Oliwa z oliwek chroni zdrowie. Badacze odkryli, że oliwa z oliwek posiada szereg prozdrowotnych właściwości, które wpływają korzystnie w minimalizowaniu ryzyka, raka sutka, choroby serca, cukrzycy, depresji i tzw. zespole metabolicznym.

Mniej nowotworów i zawałów serca dzięki oliwie z oliwek

Nawet ten chleb niestraszny jak stosujesz systematycznie oliwę z oliwek dobrej jakości. Mimo wszystko zminimalizuj chleb pszenny do minimum.

W krajach śródziemnomorskich, ludzie są zdrowsi. Tam znacznie mniej ludzi cierpi z powodu miażdżycy i zawału serca niż w naszych północnych szerokościach geograficznych. Śmiertelność z powodu raka jelita grubego jest znacznie niższa.

W krajach takich jak Grecja, Hiszpania i południowe Włochy, oliwa z oliwek jest używana jako główne źródło tłuszczu.

Tłuszcze zwierzęce są mało używane.

Nie jest już niezaprzeczalne połączenie pomiędzy spożyciem uwodornionych tłuszczów zwierzęcych a ryzykiem zachorowań na w raka jelita grubego, ale również raka piersi, raka jajnika, raka prostaty.

Oliwa z oliwek obniża „zły” cholesterol

Oliwa z oliwek zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe.

Oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy i olej szafranowy zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, podczas gdy tłuszcze zwierzęce pełne nasycone kwasy tłuszczowe (pamiętajmy, że kwasy tłuszczowe są niezbędne w naszej diecie)

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają całkowity cholesterol (czyli nie tylko „zły” cholesterol LDL, ale także „dobry”, a więc bardzo przydatny cholesterol HDL).

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek powodują obniżenie poziomu cholesterolu poprzez[su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”] pobudzenie jelit i wątroby do produkcji HDL [/su_highlight] – lipoprotein wysokiej gęstości, które usuwają zgromadzony w naczyniach krwionośnych cholesterol LDL – lipoproteiny niskiej gęstości zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów i depresji

W przeprowadzonych badaniach, zwiększone spożycie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych miało bardzo pozytywny wpływ na eliminację powstawania wrzodów żołądka i jelit, jak również kamieni żółciowych.

Wydzielanie kwasu żołądkowego zmniejsza się po zastosowaniu oliwy z oliwek oraz uniemożliwione jest powstawanie kamieni żółciowych.

Dalsze badania wykazały, że nawet ryzyko powstawania raka trzustki może być obniżona, a także zastosowanie oliwy z oliwek w daniach zapobiega depresji.

Oliwa z oliwek dla delikatnej i zdrowej skóry

Wysoka zawartość witaminy E i przeciwutleniaczy wraz z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi opóźniają proces starzenia się komórek, w szczególności komórki skóry.

Efekt ten jest również zauważalne w przypadku stosowania surowego oleju do pielęgnacji skóry.

Bezpośrednie stosowanie oliwy po opalaniu na zagrożone miejsca zmniejszają ryzyko wystąpienia raka skóry.

Idealny do leczenia cukrzycy, otyłości i nadciśnienia

Ostatnio naukowcy odkryli również, że zawarte w oliwie polifenole tłumią geny, które są odpowiedzialne za wywołanie stanu zapalnego.

Geny te są aktywne w tzw. zespole metabolicznym, czyli współistnieniem kilku chorób, m.in. cukrzycy , otyłości brzusznej, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych.

Ostatecznie prowadzi to do miażdżycy, chorób serca , udaru mózgu i może powodować wiele innych wydarzeń życiowych.

Badania wykazały, że regularne spożywanie oliwy z oliwek u osób z cukrzycą prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Badanie hiszpańskie

Odkrycie naukowców z University of Cordoba, opublikowane na łamach BMC Genomics, dowodzi, że polifenole zawarte w oliwie z oliwek bezpośrednio tłumią aktywność genów związanych z tworzeniem się stanów zapalnych w organizmie.

Polifenole są organicznymi związkami chemicznymi występującymi w roślinach. Bogatym źródłem polifenoli jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (Extra-virgin), tłoczona na zimno.

Wyniki badań prowadzonych przez Francisco Perez-Jimenez wykazały, że oliwa z oliwek hamuje działanie prawie 100 genów związanych z otyłością, wysokim poziomem trójglicerydów i cholesterolu we krwi, cukrzycą, nadciśnieniem,, chorobą niedokrwienną serca i miażdżycą tętnic.

Szczególnie istotnym aspektem zdrowotnego oddziaływania polifenoli zawartych w oliwie z oliwek jest tłumienie aktywności genów biorących udział w tworzeniu stanów zapalnych, które mogą prowadzić do powstania syndromu metabolicznego.

Dieta śródziemnomorska – dawniej zupełnie inaczej niż dziś

Co należy rozumieć przez pojęcie typowa dieta śródziemnomorska. Fast food i mrożona pizza , mleko UHT i jedzenie dużo tłustych mięs są teraz także w południowej części Włoch bardziej popularne, więc obecna dieta dziś nie może służyć jako model.

W rzeczywistości, idea „diety śródziemnomorskiej” miała miejsce w Grecji w latach 60-tych.

Mieszkańcy Krety i wielu innych greckich i południowych regionów Włoch spożywali dużo świeżych warzyw, owoców i świeże, umiarkowane ilości nabiału w postaci jogurtów i serów z surowego mleka owczego lub koziego. Jedli tylko niewielkie ilości ryb i rzadko drób lub baraninę.

Jaj spożywali około tygodnia tyle, ile można policzyć na palcach jednej ręki.

Przygotowane posiłki były z oliwą z oliwek, a do jedzenia było trochę czerwonego wina.

Dziś także kraje śródziemnomorskie dostarczają niemal wyłącznie produkty przetworzone dla przemysłu spożywczego, masowo spożywają mięso i przetwory mleczne z hodowli zwierząt, a używana nadal oliwa z oliwek nie ma już właściwości leczniczych, jak kilka lat temu.

Oliwa z oliwek może mieć wszystkie wyżej wymienione pozytywne działania na organizm człowieka, jeśli jest najwyższej jakości- Extra Virgin.

Oliwy Virgin, rafinowane nie mają już tak dobroczynnych składniki, ale zawierają nawet szkodliwe substancje.

Referencje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19858733

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19370776

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18333122

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18772370

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18333122

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2594826/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874810/