Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, zwany także hiperurykemia, może wynikać z podwyższonej produkcji kwasu moczowego w organizmie lub zmniejszonego wydalania go przez nerki. Może to prowadzić do dalszych problemów, takich jak dna moczanowa (kryształy kwasu moczowego nadmiernie odkładają się w stawach, często w stawie dużego palca u stopy), kamienie nerkowe i niewydolność nerek. Najnowsze badania wykazały również związek pomiędzy poziomem kwasu moczowego we krwi a nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.

Prawidłowy poziom kwasu moczowego:

 • mężczyźni: 3.4-7.0mg / dl
 • kobiety: 2.4-6.0 mg / dl

Wartości te mogą zmieniać się w różnych laboratoriach.

Czynniki, które mogą przyczynić się do wysokiego poziomu kwasu moczowego:

Niektóre nowotwory, środki chemioterapeutyczne oraz inne leki, takie jak leki moczopędne, a nawet ćwiczenia na czczo i restrykcyjna dieta mogą również przyczynić się do zwiększenia poziomu kwasu moczowego. Istnieje kilka wskazówek i naturalnych środków, które mogą pomóc ograniczyć i kontrolować poziom kwasu moczowego. Ponadto właściwa diagnoza i leczenie przez personel medyczny to zwykle konieczność. 

OTO 10 PRODUKTÓW I SPOSOBÓW POMAGAJĄCYCH OBNIŻYĆ I KONTROLOWAĆ POZIOM KWASU MOCZOWEGO:

1. Ocet jabłkowy

Jako naturalny środek oczyszczający i odtruwający, ocet jabłkowy może pomóc usunąć odpady, takie jak kwas moczowy, z organizmu. Zawiera kwas jabłkowy, który pomaga rozbić i wyeliminować kwas moczowy. Ocet jabłkowy pomaga też przywrócić równowagę kwasowo zasadową w organizmie, oraz ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

 1. Dodaj jedną łyżeczkę organicznego octu jabłkowego do szklanki wody.
 2. Pij taki roztwór dwa lub trzy razy dziennie.

Można stopniowo zwiększać ilość octu jabłkowego do dwóch łyżek na szklankę wody i kontynuować picie tego środka, aż stężenie kwasu moczowego zacznie spadać.

Uwaga: Nie należy przyjmować octu jabłkowego w nadmiarze, ponieważ może to skutkować obniżeniem stężenia potasu w organizmie. Ponadto, może on kolidować z lekami moczopędnymi.

2. Sok z cytryny

Choć może się wydawać, że sok z cytryny bardziej „zakwasi” ciało, w rzeczywistości ma właściwości alkalizujące i wspomaga zneutralizować kwas moczowy. Dodatkowo jego zawartość witaminy C  również przyczynia się do obniżenia poziomu kwasu moczowego.

 • Wyciśnij sok z jednej cytryny do szklanki ciepłej wody. Pij tę wodę rano, na czczo. Rytuał picia rano wody z sokiem z cytryny kontynuuj przez co najmniej kilka tygodni.
 • Można także wziąć suplement witaminy C. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

3. Wiśnie

Wiśnie i ciemne jagody zawierają substancje, które pomagają obniżyć poziom kwasu moczowego. Poza tym fioletowy i niebieski kolor jagody zawdzięczają flawonoidom o nazwie antocyjany, które pomagają obniżyć poziom tego kwasu i zmniejszają stany zapalne.

 • Jedz pół szklanki wiśni codziennie przez kilka tygodni. Można też pić jedną lub dwie filiżanki cierpkiego soku wiśniowego przez około cztery tygodnie.
 • Również warto wdrożyć do swojej diety jagody, truskawki, paprykę, oraz inne owoce i warzywa bogate w witaminę C i przeciwutleniacze.

4. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona skutecznie obniża poziom kwasu moczowego i zmniejsza ból spowodowany przez dne moczanową. Pomaga zachować naturalną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie i sprzyja sprawniejszemu rozpuszczaniu i usuwaniu tego kwasu.

 • Rozpuść pół do jednej łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody.
 • Pij do czterech szklanek tego roztworu codziennie przez dwa tygodnie.

Uwaga: Nie należy przyjmować tego środka regularnie na stałe. Również nie stosuj go, jeśli cierpisz z powodu wysokiego ciśnienia krwi. Osób w wieku 60 lat lub starsze nie powinny pić więcej niż trzy szklanki  roztworu sody na dobę.

5. Oliwa z oliwek

Większość olejów roślinnych przekształca się w zjełczałe tłuszcze po podgrzaniu lub przetworzeniu. Zjełczałe tłuszcze niszczą ważną dla organizmu witaminę E, która jest niezbędna do kontrolowania poziomu kwasu moczowego.

Warto przerzucić się na tłoczoną na zimno oliwę z oliwek i jeżeli to możliwe, skracać procesy smażenia i pieczenia. Oliwa z oliwek zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozostają stabilne po niewielkim podgrzaniu. Ponadto posiada wysoką zawartość witaminy E i przeciwutleniaczy, a do tego ma właściwości przeciwzapalne.

6. Woda

Picie dużych ilości wody pomaga zoptymalizować usuwanie kwasu moczowego. Pomaga rozcieńczyć kwas moczowy i stymuluje nerki do wyeliminowania jego nadmiernych ilości z organizmu razem w moczem.

Dodatkowo, regularne picie odpowiedniej ilości wody może zmniejszyć ryzyko nawracających ataków dny moczanowej. Na dorocznym spotkaniu American College of Rheumatology w 2009 roku, przedstawiono odkrycie badawcze naukowców odnośnie związku picia wody a dną moczanową. Otóż u uczestników badania, którzy pili pięć do ośmiu szklanek wody w ciągu 24 godzin przed ewentualnym, prognozowanym atakiem dny, o 40 procent zmniejszyło się ryzyko ataku, w porównaniu z tymi, którzy pili tylko jedną szklankę wody lub mniej.

 • Pij co najmniej 8 do 10 szklanek wody w ciągu dnia.
 • Ponadto, spożywaj owoce i warzywa zawierające duże ilości wody.

7. Dieta niskopurynowa

Puryny to związkami zawierające azot, które we krwi rozkładają się do kwasu moczowego, a tym samym zwiększają jego stężenie w organizmie. Głównym ich źródłem w diecie są białka zwierzęce.

Jeżeli masz problem z poziomem kwasu moczowego, zredukuj pokarmy białkowe pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, podroby, ryby i drób. Rośliny strączkowe, drożdże, grzyby, szparagi i ziarna są również bogate w puryny. Co ciekawe, piwo też zawiera sporą ilość tego związku.

8. Żywność węglowodanowa, bogata w skrobię i błonnik

Pokarmy bogate w błonnik pomagają obniżyć poziom kwasu moczowego poprzez pochłanianie go i wyeliminowanie z organizmu. Warto też jeść żywność bogatą w węglowodany skrobiowe, ponieważ zawiera tylko śladowe ilości puryn.

Pełne ziarno, jabłka, gruszki, pomarańcze i truskawki są przykładem pokarmów bogatych w błonnik, które można włączyć do swojej diety. Węglowodany skrobiowe są w pokarmach, takicj jak ryż, makaron pełnoziarnisty, tapioka, quinoa, ziemniaki, owies i banany. Warto również pić herbatę z liści papai. Zawarta w liściach papaina pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową i działa przeciwzapalnie.

9. Sok z trawy pszenicznej

Trawa pszeniczna pomaga odtworzyć zasadowość w krwi. Dodatkowo jest bogata w witaminę C, chlorofil i związki fitochemiczne, które promują detoksykację. Jest również dobrym źródłem białka i kwasów aminowych, przez co jest super alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Wystarczy codziennie pić dwie łyżki soku z trawy pszenicznej zmieszanego z sokiem z cytryny , aby wspomóc obniżenie poziomu kwasu moczowego.

10. DODATKOWE WSKAZÓWKI

 • Ogranicz spożycie alkoholu, ponieważ zakłóca eliminacji kwasu moczowego.
 • Unikaj syropu kukurydzianego i syropu glukozowo-fruktozowego, ponieważ mają tendencję do zwiększania stężenia kwasu moczowego.
 • Ćwicz regularnie i utrzymuj zdrową wagę. Uważa się, że nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja zwiększeniu produkcji kwasu moczowego.
 • Staraj się utrzymać zrównoważoną dietę, która jest bogata w węglowodany złożone i uboga w białko. Unikaj rafinowanych węglowodanów, takich jak białe pieczywo, ciastka i cukierki.
 • Zrezygnuj z tłustych pokarmów, ponieważ obniżają zdolność organizmu do eliminacji kwasu moczowego.