Wieloletnie stany zapalne, które utrzymują się w naszym organizmie są prekursorami wszystkich chorób cywilizacyjnych.

Jak byśmy przeanalizowali źródło choroby wyszło by, że ok. 90% swój początek ma w mikro stanach zapalnych, które ewoluowały na przestrzeni lat w przewlekłe stany/choroby takie jak :  zawał, udar mózgu, cukrzyca, choroby nowotworowe, degeneracja stawów, choroba Alzheimera.

Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji należy co najmniej raz w roku badać krew pod kątem wskaźników zapalnych CRP, OB i homocysteina.

Profilaktycznie należy do swojej diety włączyć następujące produkty oraz wskazówki, a jeżeli pojawi się już jakiś stan zapalny warto spróbować naturalnych metod, ibuprofen niech będzie ostatecznością

ZWYRODNIENIA KRĘGOSŁUPA

Kręgosłup pozwala zachować wyprostowaną postawę oraz sprawnie się poruszać.

Aż 80 % dorosłych doświadcza w swoim życiu bólu okolicy lędźwiowo- krzyżowej.

Czasem ból krzyża jest tak silny, że wyłącza z codziennego funkcjonowania.

Nie trzeba poważnie chorować, czy ciężko pracować fizycznie, by pojawił się ból lędźwiowy.

Co predysponuje do wystąpienia bólu dolnej części pleców i jak w prosty sposób można mu zapobiegać?

Bóle w odcinku kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego mogą być związane m.in. z dyskopatią, chorobą zwyrodnieniową, czy z urazami tej okolicy.

Bardzo często jednak sami jesteśmy sobie winni, gdyż nieprawidłowa postawa ciała, nadmierne i nieprawidłowe obciążenie kręgosłupa lub mało aktywny tryb życia są głównymi przyczynami pojawienia się bólu w krzyżu.

RWA KULSZOWA

Joga i wizyty u fizjoterapeutów mogą pomóc Ci zmniejszyć ból rwy kulszowej w bardziej naturalny sposób niż droga farmaceutyczna.

Nowe badania wskazują pewną grupę produktów spożywczych np. zioła, przyprawy  ( GoździkiImbir, Rozmaryn, Kurkuma  hamują pozapalne cytokiny TNF-alpha,IL-8,NO IL-1ß , IL-6 oraz chemokine CCL20.

Zwiększa stężenie cytokiny IL-10 .) a tym samym zmniejszają stany zapalne i rozluźniają stawy oraz spięte mięśnie

KANDYDOZA

Przerost drożdży może rozpocząć się w jelitach i rozprzestrzenić się poza jej obszar. Połączenie Candidy z glutenem staje się niebezpieczne.

Podobnie jak chwasty na ogrodzie, jeśli im pozwolisz, porosną cały trawnik.

W ten sam sposób działają grzyby. Dodatkowo trudno się ich pozbyć.

Wielu z nas nie ma pojęcia, że mogą cierpieć na przerost.

Objawami mogą być bóle stawów, problemy skórne, które nie dają nam spokojne, wyczerpanie, grzybica skóry i paznokci,  chroniczne zmęczenie, problemy ze strony układy pokarmowego takie jak wzdęcia, zaparcia, biegunki, hashimoto, zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, toczeń, łuszczyca, twardzina i stwardnienie rozsiane, lęk lub depresja,  zakażenia dróg moczowych, sezonowe alergie, ochota na węglowodan

REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW

Jak pokazują najnowsze badania z tego roku 2018r. Naukowcy udowodnili, że reumatoidalne zapalenie stawów jest powiązane z nadużywaniem krowiego mleka i alergiami związanymi z nietolerancją kazeiny i laktozy!

Badania pokazują, że spożywanie produktów mlecznych wywołuje reakcje układu odpornościowego i wydzielanie przeciwciała  IgG i IgE, badania pokazały również, że markery nowotworowe (TNF-a), interleukiny (IL) -1, IL-6 i IL-17 znaczni się podniosły.

Badania przeprowadzane były bardzo skuteczną metodą kompleksów immunologicznych (CICs) analizując fazy stałe  C1q, tego tupu metoda jest jedną z najbardziej miarodajnych i rzetelnych.

Dlatego zachęcamy do zminimalizowania nabiału, dobrym rozwiązaniem jest mleko roślinne : kokosowe, migdałowe itp.

CHOROBY TARCZYCY

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Gruczoł wytwarza i uwalnia hormony regulujących funkcję większości tkanek organizmu, oraz wpływających na metabolizm naszego organizmu i termogenezę.

Zaburzenia czynności tarczycy mogą powodować rozległe, zauważalne problemy zdrowotne.

Według niektórych szacunków 40 procent populacji cierpi z powodu niedoczynności tarczycy.

Najczęściej występuję u dorosłych kobiet, ale także i mężczyzn.

Mogą ją mieć także ludzie młodzi i dzieci, a także osoby u których występują  inne choroby autoimmunologiczne, np. cukrzyca typu 1 , reumatoidalne zapalenie stawów(RZS) ,choroba trzewna.

Najczęstsze objawy niedoczynności: przyrost masy ciała, spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze, zaparcia, zmęczenie/senność, uczucie ciągłego zimna, depresja, sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy.

NIEWYDOLNOŚĆ NEREK

Nerki są odpowiedzialne za usuwanie toksyn i odpadów z krwi. Ponadto, uwalniają one trzy ważne hormony – erytropoetynę, reninę i kalcytriol.

Hormony te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Nerki współpracują z innymi organami 24/7, regulują ciśnienie krwi, zwiększają produkcję czerwonych krwinek i syntezę witaminy D.

Nerki są narządem oczyszczającym. Aby wesprzeć tę funkcję, należy spożywać odpowiednie ilości wody, a także warzywa i owoce bogate w wodę.

Oprócz usuwania toksyn, oczyszczanie nerek może pomóc utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, a także poprawić funkcjonowanie dróg moczowych i pęcherza moczowego.

DNA MOCZANOWA

Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, zwany także hiperurykemią, może wynikać z podwyższonej produkcji kwasu moczowego w organizmie lub zmniejszonym wydalaniem go przez nerki.

Może to prowadzić do dalszych problemów: dny moczanowej (odkładanie się kryształków kwasu moczowego w stawach, zwykle w stawach palucha), kamieni nerkowych i niewydolności nerek.

Najnowsze badania wykazały związek poziomu kwasu moczowego we krwi z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.

ZESPÓŁ NIESZCZELNEGO JELITA

W zdrowych jelitach wewnętrzną ścianę okrywa szczelna wyściółka jelita ze ściśle ułożonych komórek.

Badania wykazały, że nawet niewielkie ilości glutenu mogą poluzować ich wiązania.

Ta więź między ścianami komórek jelita uniemożliwia większym cząstkom żywności, niestrawionym cukrom, niestrawionym białkom i mikrobom (pasożytom, bakteriom, grzybom) przedostawać się do krwi.

Przerost Candida uszkadza ściany jelit (candida rozwija włókna przypominające macki, które powodują poliferację jelit).

Gdy dochodzi do zapalenia ścian jelit, kosmki ulegają uszkodzeniu i pobór substancji odżywczych jest utrudniony, ponieważ przez kosmki jelitowe nasz organizm wchłania składniki odżywcze i tłuszcze.

Gdy jest mniej kosmków, candida ma większe pole do popisu, a przy tym jelito jest coraz mniej szczelne.

Dzięki zwiększonej przepuszczalności jelit więcej niepożądanych związków przedostaje się do krwi, co w efekcie skutkuje pojawianiem się stanów zapalnych w innych obszarach organizmu.

DEPRESJA I CHOROBY O PODŁOŻU PSYCHICZNYM

Przewód pokarmowy i zachodzące w nim procesy mają olbrzymi wpływ na nasz nastrój i samopoczucie.

Coraz częściej mówi się więc o nowej gałęzi medycyny, zwanej neurogastrologią.

Nie bez powodu jelita nazywane są bowiem drugim mózgiem, a wyniki przeprowadzonych badań naukowych potwierdzają ścisły związek pomiędzy funkcjonowaniem układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Bezpośrednie połączenie pomiędzy jelitami a ośrodkowym układem nerwowym stanowi nerw błędny, wchodzący w skład tzw. osi jelitowo – mózgowej (ang. brain – gut axis)

W obrębie opisywanej osi ma miejsce dwukierunkowa komunikacja – innymi słowy mózg oddziałuje na jelita, a jelita oddziałują na mózg.

Zaznaczyć należy, iż większość sygnałów (około 90 %) przebiega od jelita do mózgu, natomiast w drugą stronę jest to jedynie około 10 % impulsów nerwowych. Innymi słowy ośrodkowy układ nerwowy każdego dnia otrzymuje więc niesamowitą ilość informacji płynących z naszych jelit.