Sezam to jedna z najstarszych uprawianych roślin na świecie, ceniona jako roślina oleista przez co najmniej 5000 lat.  Ze względu na wyjątkowo [su_highlight background=”#ffd512″]wysoką zawartość wapnia i magnezu, staje się coraz bardziej popularnym składnikiem pożywienia. [/su_highlight]Uznawany jest również za jeden z najskuteczniejszych produktów leczniczych, który zaczyna być powszechnie spożywany dzisiaj.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

W rzeczywistości jego historia jako leku sięgają 3600 lat do czasów egipskich, gdzie został wymieniony w zwojach Ebers jako ulubiony lek.

Uważano również, że kobiety w starożytnym Babilonie wykorzystywały mieszaninę miodu i nasion sezamu, aby przedłużyć młodość i piękno, a rzymscy żołnierze jedli mieszankę dla siły i energii.

W ciągu ostatnich lat pojawiło się mnóstwo informacji naukowych, które dowodzą, że ziarno sezamu i jego składniki mają [su_highlight background=”#ffd512″]około 40 udokumentowanych właściwości terapeutycznych.[/su_highlight]

Przedstawiamy 10 właściwości leczniczych sezamu:

Cukrzyca :

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Badania opublikowane w 2011 roku w Clinical Journal of Nutrition wykazały, że olej sezamowy poprawiał skuteczność doustnego leku przeciwcukrzycowego glibenklamidu u pacjentów z cukrzycą typu 2.  Inne badania opublikowane w 2006 roku w Journal of Medicinal Foods pokazały, że zastąpienie oleju tradycyjnego olejem z nasion sezamu jako jedynego oleju jadalnego obniża ciśnienie krwi i glukozę u diabetyków z nadciśnieniem (oczywiście do stosowania na zimno )

Wysokie ciśnienie krwi :

Badania opublikowane w 2006 roku w Yale Journal of Biological Medicine wykazały, że olej z nasion sezamu ma korzystne działanie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Zastąpienie wszystkich olejów dietetycznych olejem sezamowym [su_highlight background=”#ffd512″]doprowadziło do normalnego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. [/su_highlight] Jednym ze związków w nasionach sezamu odpowiedzialnych za obniżanie ciśnienia krwi są peptydy, które działają jako inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę I.

Zapalenie dziąseł

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Badania kliniczne ( w których porównywano długotrwałe płukanie jamy ustnej środkiem chemicznym chlorheksydyną i olejem z nasion sezamu ) wykazały, że stosowanie oleju z nasion sezamu jest o wiele bardziej skuteczne niż stosowanie środka chemicznego. Olej z nasion sezamu bardzo skutecznie zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, zapaleniu dziąseł, próchnicy zębów, krwawieniu dziąseł, nieprzyjemnemu zapachowi, suchości w gardle. Wzmacnia dziąsła, szczęką i zęby. Tak więc obecne badania naukowe potwierdziły już to o czym wiedziano z praktyki przed tysiącami lat w Indiach stosując skutecznie olej z nasion sezamu do higieny jamy ustnej.

Zdrowie niemowlęcia

Badania opublikowane w Indian Journal of Medical Research z 2000 roku wykazało, że masowanie niemowląt olejem sezamowym poprawiało zarówno ich wzrost, jak i sen po masażu, w porównaniu do olejów kontrolnych, takich jak olej mineralny.

Stwardnienie rozsiane (SM)

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

W zwierzęcym modelu SM, znanym także jako eksperymentalne autoimmunologiczne zapalenie mózgu i rdzenia , olej z nasion sezamu chroni myszy przed rozwojem choroby poprzez zmniejszenie wydzielania IFN-gamma, kluczowego czynnika w zapoczątkowaniu autoimmunologicznego zapalenia i urazu w układzie nerwowym. Badano również jego potencjalną korzystną rolę w innym schorzeniu neurodegeneracyjnym, chorobie Huntingtona .

Uszkodzenie nerek wywołane antybiotykami

Olej z nasion sezamu chroni przed uszkodzeniem nerek wywołanym przez gentamycynę u szczurów, zmniejszając uszkodzenia oksydacyjne spowodowane przez antybiotyk.

Miażdżyca

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Olej z nasion sezamu zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych u myszy karmionych dietą miażdżycogenną. Zidentyfikowano, że lignan przeciwutleniający i przeciwzapalny występujący w nasionach sezamu, znany jako sezamol, jest częściowo odpowiedzialny za jego właściwości anty-aterogenne. W rzeczywistości okazało się, że sesamol posiada ponad dwadzieścia korzystnych farmakologicznie aktywnych właściwości, z których wiele może przyczynić się do poprawy zdrowia układu krążenia.

Depresja

Wykazano, że sesamol ligninowy wykazuje działanie przeciwdepresyjne u myszy z przewlekłym stresem , w szczególności poprzez modulowanie stresu oksydacyjno-nitrozowego i stanu zapalnego.

Uszkodzenie DNA

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Wykazano, że Sesamol chroni przed uszkodzeniem wywołanym promieniowaniem gamma DNA , prawdopodobnie przez swoje właściwości antyoksydacyjne. Jest w stanie zmniejszyć śmiertelność u myszy leczonych promieniowaniem, częściowo poprzez zapobieganie uszkodzeniom jelita i śledziony. W porównaniu z innym silnym przeciwutleniaczem, melatoniną , okazał się 20 razy skuteczniejszy jako substancja usuwająca wolne rodniki z organizmu.

Nowotwór

Ziarna sezamu zawierają rozpuszczalną w tłuszczach ligninę o właściwościach fitoestrogenicznych zwaną sezaminą, która została zbadana pod kątem hamowania proliferacji szerokiej gamy komórek nowotworowych, w tym:
białaczki
rak jelita grubego
rak prostaty
rak piersi
rak płuc
rak trzustki
Sezam wraz z czosnkiem, miodem, kurkumą i kilkoma innymi substancjami, zaliczany jest pokarmów, które jeśli spożywamy regularnie, mógą całkiem uratować nam życie .

Badania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17004907
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17876372
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16717411
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19336860
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18408265
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11247199
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21538630
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17201634
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21103863