Która odmiana ryżu jest najlepsza?

Podziel się ze znajomymi :)
 • 98
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  98
  Shares

Jeżeli chcesz abym ułożył dla Ciebie dietę Zapraszam tutaj

Ryż, w takiej czy innej postaci, od tysięcy lat jest jednym z najważniejszych produktów spożywczych na świecie. Dziś dostarcza około 20 procent światowej energii czerpanej z żywności. 90 procent światowej uprawy ryżu znajduje się w Azji i Pacyfiku.

Dzisiaj odmiany takie jak ryż basmati z Indii, jaśminowy z Tajlandii oraz Arborio z Włoch są coraz bardziej popularne spośród ponad 40.000 odmian. Znamy różne odmiany ziarna białego, a także np. ryż brązowy, fioletowy, czerwony, czy też czarny

Być może słyszeliście, że brązowy ryż jest lepszy niż wersja biała. Technicznie rzecz biorąc, to prawda, ale trzeba też wziąć pod uwagę sposób uprawy, zatem warto być na bieżąco z informacjami i wiedzą na temat tego, co ląduje na naszych stołach.

Dziki ryż dostarcza o wiele więcej makroelementów w porównaniu do białego ryżu.

Filiżanka białego ryżu ma więcej tiaminy (25% dziennego zapotrzebowania), kwasu foliowego i wapnia, ale za to dziki ryż ma szerszy profil makroelementów, oraz zapewnia 10% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, witaminę B6, niacynę i ryboflawinę w tej samej porcji.

Dziki ryż w porównaniu do białego ryżu:

 • bogatszy w składniki ożywcze
 • ma mniej kalorii i węglowodanów
 • zawiera 3 razy więcej błonnika
 • zawiera więcej białka, w tym niezbędnych aminokwasów takich jak metionina i lizyna

“Niezbędne” oznacza, że nie mogą być syntetyzowane przez organizm i muszą pochodzić z zewnątrz (tzw. aminokwasy egzogenne). Lizyna została określona jako jedno z białek niezbędnych dla optymalnego wzrostu i przekształcania kwasów tłuszczowych w energię, a także obniżania poziomu cholesterolu, bierze udział w tworzenia  kolagenu, mocnych kości, tkanek, ścięgien, chrząstek i skóry. Lizyna zapobiega nadmiernej utracie wapnia wraz z moczem, a nawet może pomóc zmniejszyć utratę gęstości kości w wyniku osteoporozy.

Metionina też jest ważna dla tworzenia tkanki chrzęstnej i może być potrzebna osobom cierpiących na zapalenie stawów, gdyż zwiększa wchłanianie siarki. Posiada szereg innych pozytywnych zastosowań dla całego organizmu, takie jak rozkład tłuszczów w wątrobie. Ma również działanie przeciwzapalne oraz zmniejsza ból, oraz zapobiega wypadaniu włosów.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/