Okrężnica jest przedostatnią częścią przewodu pokarmowego. Jest to część jelita grubego, która mierzy około półtora metra. Jak zauważyliście okrężnica jest sporą częścią naszego ciała i pełni istotne funkcje w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za wchłanianie wody, soli mineralnych, witamin oraz substancji odżywczych z niestrawionej materii spożywczej. Przetwarza żywność, która nie została strawiona w jelicie cienkim i usuwa toksyny.
Gdy nie działa prawidłowo – zaczyna absorbować toksyny ( zamiast ich eliminacji ) powodując takie problemy jak bóle głowy, wzdęcia, zaparcia, gazy, zwiększenie masy ciała, niski poziom energii, zmęczenie.Problemy te mogą pojawiać się w wyniku zalegania niestrawionych resztek pokarmów ( większość pokarmów, które dziś spożywamy są przetworzone, zawierają konserwanty i inne substancje chemiczne ).
Prowadzi to do zwiększonego wydzielania toksyn, które zatruwają ciało.Zwróćmy uwagę na jakość produktów które spożywamy, aby nie uszkadzały okrężnicy i nie doprowadzały do utraty flory bakteryjnej.
Ponadto, powinniśmy być świadomi, że nasze złe emocje mogą również mieć wpływ na jej równowagę.
Aby temu przeciwdziałać możemy oczyszczać jelito grube. Przez pozbycie się szkodliwych toksyn możemy przyczynić się do zwiększenia swojej energii i poprawy wchłaniania witamin i składników odżywczych. Istnieje wiele specyfików służących oczyszczaniu jelita grubego, jednak dla wielu ludzi, najlepszą opcją są proste, naturalne domowe środki.
Poniżej lista 10 domowych sposobów na oczyszczanie jelita grubego. Jeśli przyjmujesz jakieś leki lub cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości lepiej skonsultuj rozpoczęcie kuracji z lekarzem.
1. Woda
- pij co najmniej 10 do 12 szklanek wody dziennie
- oczyścisz się przy tym z toksyn i odpadów trawienia w naturalny sposób
- poprawisz perystaltykę jelit
- dodawaj do wody świeże wyciskane soki owocowe i warzywne
2. Sok jabłkowy własnej roboty
Świeży sok jabłkowy jest jednym z najlepszych domowych środków oczyszczania jelita grubego. Regularne picie soku jabłkowego sprzyja wypróżnieniom i poprawia stan zdrowia wątroby oraz układu pokarmowego. Świeżo wyciśnięty sok jabłkowy zapewnia najlepsze rezultaty, ale jeśli nie jest możliwe codzienne wyciskanie, można użyć soku jabłkowego.
[su_label type=”important”]Zacznij dzień z jedną szklanką soku jabłkowego. Po upływie 30 minut, wypij jedną szklankę wody.[/su_label]Powtarzaj tą procedurę kilka razy w ciągu dnia i kontynuuj przez trzy dni. W międzyczasie można też pić jedną szklankę soku z suszonych śliwek. Wskazane jest unikanie pokarmów stałych.
3. Sok z cytryny
Cytryna ma właściwości przeciwutleniające, a wysoka zawartość witaminy C jest dobra dla układu pokarmowego. W związku z tym, sok cytrynowy może być stosowany do czyszczenia okrężnicy.
Wyciśnij sok z jednej cytryny do szklanki letniej wody. Dodaj szczyptę soli morskiej i trochę miodu. Taką mieszankę pij na czczo w godzinach porannych. To pomoże Ci cieszyć się lepszą energią, sprzyja łatwemu wypróżnienia i poprawia kondycję skóry.
[su_label type=”important”]Dodaj dwie łyżki świeżego soku wyciśniętego z cytryny do szklanki soku jabłkowego. Pij trzy lub cztery razy dziennie. Stosuj przez kilka dni jeden z dwóch napojów.[/su_label]4. Surowe soki warzywne
Ważne jest, aby trzymać się z dala od żywności przetworzonej i gotować na jeden lub dwa dni. Zamiast stałych pokarmów, pić świeże soki warzywne kilka razy dziennie. Zielone warzywa, zwłaszcza zawierające chlorofil, pomagają usunąć toksyny. Ponadto witaminy, minerały, aminokwasy i enzymy zawarte w warzywach będą utrzymywać Twoje ciało zdrowe i dobrze pobudzone. Można też pić herbatki ziołowe.
Wskazane jest, aby nie używać gotowych soków warzywnych, gdyż nie zawierają skutecznych enzymów, które pomagają organizmowi rozbić i usunąć produkty przemiany materii. Można łatwo zrobić świeży sok warzywny z marchwi, buraków, kukurydzy, dyni, szpinaku, jarmużu, itp w domu za pomocą sokowirówki lub blendera.
5. Pokarmy bogate w błonnik.
Jedzenie pokarmów bogatych w błonnik pomoże oczyścić jelita ze szkodliwych toksyn. Błonnik sprzyja wypróżnieniom i zapobiega jakimkolwiek problemom jelit.
[su_label type=”important”]Jedz świeże owoce takie jak maliny, gruszki i jabłka, a także świeże warzywa, takie jak karczochy, groszek i brokuły. Zboża, produkty pełnoziarniste, orzechy, ziarna i nasiona zawierają również sporą ilość błonnika.[/su_label]6. Jogurt
Regularne spożywanie jogurtu jest dobrym sposobem, aby zachować zdrowe jelito grube. Poprzez jedzenie jogurtu wprowadzamy „dobre” bakterie do jelit. Promują one trawienie oraz zwalczają chorobę zapalnych jelit.
Jogurt zawiera też sporą ilość wapnia. Rozwiązuje także różne problemy żołądkowe, takie jak niestrawność, wzdęcia, nieregularne wypróżnienie.
[su_label type=”important”]Dodaj do jogurtu trochę świeżych owoców, takich jak jabłka, limonki, banany i jagody.[/su_label]7. Siemię lniane.
Siemię lniane jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, przeciwutleniaczy i naturalnego błonnika. Włączenie siemienia lnianego do diety jest świetnym sposobem na oczyszczenie jelita grubego. Siemię przyspiesza usuwanie toksyn i śluzu. Ponadto siemię lniane pomaga zapobiegać nowotworom, chorobom serca i cukrzycy.
Możesz dodać siemię lniane do płatków śniadaniowych, jogurtu, owoców i innych zdrowych produktów spożywczych.
[su_label type=”important”]Dodaj jedną łyżkę siemienia lnianego do szklanki wody i pij 30 minut przed jedzeniem śniadania i przed pójściem do łóżka.[/su_label]8. Sól morska
Dzięki właściwościom odtruwającym jest skuteczna w oczyszczaniu jelita grubego.
Wymieszać jedną łyżkę soli morskiej w szklance przegotowanej wody. Pij ten ciepły roztwór na ciepło lub zimno w godzinach porannych.
Kilka minut po wypiciu połóż się i masuj delikatnie brzuch w kierunku dołu. To stymuluje wypróżnienia i pomaga usunąć szkodliwe toksyny, pasożyty i bakterie nagromadzone w przewodzie pokarmowym.
[su_label type=”important”]Stosuj sól morską nawet pięć razy w miesiącu. Pij przy tym dużo wody i soki wyciskane. Należy unikać stosowania soli morskiej osobom z wysokim ciśnieniem krwi lub wadą serca.[/su_label]9. Aloes
Aloes znany jest ze swoich możliwości detoksykacji i działa jako środek przeczyszczający. Właściwości lecznicze zawarte w aloesie poprawią nie tylko zdrowie jelita grubego, ale mogą być pomocne również w leczeniu innych problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, infekcje skóry, biegunki, bóle żołądka i zaparcia.
[su_label type=”important”]Dodaj sok z jednej cytryny do świeżego soku z aloesu. Wymieszaj. Włóż do lodówki na 2-3 godziny. Pij kilka razy dziennie przez parę dni.[/su_label]10. Imbir
Imbir jest łatwo dostępny i może pomóc zmniejszyć wzdęcia. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelita grubego i pozwala zachować je czystsze i przyczynia się do usunięcia szkodliwych toksyn. Wspomaga trawienie stymulując wydzielanie soków trawiennych.
Można korzystać z imbiru w jakiejkolwiek formie: imbir tarty, sok lub pocięte kawałki.
Dobrym rozwiązaniem jest mieszanina z jednej łyżeczki soku z imbiru i ćwiartki szklanki soku z cytryny rozpuszczonej w pół litrze gorącej wody. Można też dodać trochę miodu do smaku.
[su_label type=”important”]Podziel roztwór na dwie lub trzy części i pij w ciągu dnia. Można również dodać imbir do herbaty ziołowej.[/su_label]
Musze się spytać czym zastąpić sok jabłkowy? Mam alergie na nie (nieważne czy to jabłkaa eko czy ze sklepu czy z wlasnego sadu zawsze zjedzenie konczy sie źle) 🙁
Siemie lniane jest dobre, ale chyba bardziej jako dodatek do środkow typu babka plesznik, przynajmniej ja takie pilam w jakims fibrawitale czy cos i to bylo mega spoko na oczyszczenie jelit.
ja wlasnie do tej pory siemie spożywałam samo, ale tez chyba wyprobuje ta mieszanke
Czy sok z kiszonych buraków też ma takie właściwości?