Zamknij oczy, zapal świeczkę zapachową, usiądź wygodnie i pomedytuj przez tych kilka minut, wsłuchując się w ciszę, muzykę medytacyjną, szum morza lub swoje własne myśli. Zdziwisz się, jak odświeżające dla ciała i umysłu jest to doświadczenia!

5 – porcji warzyw i owoców.

Porcja to na przykład ilość, jaką wkładasz do kanapki, porcja surówki, czy sałatka na lunch. Postaw na 3 porcje warzyw każdego dnia oraz 2 porcje owoców. Dostarczy Ci to odpowiedniej ilości witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy, które pozwolą Ci żyć długo i w zdrowiu!

4 – przerwy od pracy.

W ciągu dnia przynajmniej 8 godzin spędzasz na pracy. Co dwie godziny (lub częściej, jeśli możesz!) zrób sobie zatem minimalną przerwę. Poruszaj się, pogadaj z koleżanką, zaparz herbatkę ziołową i wypij ją w spokoju. Gdy człowiek pracuje zbyt długo bez przerwy, wpada w pewien amok, a jego praca z minuty na minutę staje się coraz mniej wydajna!

3 – zdrowe posiłki.

Tyle powinnaś jeść pełnych posiłków każdego dnia – śniadanie, obiad i kolację. Oprócz tego, jeśli preferujesz jeść częściej lecz mniejsze porcje, dorzuć sobie lekki lunch i podwieczorek. To sposób na to, aby być sytym i dobrze odżywionym! No i żeby mieć gdzie wcisnąć tych 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia.

2 – godziny przed snem bez ekranu.

Zanim położysz się spać, wycisz swój mózg. Nie przykładaj głowy do poduszki zaraz po zamknięciu laptopa. Nie kładź się do łóżka ze smartfonem w ręku sprawdzając powiadomienia. Daj sobie przynajmniej święte 2 godziny odpoczynku od światła niebieskiego, które zanadto stymuluje mózg nie dając mu spać. W tym czasie Twoja głowa odpocznie, a Ty będziesz lepiej przystosowana do zaśnięcia i przespania całej nocy!

1 – godzina dziennie czytania.

Te dwie godziny bez social mediów przed snem dobrze jest poświęcić na tradycyjną książkę. Fajnie, aby była to jednak książka papierowa, choć i ebook w tym przypadku może zadziałać bardziej uspokajająco niż pobudzająco na mózg. Książki nie tylko poszerzają horyzonty, ale też pozwalają się wyciszyć, zrelaksować, zapomnieć o codziennych troskach. W takiej atmosferze zasypia się o wiele łatwiej i skuteczniej!

Sprawdź już dzisiaj, czy uda Ci się wdrożyć tych 12 nawyków w ciągu dnia do swojego codziennego grafiku! Z pewnością nawet bardzo zapracowane osoby będą w stanie zdobyć się na odrobinę wysiłku, by uzależnić się od nowego, zdrowego trybu życia i na zawsze włączyć go do swojego rozkładu jazdy!