Podwzgórze to bardzo istotna część ludzkiego mózgu i jest często uważane za „centrum kontrolne” dla większości hormonów. Jego powiązania z przysadką mózgową, jak również nadnerczami wpływają na nasze układy nerwowe oraz systemy endokrynologiczne. Ale co podwzgórze dokładnie odpowiada?

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Główne funkcje podwzgórza

 1. Reguluje hormony wzrostu.
 2. Wraz z przysadką steruje naszym snem, budzeniem się, aktywnością seksualną.
 3. Reguluje ogólną homeostazę naszego organizmu.
 4. Reguluje poziom oksytocyny (powoduje skurcze porodowe) i hormonów biorących udział w stanach emocjonalnych (złość, stres ).
 5. Kontroluje zapotrzebowania na energię.
 6. Odgrywa rolę (z przysadką) w regulacji apetytu i pragnienia.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zaburzenia podwzgórza

Najczęstszymi przyczynami nieprawidłowego funkcjonowania podwzgórza są :

 1. operacje
 2. urazy głowy
 3. nowotwory
 4. promieniowanie
 5. niedożywienie
 6. zakażenia i zapalenie
 7. zaburzenia odżywiania, [su_highlight background=”#ffd512″]W mojej recepturze wykorzystuje domowy koncentrat z bzu, który zawiera między innymi cynamon, imbir, a także miód dla dodatkowego zwiększenia odporności[/su_highlight]
 8. zaburzenia genetyczne, które powodują gromadzenie się żelaza

Istnieją różne objawy w zależności od przyczyny, ale niektóre z nich to:

 1. niskie tętno
 2. zaniżona temperatura ciała
 3. wzmożony apetyt i gwałtowny przyrost masy ciała
 4. silne pragnienie i częste oddawanie moczu

Inne problemy zdrowotne związane z dysfunkcją podwzgórza obejmują:

 1. otyłość
 2. niewydolność nadnerczy i choroba Hashimoto
 3. hipopemienityzm
 4. niedobór hormonu wzrostu
 5. wtórny hipogonadyzm u mężczyzn
 6. dysgenezja gonad lub wtórny brak miesiączki
 7. zespół bólu głowy Hortona

Najlepsze naturalne sposoby na poprawę funkcji podwzgórza:

1. Zwiększenie spożycia Chromu

Badania wykazały, że chrom zbawiennie wpływa na funkcję podwzgórza. Ich wyniki sugerują, że może hamować związaną z wiekiem degenerację podwzgórza i zapobiega negatywnym skutkom spowodowanym starzeniem, m. in. pozytywnie wpływa na apetyt w podeszłym wieku.

Korzyści z przyjmowania suplementów chromu są wciąż kontrowersyjne i kwestionowane przez niektórych ekspertów medycznych, ponieważ dotychczasowe badania wykazują różne wyniki.

Naturalne źródła chromu:

 1. brokuły
 2. ziemniaki
 3. czosnek
 4. bazylia
 5. wołowina z chowu karmionego trawą
 6. pomarańcze
 7. indyk
 8. groszek
 9. jabłka
 10. banany

2.Używanie olejków eterycznych

Niezwykłe właściwości mają szczególnie olejki eteryczne kadzidła i mirry. Zawarte w nich dwa podstawowe związki czynne zwane terpenami i seskwiterpenami mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Seskwiterpeny mogą przekraczać barierę krew-mózg, stymulują przy tym limbiczny układ mózgu i innych gruczołów wspomagających pamięć i kształtujących emocje. Stwierdzono, że sekwiterpeny zwiększają ilość tlenu wokół miejsc receptorowych w okolicy podwzgórza, szyszynki i przysadki mózgowej. Seskwiterpeny mają również szczególny wpływ na nasze centrum emocjonalne w podwzgórzu, pomagając nam utrzymać spokój i równowagę.

3. Niepokalanek Pospolity (Vitex)- szczególnie dla kobiet

Vitex za sprawą działania dopaminergicznego pomaga zachować równowagę hormonalną. Roślina ta dostępna w formie suplementu działa bezpośrednio na podwzgórze i gruczoły przysadkowe. U kobiet zwiększa stężenie hormonu luteinizującego, moduluje (hamuje) wydzielanie prolaktyny i pomaga w hamowaniu uwalniania hormonu folikulotropowego, przez co równoważy stosunek progesteronu do estrogenu, nieco podnosząc poziom progesteronu.

Niepokalanek jest szczególnie pomocny na niepłodność, zaburzenia cyklu miesiączkowego i objawy menopauzy. W formie suplementu dostępny jest w tabletkach, jako herbata i płynny ekstrakt.

4. Spożywanie zdrowych tłuszczów

Osiągnięcie równowagi hormonalnej w organizmie ma bezpośredni pozytywny wpływ na działanie podwzgórza, a także na przysadkę mózgową. Jednym z najlepszych sposobów na zrównoważenie hormonów poprzez dietę jest regularne spożywanie zdrowych tłuszczy.

Cholesterol i inne tłuszcze odgrywają zasadniczą rolę w budowaniu membran komórkowych i hormonów. Niektóre rodzaje tłuszczów, w tym cholesterol, działają podobnie jak przeciwutleniacze i prekursory niektórych ważnych cząsteczek wspomagających mózg. Świetne źródła to np:

5. Dbanie o dobry sen i zredukowanie stresu

Brak snu, długotrwałe stosowanie kortykosteroidów i chroniczny stres to trzy z główne czynniki wysokiego poziomu kortyzolu. Raport opublikowany w Indyjskim dzienniku „Endokrynologia i Metabolizm” przedstawia, że „Stres może prowadzić do zmian poziomu wielu hormonów, w tym glukokortykoidów, katecholamin, hormonu wzrostu i prolaktyny”.

W reakcji na stres bierze udział współczulny układ nerwowy, który aktywuje się jako pierwszy oraz system podwzgórze-przysadka-nadnercza, a kortyzol jest głównym hormonem odpowiedzialnym za reakcję na stres. Tak więc utrzymanie produkcji kortyzolu na odpowiednim poziomie poprzez zdrowy, regularny sen i możliwe zredukowanie sytuacji stresowych jest niezwykle pomocne dla zdrowia podwzgórza (a także przysadki i nadnerczy).

6. Regularne ćwiczenia

W wielu badaniach stwierdzono niedobór kwasu gamma-aminooksylowego w podwzgórzu u osób z nadciśnieniem tętniczym.[su_highlight background=”#ffd512″] W 2000 r. opublikowano badanie dotyczące związku między podwzgórzem, wysiłkiem fizycznym i wysokim ciśnieniem krwi u zwierząt.[/su_highlight]

W badaniu tym badacze stwierdzili, że regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ zarówno na ekspresję genu, jak i aktywność neuronów w podwzgórzu. Nic więc dziwnego, że regularne ćwiczenia obniżyły również poziom ciśnienia krwi u zwierząt z nadciśnieniem tętniczym.

Wnioskuje się się, że ćwiczenia nie tylko poprawiają zdrowie serca, ale również poprawiają zdrowie podwzgórza, a poprawa zdrowia w obu tych przypadkach może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Bibliografia :

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Chromium-HealthProfessional/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7838011
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3079864/
https://jmolecularpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40303-015-0010-8
https://medlineplus.gov/ency/article/002380.htm
https://medlineplus.gov/ency/article/001202.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3584052/