Gorczyca sarepska jest  jednym z najbardziej odżywczych zielonych warzyw liściastych i  znana jest ze swoich właściwości  zdrowotnych. Warzywo jest  wyjątkowo bogate w witaminy A, K i C, a także minerały, takie jak cynk, selen, wapń, magnez, żelazo. Spożywanie liścia musztardowego jest   bardzo korzystne dla stawów, przeciwdziała osteoporozie, zmniejsza niedokrwistość, pomaga zmniejszyć nasilenie astmy i zapobiega chorobom układu krążenia.

Liść musztardowy ma  również zasadnicze znaczenie dla wspomagania zaburzeń poznawczych, takich utrata pamięci, choroba Alzheimera. Warzywo zawiera związki zwane dithiolethiones, które mają silne działanie przeciwnowotworowe i są szczególnie korzystne w zakresie ochrony przed rakiem piersi, okrężnicy, prostaty, płuc, pęcherza i jajnika.
Gorczyca sarepska ma również silne właściwości przeciwzapalne i jest  idealnym pokarmem dla cierpiących na  zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak syndrom chronicznego zmęczenia, borelioza, fibromialgia, zespól jelita drażliwego, endometrioza, choroba Gravesa –Basedowa  czy stwardnienie rozsiane.

Ze względu na bardzo wysoką  zawartość witaminy A, gorczyca sarepska ma nieocenioną wartość  dla oczu.  Może pomóc w takich dolegliwościach związanych z widzeniem jak: zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, niewyraźne widzenie, słabe widzenie w nocy, słabe  i suche, swędzące oczy.
Spożywanie liścia sarepskiego może również pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów i wzmacnia cebulki włosów.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/

_________________________________________

Kolejną korzyścią wynikającą ze spożywania tego wspaniałego warzywa jest fakt, iż  wpływa na utrzymania mocnych kości i sprawnych mięśni. Gorczyca sarepska jest  często stosowana jako detoksykator  żywności i można powiedzieć , że daje  ogólne wzmocnienie dla ciała, a zwłaszcza wspomaga wątrobę.

Gorczyca sarepska ma  ostry, bogaty smak i jest  idealna do zaprawiania z selerem i / lub ogórkiem. Można jej używać  jako dodatek do sałatek, kanapek, zup, gulaszu.  Warzywo można użyć też zamiast kapusty do gołąbków. Nadaje się do smażenia i przygotowywania na parze.
Liść musztardowy jest dostępny w kilku czerwonych i zielonych odmianach i może mieć łagodny, średnio-pikantny lub pikantny smak – zależnie od odmiany.

Mimo tak wspaniałych właściwości  warzywo nie jest dość popularne  na naszym rynku i  rzadko można znaleźć  je w supermarkecie. Częściej dostaniemy je w sklepie ze zdrową żywnością lub w sklepie specjalistycznym. Mimo to warto spróbować je zdobyć i cieszyć się smakiem oraz witalnością.

Jak zrobić musztardę?

Składniki: gorczyca, ocet, sól i miód. W zależności od tego, jaki rodzaj musztardy zamierzamy otrzymać, możemy dodać do niej: chrzan, miód albo wino.

Tradycyjny przepis – składniki:

  • 4 dag gorczycy,
  • ocet winny,
  • sól,
  • miód.

Ziarna gorczycy należy rozbić w moździerzu na odpowiadającą naszym upodobaniom grubość i przesypać je do słoiczka.

Należy do nich dodać tyle octu winnego, aby gorczyca była nim przykryta. Następnie słoiczek przez kilka dni powinien leżakować w temperaturze pokojowej.

Do słoiczka należy dodać trochę miodu i soli do smaku. Musztarda jest gotowa do spożycia po 48h leżakowania w ciemnym pomieszczeniu – temperatura 10-18stc.

Smacznego!