„ Jedno jabłko dla zdrowia drugie dla urody – dziennie ”

To stare powiedzenie nigdy nie było tak aktualne jak dzisiaj. W obecnych czasach , lekarze stosują wiele badań , leków i zabiegów , które bezspornie przynoszą pomoc . Jednak wiele ze stosowanych leków niesie ze sobą niezamierzone, szkodliwe dla zdrowia skutki , przewyższające ich rzekome korzyści i dlatego najlepiej ich unikać , gdy tylko jest to możliwe .

Spożycie jabłek było przedmiotem wielu badań medycznych dotyczących zmniejszenia ryzyka raka jelita grubego. Inne badania przedkliniczne wykazały antynowotworowe właściwości składników pochodzących z jabłek w przypadku :

Jabłka chronią nas przed nowotworami !

Chociaż niektórzy mogą przyjąć ten otwierający aforyzm jako zwykłą fantazję medycyny ludowej . Rzeczywistość jest taka, że właściwości lecznicze jabłka są dobrze udokumentowane w literaturze biomedycznej.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Raka wątroby : sok jabłkowy , pektyna jabłkowa i skórka jabłka eksperymentalnie zostały potwierdzone , że zabijają komórki raka wątroby. (Tak jak 90% ekstraktów z ziół, warzyw i owoców)
Raka piersi : stwierdzono, że jabłka zapobiegają i tłumią raka sutka w badaniu na szczurach
Raka wielolekoopornego: stwierdzono, że [su_highlight background=”#ffd512″]karotenoidy [/su_highlight]ekstrahowane z jabłek hamują proliferację komórek rakowych oporną na leki
Raka przełyku : stwierdzono, że [su_highlight background=”#ffd512″]procyanidyna [/su_highlight]pochodząca z jabłka hamuje raka przełyku
Raka żołądka : jednym ze sposobów, w jaki składniki jabłek zapobiegają nowotworom żołądka, jest [su_highlight background=”#ffd512″]hamowanie przerostu Helicobacter pylori,[/su_highlight] jednego z głównych czynników zakaźnych związanych z wrzodem i rakiem żołądka. Ale procyanidyna jabłkowa była również badana pod kątem jej zdolności do bezpośredniego indukowania programowanej śmierci komórki w komórkach raka żołądka.

Jest prawdopodobne, że wiele podstawowych procesów zaangażowanych w inicjację i promocję raka jest hamowanych przez jabłka i ich składniki, a zatem jabłka mogą chronić przed znacznie większą liczbą nowotworów, niż wymieniono powyżej. Wydaje się, że bez względu na to, jaka część jabłka jest badana, ma ona właściwości przeciwnowotworowe . [su_highlight background=”#ffd512″]Przykładowo, ocet jabłkowy zawiera związek przeciwnowotworowy, który powstaje w wyniku procesu fermentacji kwasem octowym znanym jako alfa-glikan .[/su_highlight] Innym sprawdzonym sposobem, w jaki jabłka zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, jest ich zdolność do usuwania rakotwórczych radioizotopów, które nagromadziły się w naszym ciele w wyniku opadu z broni jądrowej , zubożonej amunicji z uranu oraz energii jądrowej i zanieczyszczeń związanych z katastrofami, np. W Czarnobylu czy Fukushimie .

Jabłka chronią nas przed promieniowaniem i metalami ciężkimi 

Na przykład po Czarnobylu pektynę jabłkową zastosowano do obniżenia poziomu cezu-137 u dzieci narażonych na działanie promieniowania jonizującego, w niektórych przypadkach o ponad 60%.

Znaczące redukcje odnotowano w tak krótkim okresie czasu, jak 16 dni . Odkryto nawet, że pektyna jabłkowa zapobiega najbardziej zabójczemu i całkowicie wytworzonemu przez człowieka radioizotopowi Pluton-239, który wchłania się w przewodzie żołądkowo-jelitowym karmionych zwierząt .

Moglibyśmy zatem zmodernizować nasz aforyzm jabłkowy, mówiąc: „jabłko dziennie powstrzymuje opór nuklearny”. I rzeczywiście, istnieje bardzo niewiele innych substancji, naturalnych lub syntetycznych, które kiedykolwiek uznano za chroniące przed ekspozycją na pluton . W związku z tym jabłka są naprawdę super-pokarmami pod tym względem.

Inne godne uwagi „oparte na badaniach” właściwości lecznicze jabłka obejmują:

• Biegunkę : jabłko, w połączeniu z rumiankiem, skraca biegunkę niespecyficzną u dzieci
• Stwardnienie tętnic (miażdżyca) : badania przedkliniczne wskazują , że jabłko zawiera związki, które[su_highlight background=”#ffd512″] zapobiegają tworzeniu się płytki w tętnicach.[/su_highlight] Jedno badanie na króliku, na przykład, wykazało, że sok jabłkowy był zdolny do zapobiegania postępowi miażdżycy w modelu miażdżycy wywołanym dietą o wysokim cholesterolu

Zapalenie jelit: badania przedkliniczne wykazały, że [su_highlight background=”#ffd512″]procyanidyny jabłkowe zmniejszają zapalenie jelit[/su_highlight]

• Alzheimera : stwierdzono, że jabłka zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym i upośledzonej wydajności labiryntu jak również zmniejszają wydajność poznawczą u starzejących się myszy. Ponadto badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że sok jabłkowy faktycznie [su_highlight background=”#ffd512″]zmniejszał wytwarzanie patologicznych poziomów beta-amyloidu (związanych z chorobą Alzheimera) [/su_highlight]w mózgu myszy
• Toksyczność indukowana przez szczepionki: wiele naturalnych substancji, w tym mleko z piersi , zmniejsza syntezową reakcję immunologiczną związaną ze szczepionkami i ich adiuwantami. Wśród nich znajduje się polifenol jabłkowy.[su_highlight background=”#ffd512″] Stwierdzono, że zapobiega on toksynie cholery, gdy jest stosowany jako stymulant immunologiczny w szczepionkach[/su_highlight]

Choroby przyzębia : wszyscy znamy odczucie, jakie towarzyszy jedzeniu jabłka – tej ściągającej własności, w której dziąsła czują się skrzypiące. Wynika to po części z kwercetyny, którą można znaleźć na przykład w jabłkach, herbacie i cebuli. Ma znaczące właściwości przeciwdrobnoustrojowe . Polifenole z jabłek chronią również przed niszczącym więzadłem przyzębia powiązanym z Porphyromonas gingivalis, patogenną bakterią beztlenową

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

• Starzenie się tkanek (AGE) : AGE są głównie związane z utlenianiem cukru we krwi. Cukry te stają się karmelizowane po wystawieniu na działanie utleniaczy, a następnie wiążą się ze strukturami komórkowymi, np. tłuszczami / białkami, powodując uszkodzenia. Stwierdzono, że liście jabłek mają znaczącą aktywność anty-AGE, w tym skurcz naczyń związany z dysfunkcją śródbłonka indukowaną przez AGE
• Wypadanie włosów : wyjątkowo , procyjanidyna , oznaczona jako B-2, z jabłek, wspomaga wzrost włosów w modelu komórkowym
• Infekcje Staphylococcus – Gronkowiec  : wykazano, że pektyna jabłkowa hamuje syntezę enterotoksyn gronkowców typu A i B, które mogą powodować głębokie uszkodzenie organizmu
• Infekcja grypowe: ponad 60 lat temu naukowcy odkryli, że złożone węglowodany, które tworzą pektynę jabłkową, hamują wirusy grypy A w krwi kurczaka, jak również w jajach z zarodkami, co wskazuje na potencjalne właściwości przeciw grypie.

Nadwagę : w badaniu na ludziach stwierdzono [su_highlight background=”#ffd512″]znaczną utratę wagi związaną z codziennym przyjmowaniem trzech jabłek[/su_highlight] lub trzech gruszek u kobiet z nadwagą

Lista opartych na dowodach terapeutycznych właściwości jabłka jest dość obszerna.

Ostatecznie badania nad jabłkami wskazują, jak ważna jest cała żywność dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Jabłka nie są lekarstwem, a raczej środkiem, dzięki któremu leki stają się niepotrzebne .

Nasze ewolucyjne dziedzictwo potwierdzone przez współczesne badania genetyczne wskazuje, że nasi przedludzcy przodkowie żyli w dżungli, gdzie owoce były dostępne przez cały rok.
[su_highlight background=”#ffd512″]To w istocie tłumaczyłoby, dlaczego nie syntetyzujemy witaminy C z glukozy . [/su_highlight]Obfitość owoców w menu człowieka przez tak długi czas spowodował mutacje genetyczne lub atawizm , doprowadzając do tego , że straciliśmy zdolność syntezy w organizmie tej witaminy . Rośliny i zwierzęta żyją w symbiozie . Z tego samego powodu , dla którego nasze płuca pobierają tlen i wydzielają dwutlenek węgla (który stanowi pożywienie dla roślin), owoce tych samych roślin dostarczają nasiona (które pomagamy rozsiewać), a mięso stanowi składnik naszej diety .

Dlatego owoc jest źródłem pożywienia tak starożytnym, jak ludzkie początki.

Czy to może być jeden z powodów, dla których jabłka wydają się zdolne do tych niesamowitych osiągnięć uzdrawiania? Być może.
Podsumowując , kiedy przyjrzymy się świeżemu , organicznemu jabłku , weźmy pod uwagę wszystko co ma do zaoferowania . Ponadto, jeśli nigdy wcześniej nie stosowaliście sporej ilości jabłek w diecie, rozważcie to. Zaopatrzcie się w torbę z ekologicznymi jabłkami i gdy będziecie głodni, zjedz jedno lub dwa . Będziecie zaskoczeni tym, jak natychmiast jesteś nasyceni a jak oczyszczające i wyzwalające ciało jest wyłączne spożywanie tak prostego, doskonałego pokarmu jak jabłko . Z takim nastawieniem można łatwo przeżyć dzień lub dwa, często z poczuciem całkowitego odnowienia i odświeżenia.

Badania :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20022617
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19957242
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19539583
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12620529
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19804641
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16889120
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14745664
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16177974
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8771572
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19926998
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19476292