Wątroba to największy gruczoł dodatkowy układu trawiennego, który spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie: odtruwającą, metaboliczną i krążeniową.
Dbamy o wątrobę która może się zestarzeć zdecydowanie za wcześnie, lecz zmiany w tym narządzie szczególnie silnie odbijają się na całość organizmu, w tym tak że na wyglądzie zewnętrznym. Typowe jest pojawienie się wiele zewnętrznych zmian, które można określić jako wątrobowe znamiona starzenia. Należą do nich ciemno brązowe plamki na wierzchu dłoni,

_Ryc2

ciemne przebarwieni skóry na twarzy, zwłaszcza pod oczami.
652xX_tradzik_rozowaty_leczenie_str.jpg
żółtawe kępki podskórne na powiekach i w okolicach oczu oraz gerontokson, zwany obwódką starczą, która w postaci szarego łuku lub pierścienia rozwija się w rogówce oku i jest wyraźnie widoczna na tle kolorowej tęczówki.( zapraszamy- do artykułu Regeneracja wątroby).

wątroba1

– Oczyszcza organizm.

Wątroba jest filtrem dla związków wchłanianych z przewodu pokarmowego. To ona rozprawia się z lekami, które przyjmujemy, alkoholem i substancjami chemicznymi obecnymi w naszym życiu.

toksyny-egzogenne

– Ma wpływ na tempo przemiany materii.

To jeden z najważniejszych organów, który bierze udział w procesach metabolicznych. Magazynuje substancję niezbędne organizmowi m.in. witaminy A i D oraz glikogen. Glikogen wykorzystuje, jako źródło energii, gdy jesteśmy głodne lub intensywnie ćwiczymy

– Niszczy ją zła dieta.

W prawdzie wątroba potrafi wiele znieść jednak poprzez nieodpowiednia dietę możemy szybko ją uszkodzić. Zbyt dużo tłuszczu, mięsa, nabiału, cukru i potraw smażonych może wpłynąć na nieprawidłowa prace wątroby. Tak dieta prowadzi nie tylko do nadwagi, ale także do stłuszczenia wątroby. Które zaburza jej pracę.

– Szybko się regeneruje.

Prawidłowa dieta oparta na ziarnach zbóż, świeżych owocach i warzywach pozwala na odnowienie jej komórek. Pomocne są też niektóre zioła, np. ziele dziurawca, korzeń mniszka lekarskiego, kwiat kocanki. Także związki, witaminy oraz pierwiastki, które przyspieszają jej zdolności regeneracyjne.

 

 

Objawy towarzyszące chorobom wątroby:

 • osłabienie, obniżenie tolerancji organizmu na wysiłek
 • obniżony nastrój, depresja
 • zaburzenia łaknienia
 • pobolewanie w prawym podżebrzu
 • nietolerancja tłustych i ciężkostrawnych potraw

kiepska wątroba

Problemy z cerą :

f-brzydka-skora

Inne możliwe objawy chorób wątroby:

 • alergie
 • egzemy
 • wrażliwość na światło
 • wymioty
 • obstrukcja
 • begunka
 • gorycz w ustach
 • ziemista cera
 • łamliwe paznokcie

Typowe przyczyny chorób wątroby:

 • choroby zakaźne: wirusowe zapalenia (żółtaczki) typu A, B, C, cytomegalia, itp.
 • niewłaściwe odżywianie (nadmiar tłuszczów nasyconych)
 • nadużywanie alkoholu
 • nadużywanie niektórych leków
 • toksyny środowiskowe
 • zatrucia pokarmowe

Jakie badania zrobić aby dowiedzieć się czy ma się chorą/ zdrową wątrobę :

 • OB

  Morfologia krwi

  PT (INR)

  najważniejsze badania w kierunku zaburzeń krzepnięcia krwi. Znaczny wzrost wartości PT(INR) występuje w chorobach wątroby.

  Bilirubina całkowita

  badanie odzwierciedlające funkcje wątroby i dróg żółciowych. Stanowi podstawę rozpoznania żółtaczki.

  Enzymy wątrobowe

  podstawowe badania w diagnostyce wątroby:
  ALT (aminotransferaza alaninowa), AST (aminotransferaza asparaginowa) podstawowe badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, głównie w następstwie infekcji wirusowych.
  Fosfataza zasadowa (ALP) badanie uzupełniające w ocenie funkcji wątroby; jego poziom wzrasta głównie w niedrożności przewodów żółciowych.
  GGTP (gamma glutamylotransferaza) badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby; nieprawidłowe wyniki badań odnotowuje się u osób nadużywających alkohol.

  Cholinoesteraza

  enzym produkowany w wątrobie, będący wskaźnikiem jej funkcjonowania.

  Dehydrogenaza mleczanowa

  badanie w kierunku uszkodzenia komórek wątroby na skutek np. zatrucia czy infekcji wirusowych.

  Proteinogram

  szczegółowe badanie, które pozwala na ilościową ocenę najważniejszych grup białek ustrojowych; odchylenia wyników od normy mogą wskazywać na zaburzenia funkcjonowania wątroby.

  CEA, AFP*

  tzw. markery nowotworowe; badania wykonywane w kierunku raka wątroby i dróg żółciowych.

  HBs antygen

  marker zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).

  HCV przeciwciała

  wynik dodatni wskazuje na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), ale potwierdzenie zakażenia wymaga dodatkowych, specjalistycznych badań z zakresu diagnostyki molekularnej.

  Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA1) – test przesiewowy

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/

_________________________________________

Zobacz również wademekum zdrowej wątroby 

Mimo, że wątroba jest w stanie regenerować się, że to ważne, aby zachować zdrowy styl życia a zwłaszcza odżywiania . Oprócz aktywności fizycznej należy spożywać produkty , które mogą dodatkowo pomóc w regeneracji wątroby.

Oto one :

 1. Czosnek : wykazano , że jedzenie czosnku zmniejsza poziom złego cholesterolu, którego wysoki poziom w organizmie związany jest z zaburzeniami pracy wątroby. Enzymy zawarte w czosnku pomocne są również w usuwaniu toksyn z wątroby, przyczyniając się do lepszego funkcjonowania całego organizmu.
 2. Grejpfrut : sok z grejpfruta jest pełen potężnych przeciwutleniaczy i błonnika. Grejpfrut może przyczynić się do obniżenia  poziomu homocysteinyi przyspiesza proces oczyszczający wątrobę. Jedna uwaga jest taka, że sok z grejpfruta może negatywnie oddziaływać na organizm z lekami. Należy więc skontaktować się z lekarzem przed wprowadzeniem soku grejpfrutowego w diecie.
 3. Zielone warzywa liściaste: szpinak, brokuły i kapusta to tylko niektóre przykłady z zielonych warzyw liściastych , które wspomagają wątrobę w procesie oczyszczającym i poprawiające jej funkcję. Ponadto dostarczają organizmowi chlorofilu, który chroni organizm przed toksynami.
 4. Awokado: awokado zawiera około 20 niezbędnych składników odżywczych i witamin, które niezbędne są dla całego organizmu, ale przede wszystkim mają kapitalne znaczenie odżywcze dla wątroby. Awokado pomaga neutralizować wolne rodniki, a także wspierać produkcję glutationu, który pomaga w usuwaniu toksyn.
 5. Jabłko: wiemy, że jabłka są dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Należy kontynuować trend w zdrowym odżywianiu – co najmniej jedno jabłko na dobę. Pomagają one bowiem oczyszczać wątrobę i usuwać toksyny z przewodu pokarmowego.
 6. Brukselka: brukselka podobnie jak czosnek zawiera siarkę, ponadto zawiera także antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Dla maksymalnych korzyści zaleca się gotować brukselkę z czosnkiem dla optymalnego oczyszczania wątroby. Inne pokarmy korzystne dla regeneracji wątroby

Oraz zioła i inne naturalne metody :

-zioła regenerujące

Jest takie zioło, które doskonale odtruwa i regeneruje wątrobę a także chroni komórki wątrobowe i pozwala pozbyć się bólu pęcherzyka żółciowego oraz zalegających w nim kamieni. Jest to ostropest plamisty który posiada w sobie dobroczynną dla wątroby sylimarynę. Innym bardzo skutecznym ziołem jest karczoch który chroni komórki wątrobowe przed uszkodzeniem, a także wspomaga produkcję żółci i procesy trawienne. Mniszek lekarski to kolejna roślina która może być stosowana przy osłabieniu czynności wątroby. Mniszek to doskonały środek żółciopędny ściągający i przeciwzapalny.

-tauryna regeneruje

Według ostatnich badań wynika, że w regeneracji wątroby ważną role odgrywa aminokwas tauryna która hamuje aktywność komórek gwiaździstych mających wpływ na włóknienie, tauryna ma również duże znaczenie w procesie samozniszczenia zwłókniałych komórek .Warto, więc spożywać produkty bogate w ten aminokwas, takie jak ryby, owoce morza, podroby zwierzęce i mięso, Można także stosować różne suplementy diety uzupełniające tauryny.

Warto pamiętać, że w okresie oczyszczania mięsa trzeba zminimalizować do zera, ponieważ mięso przy słabo zakwaszonym  żołądku i niewystarczającej ilości pepsyny przesuwany jest to jelita w formie niestrawionej, tym samym może gnić i wydzielać toksyczne substancje, które obciążaj i zatruwają naszą wątrobę. Po okresie detoksu należy dodać odpowiednią ilość aminokwasów w naszej diecie w celu spotęgowania regeneracji.

-metody inwazyjne

W dzisiejszych czasach w celu regeneracji wątroby bardzo często przeprowadza się zabiegi polegające na usunięciu jednego z płatów. Usunięty zdrowy płat dawcy może być użyty do przeszczepu wątroby, jednak bardzo często usuwa się uszkodzony płat u chorych w celach leczniczych. Usunięty płat w dużej części przypadków zostaje zregenerowany.

-dieta odtruwająca wątrobę

Dieta odtruwająca wątrobę to nie to samo, co dieta wątrobowa- stosuje się ją prewencyjnie, zanim wątroba zacznie szwankować. Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji . By wszystkie te procesy przebiegały bez zakłóceń, sama też potrzebuje oczyszczania. Taka kuracja , przeprowadzona raz do roku pomoże zregenerować wątrobę , uwolnić ją od zanieczyszczeń, a także pozwoli ci utrzymać prawidłową wagę.

8 tygodniowa kuracja oczyszczająca wątrobę

wyeliminuj:

– nabiały: mleko, ser, śmietanę, jogurty, masło, margaryna, jajka -czerwone mięso -pieczywo pszenne -słodycze: cukier, herbatniki, lody, słone paluszki, prażone orzeszki -grzyby nawet pieczarki -alkohol, kawa, mocna herbata

możesz jeść:

-warzywa: wszystkie zielone, marchew, buraki, paprykę, pomidory, brukiew, ziemniaki

-nasiona: groszek, soczewica, ryż, siemię lniane ,orzechy włoskie, migdały sezam, słonecznik, otręby owsiane i ryżowe

-słodycze: w bardzo niewielkiej ilości miód, melasę chałwę

-świeże ryby: sardynki, pstrąg , tuńczyk

-tłuszcze: oleje tłoczono na zimno, masło sezamowe, olej kokosowym, migdałowy

-ponadto: kiełki nasion strączkowych, świeże soki warzywne, owoce świeże i suszone.

Przez pierwsze 2 tygodnie stopniowo ograniczaj produkty zakazane, przez anstępne4 w ogóle z nich zrezygnuj. Przez ostatnie 2 tygodnie mniej rygorystycznie planuj posiłki, ale ilość zakazanych produktów nadal ograniczaj.

-odtruwanie wątroby warzywami i sokami

Sok wyciśnięty z 250g marchwi,

75g świeżego ogórka i 75g buraka,

wypijaj na czczo w ciągu dnia w trzech porcjach, Kurację należy stosować przez 2 tygodnie.

Za pierwszym razem powtarzaj ją co3 miesiące przez rok, później wystarczy jedna kuracja rocznie.

-oczyszczanie wątroby ze wspomaganiem

Zaleceni dietetyczne dobrze jest połączyć z innymi kuracjami. Warte polecenia jest picie soku z żurawin i jabłek lub regularne przyjmowanie tabletek z ostropestu plamistego- rośliny, która wspomaga regenerację .Wątroba najbardziej aktywnie pracuje między godzinną 22 a 2. Dlatego zakończ dzień miksturą oczyszczającą: wypij sok z grejpfruta z 2 łyżkami oliwy. Potem połóż się do łóżka z termoforem lub poduszką elektryczną ułożoną przy prawym boku. Po 9 dniach zrób 5 dni przerwy. Kuracja wymaga czterech powtórzeń. Innym sprawdzonym sposobem jest regularne picie ziół. Przez 20 dni wypijaj przed snem szklankę naparu z mniszka lekarskiego i korzenia karczocha( po łyżce ziół zalej szklanką gorącej wody i poczekaj 10 minut). Zioła te regenerują komórki wątroby , działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Leniwi mogą brać gotowe środki. Są to wyciągi z nasion ostropestu plamistego, który zawiera dobroczynną dla wątroby sylimarynę, oraz ziela

Lista zdrowych produktów, które powinnaś stosować w swojej diecie.

Produkty z liczbą 5 powinny być w twoim jadłospisie w pierwszej kolejności.

Produkty zbożowe z upraw ekologicznych 

– kasza gryczana 5

– kasza jaglana 4

płatki owsiane 5

– ryż brązowy 3

– ryż dziki 4

Tłuszcze z upraw ekologicznych 

– masło 1

– oliwa z oliwek 4

– olej kokosowy 5

– olej lniany 4

Produkty białkowe z upraw ekologicznych 

– fasola 3

– groch 4

jaja 5

– jogurt 3

– kefir 2

– kurczak 1

– łosoś 2

– morszczuk 1

– mintaj 2

– pstrąg 2

– soczewica 5

– sola 2

– śledź 3

– tofu (ser sojowy)4

– tuńczyk 2

– wątróbka cielęca lub drobiowa 3

Warzywa z upraw ekologicznych 

– brokuły 4

– brukselka 2

– buraki 4

– cebula 3

– cykoria 3

– czosnek 4

– dynia 3

– fasolka szparagowa 1

– kalafior 3

– kapusta 5

– marchew 4

– oliwki 2

– papryka 4

– pietruszka 3

– pomidory 2

– rzepa 2

– rzeżucha 4

– rzodkiewka 3

– sałata 4

– szpinak 3

– ziemniaki 3

Owoce z upraw ekologicznych 

– ananas 4

– aronia 5

– awokado 5

banany 4

– cytryny 2

– figi 4

– grejpfrut 4

– jabłka 3

– jagody czarne 5

– kiwi 2

– maliny 3

– morele 3

– pomarańcze 3

– porzeczki czarne 4

– śliwki 3

– truskawki 3

– winogrona 4

– wiśnie 5

– żurawiny 4

Orzechy i pestki z upraw ekologicznych 

– migdały 3

– nasiona słonecznika 5

– orzechy brazylijskie 4

– orzechy laskowe 3

– orzechy nerkowca 3

– orzechy włoskie 3

– pestki dyni 5

– sezam 4

– siemię lniane 5

Napoje

– herbata zielona5

– herbata czerwona 4

– kakao 4

– naturalne soki warzywne i owocowe 1

– napar ze skrzypu 5

– sok brzozowy 4

– winno czerwone 3

woda mineralna 5

Inne

– czekolada gorzka 3

– drożdże piwne 3

– miód 3

– melasa trzcinowa 4

Przepis na oczyszczającą herbatę

wątro

 • mleko kokosowe
 • kurkuma
 • imbir
 • pieprz

Wlej 300ml mleka do garnka, dodaj łyżeczkę mielonej kurkumy, 5 plasterków imbiru i szczyptę czarnego pieprzu. Zagotuj, odstaw na 10minut, zagotuj ponownie – gotowe. Podawaj gorące. Mleko jest pyszne, imbir doskonale komponuje się z kurkumą. Napój momentalnie rozgrzewa, rozluźnia i relaksuje ciało.

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA 
📕👇