Dobre funkcjonowanie nerek jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Filtrują krew, produkują hormony, wchłaniają minerały, produkują mocz, eliminują toksyny i neutralizują kwasy.

Każdego dnia, nieświadomie, możemy jednak działać na ich niekorzyść. Jakich nawyków powinniśmy się pozbyć?

Picie zbyt małych ilości wody

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminacja toksyn. Jeżeli nie pijemy wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, toksyny i niebezpieczne odpady będą się gromadzić w organizmie, co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, nawet uszkodzenia tego ważnego narządu.

Prawidłowe nawodnienie organizmu – sposób na lepsze zdrowie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej

Zbyt dużo soli w organizmie

Nasz organizm potrzebuje sodu, aby działał poprawnie. Większość ludzi jednak zażywają zbyt dużo soli, która może podnosi ciśnienie krwi, a także zwiększa ilość zawartego w moczu białka, co sprzyja schorzeniom nerek. Zaleca się spożywanie nie więcej niż 5 gramów soli dziennie.

Przetrzymywanie moczu

Przetrzymywanie moczu także przyczynia się do zaburzenia pracy nerek. Regularne wstrzymywanie moczu prowadzi do tworzenia się w pęcherzu bakterii i zapalenia. Tworzą się także kamienie nerkowe, a także może dojść do niewydolności nerek. Nieważne jak jesteśmy zajęci, pamiętajmy o opróżnianiu pęcherza. Pamiętajmy, że wstrzymywanie moczu może nam poważnie zaszkodzić.

Co oznacza kolor twojego moczu ?

Słodki nałóg-cukier

Badania naukowe pokazują, że ludzie, którzy spożywają 2 lub więcej słodkich napojów dziennie są bardziej narażenia na prawdopodobieństwo pojawienia się białka w moczu. Białkomocz jest wczesnym objawem uszkodzenia nerek, jednak na tym etapie jeszcze można odwrócić szkody. Oprócz tego napoje gazowane zwiększają prawdopodobieństwo tworzenia się kamieni nerkowych.

Warto przeczytać  Jem zdrowo, mimo to efekty nie chcą się pojawić ... co zrobić ?

 

Niedobór witaminy B6 i magnezu

Witamina B6 i magnez są bardzo ważne, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych lub niewydolności nerek. Zalecane dzienne spożycie witaminy B6 wynosi nie mniej niż 1,3 mg. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w rybach, grochu, wątrobie wołowej, ziemniakach, innych bogatych w skrobię warzywach i nie-cytrusowych owocach. Magnez znajdziemy m.in. w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych, nasionach i orzechach. Dobrym źródłem magnezu jest także awokado.

Dieta wysokobiałkowa

Przez spożycie białka, zwłaszcza czerwonego mięsa, zwiększa się obciążenie metaboliczne nerek. Więc więcej białka w diecie oznacza, że nerki muszą pracować ciężej, a to może prowadzić do ich uszkodzenia lub zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu.

Częste zaburzenia snu

Spokojny sen to podstawa, także dla naszych nerek. Przewlekły brak snu jest powiązane z wieloma chorobami, także z chorobami nerek. W nocy nasze ciało odbudowuje uszkodzone tkanki nerek, więc organizm ma czas na leczenie i regeneracje.

11 faktów na temat kawy o których prawdopodobnie nie wiedzieliście

Nadużywanie leków przeciwbólowych

Zbyt wiele osób zażywa leki przeciwbólowe w bardzo dużych ilościach, podczas gdy istnieje wiele zupełnie naturalnych i bezpiecznych środków.

Długoterminowe zażywanie lub nadużywanie leków przeciwbólowych może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby i nerek. Leki tego typu powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami, w możliwie jak najmniejszych dawkach i jak najkrótszym czasie.

IBUPROFEN- ŚMIERĆ W PASTYLKACH NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Nadmierne spożywanie alkoholi

Chociaż nie ma nic złego w kieliszku wina lub wypiciu piwa raz na jakiś czas,  jednak gdy ilość spożywanego alkoholu niepokojąco wzrasta, organizm może sobie z tym nie poradzić. Zagrożone są nie tylko nerki, ale także serce i wątroba. Alkohol powoduje też problemy z koncentracją i pamięcią, a także wzrost ciśnienia krwi.

Kilka drobnych zmian wprowadzonych do naszego trybu życia może uchronić nas przed poważnymi, trudnymi do wyleczenia chorobami. Zadbajmy o nasze nerki, zanim będzie za późno.

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.