Wszechstronne i pyszne, migdały są jednym z najbardziej popularnych pożywień. Choć większość ludzi pomylić może migdały jako orzechy, technicznie są one nasionami drzewa migdałowego, które są zawarte w owocach.

Migdały są w dwóch odmianach – słodkie i gorzkie. Tradycyjnie, słodkie migdały są jadalne, a gorzkie migdały są wykorzystywane do wytwarzania oleju migdałowego. Obie te odmiany są łatwo dostępne na rynku.

Chociaż prawdą jest, że migdały są źródłem dobrego smaku, ale także dostarczają wiele korzyści dla zdrowia. Bogate są w wysokiej jakości białka, witaminę E, magnez, błonnik i wiele aminokwasów. Można również uzupełnić nimi zapotrzebowanie na miedź, witaminy z grupy B, wapń, potas, fosfor, żelazo jak i zdrowe tłuszcze. Jednak, pamiętajmy, że migdały są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kalorie, nie wolno więc jeść ich w nadmiarze.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania migdałów są rozległe. Wpływają na rozmaite problemy, od zaparć raka, problemów z włosami po kości, migdały mogą pomagać utrzymać dobry stan zdrowia na wiele sposobów.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Orzechy, migdały
579 kcal / 100g

Białko 21.15 g
Tłuszcz 49.93 g
Węglowodany 21.55 g
Błonnik 12.5 g
Woda 4.41 ml

Oto Top 10 Korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania migdałów:

1. Poprawia jakość naszego lipidogramu

Jedzenia migdałów regularnie może pomóc w regulacji poziomu cholesterolu. Pomagają podnieść poziomy HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości lub „dobry” cholesterol) i LDL (lipoproteiny zmniejszenia niskiej gęstości lub „złego” cholesterolu). Jest tak, ponieważ migdały bogate są w wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Badania opublikowane w 2002 roku w American Heart Association Journal stwierdzają, że migdały mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL nawet o 15 procent. Liczba ta, jednakże, może się zmieniać w zależności od ilości migdałów spożywane codziennie. Na każde siedem gramów migdałów dziennie, poziom cholesterolu LDL może być zmniejszony o 1 procent.

2. Kontrola Cukrzycy

Migdały mogą również pomóc kontrolować poziom cukru we krwi i zapobiec powikłaniom cukrzycy. Zdrowe tłuszcze, witaminy, błonnik i minerały z kilku migdałów pomagają regulować wchłanianie i przetwarzanie glukozy.

Według badań opublikowanych w internetowym czasopiśmie Diabetes Care, nasiona, takie jak migdały mogą pomóc w kontroli 2 typu cukrzycy u mężczyzn i kobiet po menopauzie.

Ponadto, inne badania wykazały, że migdały mogą oferować ochronę przed niebezpiecznymi skokami poziomu cukru we krwi po spożyciu dużych posiłków. To z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Aby utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi, należy jeść jedną uncję migdałów bezpośrednio przed zjedzeniem obfitego posiłku.

3. Wsparcie dla zdrowia serca

Istnieje wiele składników odżywczych w migdałach, które przyczyniają się do zdrowia serca. Na przykład, migdały są bogate w magnez, co zwiększa przepływ krwi i przepływu tlenu i składników odżywczych w całym ciele. To z kolei pomaga kontrolować ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca.

Migdały zawierają wysoki poziom jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są uważane za zdrowe dla serca. Plus, mają witaminę E, przeciwutleniacz, który pomaga zmniejszyć szkodliwy stan zapalny tętnic. To z kolei zmniejsza ryzyko wielu chorób serca.

Aby poprawić zdrowie swojego serca, należy umieścić garść migdałów w codziennej diecie. Można jeść migdały jako przekąskę lub pokroić je do swojej zupy, sałatki lub smoothie.

4. Zwiększenie potencjału umysłowego

Migdały są również uważane za jeden z rodzajów najlepszej żywności dla mózgu. Witamina E zawarta w migdałach zapobiega zanikaniu zdolności poznawczych, zwiększa czujność i zachowuje funkcjonowanie pamięci.

Dodatkowo, są one dobrym źródłem cynku, minerału, który może chronić komórki mózgu przed wolnymi rodnikami. Ponadto, Witamina B6 w migdałach jest pomocna w metabolizmie białek, które są wymagane do naprawy komórek mózgu.

Zawierają one również fenyloalaninę, która pomaga zapobiegać chorobie Parkinsona, a także zwiększa produkcję neuroprzekaźników, takich jak dopamina i adrenalina. Substancje te są niezbędne dla uwagi i pamięci, i poprawiając umiejętności rozwiązywania problemów.

Aby zwiększyć pamięć i stymulować umysł, należy zjeść garść migdałów dziennie.

5. Utrata masy przy chorobach np. AIDS

Migdały są pomocne przy problemach z utratą masy, za sprawą ich wysokiej zawartości składników odżywczych. Włókno, białka i jednonienasycone tłuszcze zawarte w migdałach mogą dać poczucie pełnego odżywienia i sytości, będziesz więc mieć mniej pragnienia i mniej prawdopodobne będzie przejadanie się. Są one również pełne witamin z grupy B i cynku, które pomagają powstrzymać łaknienie na słodycze.

Według badań opublikowanych w European Journal of Clinical Nutrition, ludzie, którzy jedli 1,5 uncji migdałów dziennie przez cztery tygodnie nie zyskali znacznego przyrostu ciężaru ciała. Zatem, migdały są uważane za ostateczny rodzaj przekąski dla każdego programu odchudzania.

Jeśli uważnie obserwujesz swoją wagę, nie należy przekraczać serwowania zalecanej wielkości 1 uncji lub 23 migdałów dziennie. Wraz z suchymi prażonymi migdałami, można też pić niesłodzone mleko migdałowe, aby schudnąć.

6. Zapobiega wadom wrodzonym

Kobiety w ciąży mogą korzystać z migdałów, pomagają one bowiem zapobiegać wadom wrodzonym u ich dzieci. Wysoka zawartość kwasu foliowego w migdałach wspomaga zdrowy rozwój komórek i tworzenia tkanek, które są ważne dla prawidłowego wzrostu płodu. Kwas foliowy pomaga zmniejszyć wady cewy nerwowej (NTDS), w tym rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie, u noworodków.

Jeśli jesteś w ciąży, nie zapomnij dodać migdały do swojej diety, aby pomóc dziecku rozwijać się prawidłowo i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, które mogą mieć ogromny wpływ na życie dziecka.

7. Przeciwdziałają zaparciom

Jak wiemy migdały są bogate w błonnik, pomagają w leczeniu, jak i zapobieganiu zaparciom. Błonnik działa na ułatwienie przesuwania pokarmu przez układ pokarmowy. To z kolei zapobiega zaparciom. Ponadto, trzeba pić dużo wody, aby wspomóc trawienie i utrzymać regularne wypróżnienia. Innym ważnym jest fakt, że włókniste produkty jak migdały również zmniejszają ryzyko raka okrężnicy.

Migdały są dobre w leczeniu zgagi ze względu na wysoką zawartość oleju, który łagodzi i neutralizuje zbyt wysoki poziom kwasu żołądkowego.

Wystarczy jeść cztery lub pięć migdałów dziennie, aby zachować prawidłowe swoje ruchy trawienne jelit i regularność wypróżnień.

8. Wzmacniają kości

Migdały są bogate w fosfor i wapń, dwa najważniejsze składniki odżywcze dla utrzymania zdrowia kości. Mają również magnez, mangan i potas, które są ważne dla zdrowych i mocnych kości.

Dodatkowo, spożywane migdały zmniejszają liczbę wolnych rodników w organizmie, co z kolei pomaga w zapobieganiu osteoporozie związanej z wiekiem.

Staraj się jeść migdały które są bogate w składniki odżywcze, mleko migdałowe i masło migdałowe, aby wzmocnić swoje kości i zmniejszyć ryzyko chorób kości, takich jak osteoporoza. Masaż ciepłym olejem migdałowym pomaga również utrzymać mocne kości u dzieci.

9. Wpływają na młody i zdrowy wygląd skóry

Dla młodego i zdrowego wyglądu skóry, migdały są bardzo odpowiednim składnikiem. Są niezmiernie bogate w witaminę E, witaminę odżywczą dla skóry, która chroni ją przed wysuszeniem.

Masaż z olejkiem migdałowym może poprawić cerę, zmniejszy intensywność uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem słonecznym na skórze i wpłynie na zdrową skórę od wewnątrz. Korzystne jest to, że olej migdałowy nie będzie miał wpływu na tłustą skórę i nie zatyka porów. Można również użyć mleka migdałowego, aby skutecznie leczyć oparzenia słoneczne i różne inne problemy skórne.

Migdały mają również właściwości anty-starzeniowe, które pomagają zmniejszyć zmarszczki głębokie, drobne zmarszczki i inne oznaki starzenia.

10. Rozwiązanie na problemy z włosami

Czy to łupież, wypadanie włosów, włosy kręcone lub swędzącą skórę głowy, migdały mogą rozwiązać wiele problemów związanych z włosami. Są bogate w składniki odżywcze do pielęgnacji włosów, takie jak witamina E, biotynę, mangan, miedź, jak również kwasy tłuszczowe. Wszystkie te składniki są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów.

Ponadto cynk w migdałach wspomaga odnowę nowych komórek. W rzeczywistości niedobór cynku często przyczynia się do przerzedzenia włosów i wypadania ich.

Oprócz jedzenia migdałów, można poprawić strukturę włosów, jak również ogólny stan zdrowia stosując olej migdałowy na włosy co najmniej dwa razy w tygodniu. Można nawet masować skórę głowy mieszaniną olejku migdałowego zmieszanego z olejkiem lawendowym, aby zmniejszyć wypadanie włosów, zapobiegać rozdwajaniu końcówek i zmniejszyć łupież.

Podsumowując, migdały w diecie jest to świetna decyzja, aby zachować zdrowie. Jednak, podobnie jak każda inna żywność, migdały mają również swoje minusy. Na przykład, nie są one zalecane dla osób cierpiących na schorzenia nerek lub pęcherzyka żółciowego, gdyż zawierają szczawiany. Więc jak z wszystkim, tak i z migdałami nie należy przesadzać.

11.  Posiadają zdrowe tłuszcze

Zawiera ona znaczne ilości tłuszczu, takich jak omega-3, kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9. W odróżnieniu od tłuszczów nasyconych i trans, które są związane z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, zdrowe tłuszcze zapobiec występowaniu chorób. W badaniu osoby, które spożywały 40 g migdałów każdego dnia przez cztery tygodnie zauważyli znaczący wzrost ich poziom witaminy E i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, bez zwiększania jego wagi.

12. Wartości odżywcze Migdałów

Składniki odżywcze w migdałach sprawiają, że ​redukują tkankę tłuszczową. Dobrze odżywiony organizm nie łakną jedzenia przypadku niewłaściwej diety, mózg wysyła sygnały do ​​ciała, które powodują gwałtownego objadania się i ewentualnie zwiększenie wagi. 10 Migdałów dostarczyć 75 kalorii. Zawierają witaminę E oraz witaminy z grupy B, takie jak ryboflawina, niacyna, biotyna, cynk i kwas oleinowy. Wszystkie te składniki są wymagane, aby aktywować produkcję energii w organizmie.

13. Czy Migdały pomagają schudnąć?

Badania wykazały, że spożywanie ok. 56 gramów migdałów dziennie może pomóc w kontroli wagi. Dieta bogata w migdały pomaga zmniejszyć otyłością brzuszną.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

Wysoka zawartość włókien w migdałach zapewnia organizmowi dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii oraz zapobiega wchłanianiu tłuszczów. Włókno wiąże tłuszcz, uniemożliwiając dotarcie do ściany jelita. Dodatkowo wolno trawione jedzenie zapewnia trwałą energię.

14. Inne zalety Migdałów

Wraz z tym, iż pomagają utrać masę ciała, migdały zapewnić inne korzyści zdrowotne, jak również.

Zdrowe serce

Badania potwierdziły, że ludzie, którzy spożywali migdały 5 razy w tygodniu są mniej podatne na ataki serca i udarów mózgu.

Piękna skóra

Migdałowy jest powszechnie stosowany, jako składnik aktywny w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów. To jest bogate w witaminy E, który działa, jako osłona, ochrony skóry przed uszkodzeniem słonecznym. Olej uzyskiwany z migdałami jest używany w aromaterapii do masażu ciała. Robi się łatwo wchłania się w skórę, pozostawiając zdrowe i nawilżona. Łagodzi również podrażnienia i stany zapalne skóry.

Piękne włosy

Migdały zawiera kilka składników odżywczych do włosów w obsłudze jak witaminy A, B1, B2, B6, D, kwasów tłuszczowych omega i kwasów, jednonienasyconych, które przechodzą do pasma włosów, co zdrowe i piękne. Magnez w migdałów przeciwdziała wypadaniu włosów i utrzymuje włosy silny.

15. Ile to jedna porcja migdałów ?

16. Ile kalorii mają Migdały – ile to 100kcal?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14574348
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24084509
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15930439
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25559009
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25559009
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19359148
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2024929
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8364919
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/migdaly-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-migdalow-aa-7emz-RqQH-wJLw.html
http://beszamel.se.pl/orzechy/migdaly-jakie-maja-wlasciwosci-dlaczego-warto-je-jesc,16995/
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Migda%C5%82y