Codzienne picie kawy jest związane z mniejszym ryzykiem marskości wątroby, opublikowane niedawno badania potwierdzają, że picie dwóch filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób wątroby nawet o połowę.

Informację statystyczne oraz metaanaliza została opublikowana w czasopiśmie Pharmacy & Therapeutics. Badacze z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii zebrali i przeanalizowali dziewięć badań długoterminowych obejmujących prawie pół miliona męszczyzn i kobiet z sześciu krajów. Okazało się, że zwiększenie spożycia kawy może znacznie zmniejszyć ryzyko marskości wątroby.

Analiza pokazuje zmniejszenie ryzyka zachorowania na marskość o 44% i prawie o 50% w przypadku zachorowania na inne choroby wątroby. Marskość wątroby jest ważnym problemem zdrowia publicznego oraz istotną przyczyną śmierci w Polsce, a częstośc występowania może być wyższa niż pokazują oficjalne dane, ponieważ w wielu przypadkach choroba nie jest zdiagnozowana.

Ponadto w jednym z artykułów autorzy omawiają wyniki i wyjaśniają, że kawa zawiera wiele czynnych składników biologicznych oprócz kofeiny, należą do nich środki utleniające oraz przeciwzapalne takie jak kwas chlorogenowy. Badacze podkreślają również, że kawa w przeciwieństwie do wielu leków jest na ogół dobrze tolerowana i ma doskonały profil bezpieczeństwa.

źródło:

Systematic review with meta-analysis: coffee consumption and the risk of cirrhosis, O. J. Kennedy et al., Alimentary Pharmacology & Therapeutics, doi:10.1097/MCG.0000000000000208, published online 25 January 2016.
Wiley news release, accessed 3 February 2016 via AlphaGalileo.
Additional source: The epidemiology of cirrhosis in the United States: a population-based study, S Scaglione et al., Journal of Clinical Gastroenterology, doi:10.1111/apt.13523, published September 2015, abstract.