Sezam to jedna z najstarszych uprawianych roślin na świecie, ceniona jako roślina oleista przez co najmniej 5000 lat.  Ze względu na wyjątkowo  wysoką zawartość wapnia i magnezu, staje się coraz bardziej popularnym składnikiem pożywienia.  Uznawany jest również za jeden z najskuteczniejszych produktów leczniczych, który zaczyna być powszechnie spożywany dzisiaj.

W rzeczywistości jego historia jako leku sięgają 3600 lat do czasów egipskich, gdzie został wymieniony w zwojach Ebers jako ulubiony lek.

Uważano również, że kobiety w starożytnym Babilonie wykorzystywały mieszaninę miodu i nasion sezamu, aby przedłużyć młodość i piękno, a rzymscy żołnierze jedli mieszankę dla siły i energii.

W ciągu ostatnich lat pojawiło się mnóstwo informacji naukowych, które dowodzą, że ziarno sezamu i jego składniki mają  około 40 udokumentowanych właściwości terapeutycznych. 

Przedstawiamy 10 właściwości leczniczych sezamu:

Cukrzyca :

Badania opublikowane w 2011 roku w Clinical Journal of Nutrition wykazały, że olej sezamowy poprawiał skuteczność doustnego leku przeciwcukrzycowego glibenklamidu u pacjentów z cukrzycą typu 2.  Inne badania opublikowane w 2006 roku w Journal of Medicinal Foods pokazały, że zastąpienie oleju tradycyjnego olejem z nasion sezamu jako jedynego oleju jadalnego obniża ciśnienie krwi i glukozę u diabetyków z nadciśnieniem (oczywiście do stosowania na zimno )

Wysokie ciśnienie krwi :

Badania opublikowane w 2006 roku w Yale Journal of Biological Medicine wykazały, że olej z nasion sezamu ma korzystne działanie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Zastąpienie wszystkich olejów dietetycznych olejem sezamowym  doprowadziło do normalnego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.   Jednym ze związków w nasionach sezamu odpowiedzialnych za obniżanie ciśnienia krwi są peptydy, które działają jako inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę I.

Warto przeczytać  Jeżeli nie masz alergii na orzechy, przeczytaj to!

Zapalenie dziąseł

Badania kliniczne ( w których porównywano długotrwałe płukanie jamy ustnej środkiem chemicznym chlorheksydyną i olejem z nasion sezamu ) wykazały, że stosowanie oleju z nasion sezamu jest o wiele bardziej skuteczne niż stosowanie środka chemicznego. Olej z nasion sezamu bardzo skutecznie zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, zapaleniu dziąseł, próchnicy zębów, krwawieniu dziąseł, nieprzyjemnemu zapachowi, suchości w gardle. Wzmacnia dziąsła, szczęką i zęby. Tak więc obecne badania naukowe potwierdziły już to o czym wiedziano z praktyki przed tysiącami lat w Indiach stosując skutecznie olej z nasion sezamu do higieny jamy ustnej.

Zdrowie niemowlęcia

Badania opublikowane w Indian Journal of Medical Research z 2000 roku wykazało, że masowanie niemowląt olejem sezamowym poprawiało zarówno ich wzrost, jak i sen po masażu, w porównaniu do olejów kontrolnych, takich jak olej mineralny.

Stwardnienie rozsiane (SM)

W zwierzęcym modelu SM, znanym także jako eksperymentalne autoimmunologiczne zapalenie mózgu i rdzenia , olej z nasion sezamu chroni myszy przed rozwojem choroby poprzez zmniejszenie wydzielania IFN-gamma, kluczowego czynnika w zapoczątkowaniu autoimmunologicznego zapalenia i urazu w układzie nerwowym. Badano również jego potencjalną korzystną rolę w innym schorzeniu neurodegeneracyjnym, chorobie Huntingtona .

Uszkodzenie nerek wywołane antybiotykami

Olej z nasion sezamu chroni przed uszkodzeniem nerek wywołanym przez gentamycynę u szczurów, zmniejszając uszkodzenia oksydacyjne spowodowane przez antybiotyk.

Miażdżyca

Olej z nasion sezamu zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych u myszy karmionych dietą miażdżycogenną. Zidentyfikowano, że lignan przeciwutleniający i przeciwzapalny występujący w nasionach sezamu, znany jako sezamol, jest częściowo odpowiedzialny za jego właściwości anty-aterogenne. W rzeczywistości okazało się, że sesamol posiada ponad dwadzieścia korzystnych farmakologicznie aktywnych właściwości, z których wiele może przyczynić się do poprawy zdrowia układu krążenia.

Depresja

Wykazano, że sesamol ligninowy wykazuje działanie przeciwdepresyjne u myszy z przewlekłym stresem , w szczególności poprzez modulowanie stresu oksydacyjno-nitrozowego i stanu zapalnego.

Warto przeczytać  MŻ - dieta cud, czy idealny sposób na frustrację?

Uszkodzenie DNA

Wykazano, że Sesamol chroni przed uszkodzeniem wywołanym promieniowaniem gamma DNA , prawdopodobnie przez swoje właściwości antyoksydacyjne. Jest w stanie zmniejszyć śmiertelność u myszy leczonych promieniowaniem, częściowo poprzez zapobieganie uszkodzeniom jelita i śledziony. W porównaniu z innym silnym przeciwutleniaczem, melatoniną , okazał się 20 razy skuteczniejszy jako substancja usuwająca wolne rodniki z organizmu.

Nowotwór

Ziarna sezamu zawierają rozpuszczalną w tłuszczach ligninę o właściwościach fitoestrogenicznych zwaną sezaminą, która została zbadana pod kątem hamowania proliferacji szerokiej gamy komórek nowotworowych, w tym:
białaczki
rak jelita grubego
rak prostaty
rak piersi
rak płuc
rak trzustki
Sezam wraz z czosnkiem, miodem, kurkumą i kilkoma innymi substancjami, zaliczany jest pokarmów, które jeśli spożywamy regularnie, mógą całkiem uratować nam życie .

Badania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17004907
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17876372
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16717411
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19336860
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18408265
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11247199
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21538630
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17201634
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21103863

 

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA