Z samej definicji dieta jest sposobem odżywiania się, co oznacza, że najkorzystniej jest potraktować ją jako długoterminowy, a nawet stały sposób odżywiania.

Taka dieta oczywiście nie może być zbyt radykalna i rygorystyczna, aby udało się z powodzeniem stosować ją na co dzień. Wśród całego mnóstwo diet „przejściowych”, które szybko zyskują na popularności i równie szybko przemijają, ostało się kilka diet popularnych na całym świecie i uznawanych za pełnowartościowe. Są to: dieta śródziemnomorska, dieta paleo, dieta niskowęglowodanowa, a także wegetarianizm. 

Czym się charakteryzują poszczególne diety?

Najlepsze diety na świecie charakteryzują się ograniczeniem niektórych produktów spożywczych na rzecz innych, wysokiej jakości. Mają bardzo wiele wspólnych cech i wielu fanów na całym świecie. 

Śródziemnomorska

Jest niejako „naturalnym sposobem żywienia” u Greków, Hiszpanów czy Włochów, czyli na terenach basenu Morza Śródziemnego. Sprawdzi się jednak również i w naszych warunkach!

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

To dieta obfitująca w ryby morskie i owoce morza, za to uboższa w czerwone mięso. Standardowym olejem jest w niej oliwa z oliwek, używa się też dużo warzyw i owoców oraz ziół w każdym posiłku.

Posiłki mogą być okraszone lampką czerwonego wina dobrej jakości, w umiarkowanych ilościach. Ważne jest również to, jak się spożywa posiłki – niespiesznie, w gronie rodzinnym, delektując się nimi.

To dieta rewelacyjnie wspomagająca pracę serca i zapobiegająca chorobom cywilizacyjnym, głównie chorobom serca. Jest smaczna, lekka, kolorowa i łatwa w przygotowaniu. 

Niskowęglowodanowa

Polega na ograniczaniu węglowodanów w postaci cukrów prostych, a także białego pieczywa, makaronów, bardzo słodkich owoców, kasz, ziemniaków, roślin strączkowych. Nie należy ich całkowicie wyeliminować, lecz jedynie ograniczyć ich spożycie, szczególnie gdy chce się wdrożyć ją na stałe do swojego życia.

Taka dieta zalecana jest osobom odchudzającym się, a także cukrzykom, którzy pragną zmniejszyć ilość zażywanych leków, oraz chorym na insulinooporność.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

To dieta eliminująca podstawowego wroga żywienia – cukier, więc wpływająca na wydłużenie i poprawę jakości życia! 

Paleo

Jest to specyficzny rodzaj diety, bazujący na produktach, do których dostęp mieli nasi praprzodkowie, a zatem wykluczający na przykład rośliny strączkowe czy zboża, których ludzie prowadzący koczowniczy tryb życia nie uprawiali.

To dieta dla prawdziwych mięsożerców – znajduje się w niej dużo mięsa i ryb, orzechów, nasion, olejów nierafinowanych, warzywa niskoskrobiowe, owoce. Jest to dieta dająca dużo siły, ograniczająca spożywanie produktów przetworzonych oraz pustych kalorii. Potrawy są „konkretne” i nawet niewielkie ich porcje zapewniają sytość.

Wegetariańska

Jest to jedna z najpopularniejszych diet, wykluczających spożywanie mięsa i ryb. Spożywane są w niej jajka i nabiał (laktoowowegetarianizm), jednak dieta bazuje głównie na warzywach, owocach, nasionach, orzechach czy roślinach strączkowych.

Dieta wegetariańska jest łatwa do zastosowania, bo wystarczy wykluczyć z niej mięso, ryby i wędliny. Jest lekka, smaczna i nie wymaga wielkich ograniczeń, ponieważ wyeliminowana została tylko jedna grupa produktów. Dodatkowy jej atut – nie przyczynia się do cierpienia zwierząt!

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Co łączy najbardziej udane diety na świecie?

Choć te cztery zaprezentowane diety mają skrajnie różne założenia, to jednak bardzo wiele cech jest dla nich wspólnych. Oto cechy, które sprawiają, że każda z tych diet może się okazać słusznym wyborem:

Redukują codzienne spożycie cukru w różnych postaciach.

Każda z tych diet, nie tylko niskowęglowodanowa, jest uboższa w cukier rafinowany. Zakładając, że nie będzie się ulegało słodkim pokusom, każda z nich będzie miała właściwości obniżania poziomu cukru we krwi, a także zmniejszania ilości wolnych rodników (powstających między innymi z nadmiaru cukru).

Każda z nich może być zastosowana jako długoterminowa, prowadzona swobodnie i bez większych wyrzeczeń dieta odchudzająca, bo to właśnie cukier dodany jest główną przyczyną otyłości. Najbardziej udane diety świata łączy więc to, że są bardziej wytrawne niż słodkie, ale za to zapobiegają chorobom cywilizacyjnym!

Zawierają dobrej jakości tłuszcze: kwasy omega-3 i omega-6

Wszystkie z zaprezentowanych diet są bogate w orzechy, nasiona i nierafinowane oleje roślinne. Są zatem wspaniałe, jeśli chodzi o działanie ochronne na nasz układ krążenia i układ nerwowy, wpływają korzystnie na skórę, zapobiegają również chorobom cywilizacyjnym – poprzez działanie przeciwzapalne. 

Nie zawierają tłuszczów trans

Tłuszcze te należą do kategorii najgorszych, do jakich mamy dostęp. Powstają w wyniku uwodornienia olejów roślinnych, przez co mają bardzo długi okres przydatności do spożycia i nie rozpuszczają się w temperaturze pokojowej.

Tłuszcze te ze względu na swoją strukturę i właściwości fizyczne są bardzo chętnie używane w kuchni, głównie w postaci margaryn do pieczenia czy smarowania pieczywa.

https://motywatordietetyczny.pl/wp-content/uploads/2019/07/2-4-819×1024.jpg
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Okazuje się jednak, że mają one bardzo silne działanie prozapalne i wpływają na pogorszenie kondycji układu krążenia, przyczyniają się do powstawania zawału serca.

Wszystkie te diety nie eliminują tłuszczów jako takich, włączają również tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Jednakże preferowane są tłuszcze pochodzące z ryb bardziej niż z czerwonego mięsa, oraz z olejów roślinnych nierafinowanych bardziej niż z margaryn. 

Obfitują w błonnik

Żadna z tych diet nie wyklucza warzyw ani owoców, co czyni je niezwykle korzystnymi dla naszej mikroflory jelitowej i procesów trawiennych. Dużo warzyw i owoców sprawia, że diety te są bogate w witaminy i minerały, kolorowe i smakowite, a do tego przyczyniają się do podkręcenia tempa metabolizmu, a więc ułatwiają chudnięcie. 

Na tych dietach ciężko przesadzić z ilością kalorii

Wszystkie z zaprezentowanych diet dają możliwość komponowania bardzo smacznych, ciekawych i urozmaiconych posiłków. Z uwagi na to, że obfitują w warzywa i owoce – są całkiem lekkie i niespecjalnie kaloryczne (również dieta paleo, choć konkretna, to nie wymaga jedzenia dużych ilości tłustych mięs czy orzechów).

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Bazują na naturalnych, nieprzetworzonych produktach, które nie potęgują procesu tycia, a wręcz ułatwiają chudnięcie. Jedząc te sycące, wartościowe posiłki, nie będzie się odczuwało napadów głodu, i łatwiej będzie uniknąć wszelkich żywieniowych pokus.

Właśnie dlatego odchudzanie z tymi dietami ma sens! Nie wymagają one liczenia kalorii, a jednak są lżejsze i sycące, przez co automatycznie będzie się spożywało ich mniej, i w konsekwencji – chudło. Warto mimo wszystko jednak nie przeszarżować z podażą kalorii, nawet na takich wartościowych dietach!

Przedstawione powyżej diety skupiają się na wartościowych, smacznych produktach, zalecanych przez wszystkich żywieniowców na świecie. Dają uczucie satysfakcji ze sposobu żywienia, jaki się prowadzi, i pozwalają utrzymać masę ciała w normie, a nawet schudnąć.

Do tego działają prozdrowotnie i odmładzająco – i z tego wynika jedna wielka, wspólna cecha tych diet – są idealne, by wybrać je jako sposób żywienia na całe życie dla całej rodziny! Więc może zamiast stosować kolejne diety-cud, skusisz się aby przejść na dietę raz, a dobrze, wykorzystując coś ze światowych trendów w żywieniu? 

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19704096
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17921361
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15723702
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20086073
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17556686
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168827808001645
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23786819
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24008907
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24878873
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23674808
https://www.fda.gov/food/ingredientspackaginglabeling/foodadditivesingredients/ucm449162.htm