Dbamy o wątrobę która może się zestarzeć zdecydowanie za wcześnie, lecz zmiany w tym narządzie szczególnie silnie odbijają się na całość organizmu, w tym tak że na wyglądzie zewnętrznym.

Typowe jest pojawienie się wiele zewnętrznych zmian, które można określić jako wątrobowe znamiona starzenia.

Należą do nich ciemno brązowe plamki na wierzchu dłoni, ciemne przebarwieni skóry na twarzy, zwłaszcza pod oczami.

żółtawe kępki podskórne na powiekach i w okolicach oczu oraz gerontokson, zwany obwódką starczą, która w postaci szarego łuku lub pierścienia rozwija się w rogówce oku i jest wyraźnie widoczna na tle kolorowej tęczówki.

Wątroba słynie ze swoich możliwości regeneracyjnych . Jest to narząd, który nawet w przypadku dużego wyniszczenia może odzyskać całkowitą sprawność. Jednak warto abyśmy dbali o swoją wątrobę i zamiast ją leczyć nie dopuszczali do jej uszkodzenia, ponieważ niektóre schorzenia np. marskość wątroby powodują nie odwracalne zmiany w jej budowie.

Codziennie w pożywieniu czy też alkoholu, dostarczamy do swojego organizmu wiele toksyn. Gdy Twoja wątroba jest przeciążona lub uszkodzona, nie usuwa szkodliwych substancji. Gromadzące się w organizmie toksyny mogą uszkadzać poszczególne narządy. Możesz temu przeciwdziałać i pomóc w naturalnej regeneracji wątroby stosując poniższe metody.

Zioła regenerujące

Jest takie zioło, które doskonale odtruwa i regeneruje wątrobę a także chroni komórki wątrobowe i pozwala pozbyć się bólu pęcherzyka żółciowego oraz zalegających w nim kamieni. Jest to ostropest plamisty który posiada w sobie dobroczynną dla wątroby sylimarynę. Innym bardzo skutecznym ziołem jest karczoch który chroni komórki wątrobowe przed uszkodzeniem, a także wspomaga produkcję żółci i procesy trawienne. Mniszek lekarski to kolejna roślina która może być stosowana przy osłabieniu czynności wątroby. Mniszek to doskonały środek żółciopędny ściągający i przeciwzapalny.

Tauryna regeneruje

Według ostatnich badań wynika, że w regeneracji wątroby ważną role odgrywa aminokwas tauryna która hamuje aktywność komórek gwiaździstych mających wpływ na włóknienie, tauryna ma również duże znaczenie w procesie samozniszczenia zwłókniałych komórek (tauryna pomaga również w odbudowie wielu połączeń neuronalnych w naszym mózgu). Warto, więc spożywać produkty bogate w ten aminokwas, takie jak ryby, owoce morza, podroby zwierzęce i mięso, Można także stosować różne suplementy diety uzupełniające tauryny.

Warto pamiętać, że w okresie oczyszczania mięsa trzeba zminimalizować do zera, ponieważ mięso przy słabo zakwaszonym  żołądku i niewystarczającej ilości pepsyny przesuwany jest to jelita w formie niestrawionej, tym samym może gnić i wydzielać toksyczne substancje, które obciążaj i zatruwają naszą wątrobę. Po okresie detoksu należy dodać odpowiednią ilość aminokwasów w naszej diecie w celu spotęgowania regeneracji.

Metody inwazyjne

W dzisiejszych czasach w celu regeneracji wątroby bardzo często przeprowadza się zabiegi polegające na usunięciu jednego z płatów. Usunięty zdrowy płat dawcy może być użyty do przeszczepu wątroby, jednak bardzo często usuwa się uszkodzony płat u chorych w celach leczniczych. Usunięty płat w dużej części przypadków zostaje zregenerowany.

Dieta odtruwająca wątrobę

Dieta odtruwająca wątrobę to nie to samo, co dieta wątrobowa- stosuje się ją prewencyjnie, zanim wątroba zacznie szwankować. Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji . By wszystkie te procesy przebiegały bez zakłóceń, sama też potrzebuje oczyszczania. Taka kuracja , przeprowadzona raz do roku pomoże zregenerować wątrobę , uwolnić ją od zanieczyszczeń, a także pozwoli ci utrzymać prawidłową wagę.

8 tygodniowa kuracja oczyszczająca wątrobę

wyeliminuj:

– nabiały: mleko, ser, śmietanę, jogurty, masło, margaryna, jajka -czerwone mięso –pieczywo pszenne -słodycze: cukier, herbatniki, lody, słone paluszki, prażone orzeszki -grzyby nawet pieczarki –alkohol, kawa, mocna herbata

możesz jeść:

-warzywa: wszystkie zielone, marchew, buraki, paprykę, pomidory, brukiew, ziemniaki

nasiona: groszek, soczewica, ryż, siemię lniane ,orzechy włoskie, migdały sezam, słonecznik, otręby owsiane i ryżowe

-słodycze: w bardzo niewielkiej ilości miód, melasę chałwę

-świeże ryby: sardynki, pstrąg , tuńczyk

tłuszcze: oleje tłoczono na zimno, masło sezamowe, olej kokosowym, migdałowy

-ponadto: kiełki nasion strączkowych, świeże soki warzywne, owoce świeże i suszone.

Przez pierwsze 2 tygodnie stopniowo ograniczaj produkty zakazane, przez anstępne4 w ogóle z nich zrezygnuj. Przez ostatnie 2 tygodnie mniej rygorystycznie planuj posiłki, ale ilość zakazanych produktów nadal ograniczaj.

Odtruwanie wątroby warzywami i sokami

Sok wyciśnięty z 250g marchwi,

75g świeżego ogórka i 75g buraka,

wypijaj na czczo w ciągu dnia w trzech porcjach, Kurację należy stosować przez 2 tygodnie.

Za pierwszym razem powtarzaj ją co3 miesiące przez rok, później wystarczy jedna kuracja rocznie.

Oczyszczanie wątroby ze wspomaganiem

Zaleceni dietetyczne dobrze jest połączyć z innymi kuracjami. Warte polecenia jest picie soku z żurawin i jabłek lub regularne przyjmowanie tabletek z ostropestu plamistego- rośliny, która wspomaga regenerację .Wątroba najbardziej aktywnie pracuje między godzinną 22 a 2. Dlatego zakończ dzień miksturą oczyszczającą: wypij sok z grejpfruta z 2 łyżkami oliwy. Potem połóż się do łóżka z termoforem lub poduszką elektryczną ułożoną przy prawym boku. Po 9 dniach zrób 5 dni przerwy. Kuracja wymaga czterech powtórzeń. Innym sprawdzonym sposobem jest regularne picie ziół. Przez 20 dni wypijaj przed snem szklankę naparu z mniszka lekarskiego i korzenia karczocha( po łyżce ziół zalej szklanką gorącej wody i poczekaj 10 minut). Zioła te regenerują komórki wątroby , działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Leniwi mogą brać gotowe środki. Są to wyciągi z nasion ostropestu plamistego, który zawiera dobroczynną dla wątroby sylimarynę, oraz ziela

Lista zdrowych produktów, które powinnaś stosować w swojej diecie.

Produkty z liczbą 5 powinny być w twoim jadłospisie w pierwszej kolejności.

Produkty zbożowe z upraw ekologicznych

kasza gryczana 5

– kasza jaglana 4

płatki owsiane 5

– ryż brązowy 3

– ryż dziki 4

 

Tłuszcze z upraw ekologicznych

– masło 1

oliwa z oliwek 4

– olej kokosowy 5

– olej lniany 4

Produkty białkowe z upraw ekologicznych

– fasola 3

– groch 4

jaja 5

– jogurt 3

kefir 2

– kurczak 1

łosoś 2

– morszczuk 1

– mintaj 2

– pstrąg 2

– soczewica 5

– sola 2

– śledź 3

– tofu (ser sojowy)4

– tuńczyk 2

wątróbka cielęca lub drobiowa 3

 

Warzywa z upraw ekologicznych

brokuły 4

brukselka 2

– buraki 4

– cebula 3

– cykoria 3

czosnek 4

– dynia 3

– fasolka szparagowa 1

kalafior 3

kapusta 5

– marchew 4

– oliwki 2

– papryka 4

pietruszka 3

– pomidory 2

– rzepa 2

– rzeżucha 4

– rzodkiewka 3

– sałata 4

szpinak 3

ziemniaki 3

Owoce z upraw ekologicznych

ananas 4

– aronia 5

awokado 5

banany 4

– cytryny 2

figi 4

grejpfrut 4

jabłka 3

jagody czarne 5

kiwi 2

maliny 3

morele 3

pomarańcze 3

– porzeczki czarne 4

śliwki 3

truskawki 3

winogrona 4

wiśnie 5

żurawiny 4

 

Orzechy i pestki z upraw ekologicznych

migdały 3

– nasiona słonecznika 5

orzechy brazylijskie 4

orzechy laskowe 3

orzechy nerkowca 3

– orzechy włoskie 3

– pestki dyni 5

– sezam 4

– siemię lniane 5

Napoje

– herbata zielona5

– herbata czerwona 4

– kakao 4

– naturalne soki warzywne i owocowe 1

napar ze skrzypu 5

– sok brzozowy 4

– winno czerwone 3

woda mineralna 5

Inne

czekolada gorzka 3

– drożdże piwne 3

– miód 3

– melasa trzcinowa 4