Woda – życiodajny żywioł. Jest wszędzie, gdziekolwiek byśmy się nie zwrócili, i tak naprawdę obok tlenu jest drugim niezbędnym dla życia czynnikiem. Jak wpływa woda na procesy życiowe naszego organizmu? Ile należy jej wypijać każdego dnia, aby zachować pełnię zdrowia?

Ile można wytrzymać bez wody?

Szacuje się, że człowiek jest w stanie wytrzymać bez wody nawet 10 dni (oznacza to również brak wody zawartej w pożywieniu).

Muszą jednak zostać spełnione trzy warunki – temperatura powietrza nie może przekraczać 21 stopni, a człowiek musi pozostawać w cieniu i bez ruchu.

Chodzi o to, by maksymalnie ograniczyć parowanie wody przez skórę.

W temperaturze 50 stopni Celsjusza wytrzymać można zaledwie 2 dni bez wody, i wówczas nastąpi niechybnie śmierć przez odwodnienie.

Organy przestaną pracować, a krew po prostu zaschnie w żyłach. Nietrudno zatem sobie wyobrazić, jak hardkorowa musiała być podróż Stasia i Nel przez Pustynię Libijską w ciągłej wędrówce, przy temperaturze właśnie około 50 stopni i kończących się prędko zapasach wody pitnej.

Dlaczego woda jest niezbędna ?

Człowiek jest wyposażony przez naturę w kilka systemów regulacji temperatury ciała. Jest ona niezbędna, ponieważ nasze ciało nawet w 70% składa się właśnie z wody!

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Oznacza to, że jesteśmy jakby jednym wielkim naczyniem, które jest podatne na ogrzewanie i wyziębianie.

Jeśli na zewnątrz panują upały, woda w naszych komórkach zaczęłaby wrzeć, gdyby nie te systemy regulacyjne.

Nie można do tego dopuścić, ponieważ istotą naszego funkcjonowania jest utrzymywanie stałej temperatury 36,6°C.

Już niewielkie podwyższenie tej temperatury sprawia, że czujemy się gorzej. Żyjemy w klimacie, w którym amplitudy temperatur potrafią być znaczące w ciągu roku, a zatem musimy umieć utrzymywać odpowiednią ciepłotę ciała przy minusowej temperaturze, i nie pozwolić się sobie zagotować w upalne lato.

To właśnie woda spełnia wodę substancji ochładzającej.

Gdy jest gorąco, wydalamy ją nie tylko przez nerki, ale również przez skórę oraz z oddechem. Im więcej się pocimy, tym większy jest ubytek wody i należy go uzupełniać.

Cała sztuczka polega na tym, aby mniej więcej utrzymywać ilość wody w organizmie na potrzebnym poziomie.

Niestety, nasze pragnienie czasem nas zawodzi i w rezultacie pijemy jej mniej, niż potrzebujemy dostarczyć.

Czy woda wpływa na pracę mózgu?

Owszem, tak samo jak na pracę każdego innego organu. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że wszystkie procesy biochemiczne w naszych komórkach odbywają się z udziałem wody lub w środowisku wodnym, to trudno sobie wyobrazić, że mózg pracowałby, gdyby neurony w nim leżące były całkowicie wysuszone.

Odwodnienie wpływa nie tylko na brak koncentracji, ale również na ogólny brak energii, zmęczenie i senność – tak organizm ratuje się przed nim, starając się zmusić nas do zaprzestania czynności, które mogą zwiększyć pocenie się. Kondycja psychofizyczna znacząco spada, gdy jesteśmy odwodnieni.

Nauka picia wody regularnie, nie tylko wtedy gdy nas „suszy”, jest więc absolutną podstawą do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.

Czy woda pomaga schudnąć?

Podstawowym zaleceniem każdego dietetyka podczas diety odchudzającej jest picie większej ilości wody.

Jaki ma ona wpływ na chudnięcie? Po pierwsze, wypełnia żołądek zmniejszając objętość posiłków, które trafiłyby do niego, a więc – pomaga redukować kaloryczność posiłków.

Po drugie – poprawia tempo metabolizmu, sprawia, że środowisko wewnętrzne staje się bardziej podatne na różne zmiany biochemiczne zachodzące w nim, a więc – wpływa na przemianę materii. Samo picie nie spowoduje jednak chudnięcia, za to pozwala znacząco je wspomóc.

Pewne badania wykazały ciekawą zależność. Osoby będące na diecie, które wypijały 500ml wody pomiędzy posiłkami, chudły w ciągu 12 tygodni o 44% więcej niż osoby, które tego nie robiły. Jak więc widać, zwiększenie ilości wody w znaczny sposób pomaga uskuteczniać odchudzanie.

Jak kontrolować apetyt wodą podczas odchudzania?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Ile wody powinnaś wypijać?

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Pierwszy – to pragnienie. Nasze ciało poprzez uczucie pragnienia samo sygnalizuje nam, że potrzebuje nawodnienia.

Niestety, ten system czasem zawodzi, na przykład u osób chorych albo starszych, które nie czują potrzeby picia wody.

Samo pragnienie jest jednak sygnałem, że organizm powoli zaczyna być odwodniony, a więc trzeba swoje ciało uprzedzić i dostarczać mu wody jeszcze zanim o to „poprosi”.

Mówi się o konieczności wypijania 2 litrów wody dziennie. Jednak czy dla każdego jest to odpowiednia ilość?

Nie, ponieważ ona również zależy od wielu czynników.

Przeanalizujmy zatem, ile wody w ciągu dnia średnio wydala dorosły przeciętny człowiek:

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

  • Z moczem: 1000 2000 ml
  • Z potem: 600ml
  • Przez płuca: 550ml
  • Z kałem: 100-150 ml

Łącznie daje to ponad 3000ml wody, czyli przynajmniej tyle powinniśmy przyjąć każdego dnia, by uzupełniać te braki. Należy przy wyliczeniach brać pod uwagę również wiek, aktywność fizyczną oraz masę ciała.

Niemowlęta składają się z wody w nieco wyższej części niż dorośli (u dorosłych to średnio 60%, u niemowląt 75%), dlatego też są bardziej podatne na odwodnienie.

U osób starszych z kolei większe nawodnienie organizmu jest konieczne, by spowolnić procesy utraty jędrności tkanek i utrzymać sprawność narządów na odpowiednim poziomie.

Dorośli aktywni fizycznie, na przykład trenujący regularnie lub mający fizyczną pracę, powinni pić więcej wody, ponieważ dużo więcej tracą jej przez skórę na skutek termoregulacji.

Picie wody jest też uzależnione od pogody i klimatu.

Zimą gdyby nie chęć napicia się rozgrzewającej herbaty z imbirem, prawie wcale nie potrzebowalibyśmy wody.

Z kolei latem nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić wyjścia na 10 minut z domu bez butelki wody w ręce.

Bez względu na porę roku, należy jednak uzupełniać zapasy płynów regularnie, choć oczywiście latem warto pić wody więcej ze względu na wzmożoną potliwość.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na wodę?

Standardowo zapotrzebowanie na wodę u osoby dorosłej przelicza się, biorąc pod uwagę jej masę ciała. Jest to około 30ml na kilogram masy ciała.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

A zatem oczywistym będzie, że osoby z nadwagą powinny pić więcej wody, i to ona może być u nich sprzymierzeńcem do utraty masy ciała. Bardzo często bowiem nadwaga wynika u nich z odwodnienia, które powoduje spowolnienie przemiany materii.

W przypadku osób aktywnych fizycznie, przelicza się to nieco inaczej: 1ml wody na każdy 1kcal spożywanego pokarmu. Jeśli więc dana osoba trenuje siłowo i jej dieta wynosi 3000 kcal, to powinna ona pić przynajmniej 3 litry wody dziennie.

Oczywiście w wodę zalecaną do wypijania każdego dnia wlicza się również wszelkie zupy, sosy, mleko, soki i inne produkty, które zawierają wodę. Nawet pokarmy stałe ją zawierają np. owoce i warzywa.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Jak pić więcej wody?

Najlepiej jest wypijać nie mniej, ani nie więcej wody, niż wynosi nasze zapotrzebowanie.

Jeśli zatem ważysz 60 kg, to powinnaś wypijać około 1800 ml wody dziennie. ALE – jeśli trenujesz siłowo lub mieszkasz w tropikach, wypijaj tej wody więcej – tyle, ile czujesz, że potrzebujesz.

Nie należy jednak zbytnio zmuszać się do wypijania wody. Więc jeśli czujesz, że już więcej nie zmieścisz – odpuść.

Nadmiar wody może być szkodliwy dla Twojego organizmu, ponieważ zmusza organy do bardziej wytężonej pracy, a nie o to chodzi przecież, aby je wykończyć.

Wodę najlepiej pić w postaci wody mineralnej, ponieważ zawiera ona niezbędne minerały i jest głównym źródłem ich podaży w naszej diecie. Najlepiej mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą lub szklankę i regularnie z niej podpijać.

Nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, ale na przykład gdy po prostu spojrzymy na szklankę i przypomni nam się o piciu wody.

Niektóre osoby mające trudności z jej wypijaniem, stosują prosty trick: na butelce 1,5l malują markerem poziome linie i oznaczają na każdej linii godzinę w ciągu dnia.

Dzięki temu do określonej godziny woda musi zejść w butelce do poziomu zaznaczonego markerem – to bardzo łatwy sposób na skontrolowanie tego, czy pijemy tyle, ile powinniśmy.

W swoich obliczeniach należy też uwzględniać zupy, mleko, herbaty czy soki, jednak nie kawę, która jest odwadniająca. Pijąc kawę warto włączyć do diety szklankę wody ekstra, by uzupełnić tę, którą kawa wypłukała przez swoje moczopędne właściwości.

Jeśli nie przepadasz za neutralnym smakiem wody, pij herbatki ziołowe lub owocowe albo dodawaj sok z cytryny do wody.

Raczej jednak ograniczaj picie słodkich napojów, kawy oraz mocnej herbaty, ponieważ mają one właściwości bardziej wysuszające niż nawadniające.

Jaka woda jest najlepsza?

Jeżeli jesteś zdrową aktywną osobą wybieraj wody z dużą zawartością minerałów.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
]

Ile kalorii ma woda i inne napoje?

Ja juz zamówiłem cysternę wody 😂 A wy co pijecie najczęściej ?

Ps. Żeby nie było… każdy jest człowiekiem i może raz na jakiś czas wypić sobie wszystko co znajduje się na tej liście, ale jak mawiał Paracelsus wszystko i nic jest toksyczne, to dawka czyni truciznę 💪

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Jak pić wodę aby dobrze nawodnić organizm ?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Kiedy pić wodę – Najlepsze pory dnia do picia wody?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

1. Po przebudzeniu

Wypij jedną szklankę wody po przebudzeniu, aby aktywować narządy wewnętrzne. Woda wspiera nerki oraz wątrobę tym samym pomaga usunąć toksyny zgromadzone w ciele po nocnej regeneracji.

2. Przed posiłkiem

Wypij jedną szklankę wody na 30 minut przed posiłkiem, aby pomóc w trawieniu (pobudzenie enzymatyki) Mitem jest, że nie można popijać podczas posiłku, żołądek posiada bufor kwasu solnego, zawsze gdy znajduje się więcej wody-pokarmu w żołądku. Ściany żołądka aktywują wydzielanie większej ilości kwasu solnego do trawienia. .

3. Przed i w trakcie nauki 

pomaga w optymalnej pracy mózgu na poziomie neuronalnym, potrafimy się łatwiej skupić i nie mamy efektu zamglonego umysłu.

4. Przed i w trakcie treningu

Szacuje się, że odwodnienie na poziomie 2-3% może wpłynąć na naszą wydajność tlenową nawet do 10-20%. Zaobserwowano również spadek wydajności mięśniowej, słabo nawodnione mięśnie to większe ryzyko kontuzji.

5. Przed kąpielą

Wypij jedną szklankę wody przed kąpielą, aby obniżyć ciśnienie krwi, aby jeszcze bardziej zrelaksować ciało i poczuć odprężenie.

6. Przed snem

Wypij jedną szklankę wody na godzinę przed snem, aby uzupełnić utratę płynu, która może zaobserwować podczas snu. Podczas snu wydalamy spore ilości wody przez skórę i budzimy się w stanie delikatnego odwodniania.

Uważaj na wody smakowe

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

‼️ Takie małe odkrycie, tez byłem w szoku, ale tabele kalorii i etykiety nie kłamią.

W 100 ml wody smakowej jest 4,6 gramów cukru.

W 1 litrze znajduje się 46 gramów cukru.

W 1,5 litrze wody smakowej znajduje się 69 gramów cukru.

1 łyżeczka cukru to 5 gramów więc w 1,5 litrze wody smakowej jest 14 łyżeczek cukru.

Wypijając dwie butelki takiej wody spożywamy 138 gramów cukru czyli 28 łyżeczek cukru.

A teraz małe zaskoczenie w słoiku nutelii 230 gramów znajduje się 130 gramów cukru (26 łyżeczek cukru) Stosując prostą matematykę wynika, że dwie butelki wody smakowej to więcej cukru niż słoik nutelli.

Na zdrowie ! Kto nie wierzy niech wejdzie na tabele-kalorii.pl i obliczy sobie ilość cukrów

Co mam zrobić, jeśli nie smakuje mi woda?

Najprostszym rozwiązaniem jest poprawić jej smakowitość, dodajemy ulubionych owoców, kostkę lodu, wstawiamy na 2-3h do lodówki aby woda przeszła aromatem owoców  i gotowe.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22190027
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14681710
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3355239
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14681709
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11055570
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17887814
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17519319
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18589036
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17228036
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19661958
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21551998
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12352219
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17151587
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10228189
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9037557
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11519052
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8827352
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8583588