Dieta dla „chronicznie zmęczonych”

Poprzedni artykuł traktował o samej istocie zespołu przewlekłego zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrom – CFS). Z uwagi na to, iż jednym z czynników pozwalających złagodzić jego objawy jest odpowiednia dieta, ten artykuł będzie właśnie o tym. Jest to zagadnienie bardzo istotne – szacuje się, że nawet 1,5% całej populacji cierpi na syndrom przewlekłego zmęczenia, a wiele osób zapewne wciąż nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Jedno jest pewne – samodzielnie pacjent nie poradzi sobie z tym problemem, dlatego diagnoza lekarska w tym kierunku będzie niezbędna. 

Wpływ sposobu żywienia na procesy w mózgu

Ingerencja w mikroflorę jelitową jest jedną z prawdopodobnych przyczyn występowania CFS.

Ma to miejsce chociażby w przypadku wyjaławiania jelit poprzez używki i zbyt wysoko przetworzoną dietę, w której brakuje probiotyków i prebiotyków.

Taka uboga dieta prowadzi również do tego, że w całym ciele toczy się wiele przewlekłych stanów zapalnych – wynika to ze spożywania nadmiaru prozapalnych produktów.

Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład na skutek spożywania tłuszczów omega-3 i omega-6 w niewłaściwych proporcjach – które zamiast poprawiać pracę układu nerwowego, osłabiają go. Pacjenci przewlekle zmęczeni często piją zbyt dużo kawy i alkoholu, które to używki mają działanie moczopędne, a zatem silnie odwadniają organizm. Odwodnienie nie jest określane jako bezpośrednia przyczyna CFS, lecz z pewnością prawidłowe nawodnienie może poprawić stan pacjenta.

Okazuje się, że wielu chorujących na zespół przewlekłego zmęczenia odczuwa też objawy jelita drażliwego. To właśnie jeden z powodów, dla którego nie powinieneś na własną rękę próbować się leczyć – być może przewlekłe zmęczenie wynika lub wiąże się z innym stanem chorobowym i jego wyleczenie może pomóc też i w tej dolegliwości – a do tego potrzebujesz już fachowej pomocy. 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Czy dieta na pewno pomoże?

To wydaje się być takie proste – wystarczy wyeliminować to, co szkodzi osobom chorującym na CFS, aby pozbyć się tych przykrych objawów!

Niestety, nieumiejętnie prowadzona na własną rękę eliminacja różnych produktów spożywczych może doprowadzić do nadmiernych restrykcji – a te z pewnością nie poprawią Twojego samopoczucia.

Lepszym rozwiązaniem będzie stopniowa modyfikacja nawyków żywieniowych na prawidłowe.

Być może poniższe rady pozwolą Ci zrozumieć, co szkodzi w Twoim przypadku i jak to zastąpić, aby uniknąć pogorszenia swojego stanu zdrowia.

Te porady pozwolą Ci uniknąć restrykcji żywieniowych, a za to zaprowadzą ład i porządek w Twoich jelitach.

Bo wiele chorób bierze się właśnie z brzucha – o tym należy pamiętać! Wciąż nie ma twardych dowodów na to, że CFS wynika z niewłaściwego żywienia i odpowiednia dieta może pomóc złagodzić objawy.

Jednak wiemy jedno – zawsze jest to dobry pretekst, aby w końcu zacząć prawidłowo się odżywiać!

Zrezygnuj z prozapalnych produktów. Postaw na zdrowe tłuszcze.

Tłuste ryby morskie i oliwa z oliwek pełne kwasów omega-3 pomogą wyrównać proporcje kwasów tłuszczowych nienasyconych i tym samym zapobiec prozapalnemu działaniu niektórych produktów. Zrezygnuj ze słodzonych napojów, białej mąki, słodyczy sklepowych i słonych przekąsek, utwardzonej margaryny pełnej kwasów tłuszczowych trans i wysokoprocentowych alkoholi, czyli wszelkiej przetworzonej żywności.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Dbaj o picie właściwej ilości wody.

Właściwa ilość wody to standardowo 30 ml na każdy kilogram obecnej masy ciała. Dla przeciętnej osoby oznacza to średnio 2 litry dziennie. Prawidłowe nawodnienie jest podstawą do utrzymania funkcji fizjologicznych organizmu na właściwym poziomie. 

Ogranicz lub całkiem rzuć kofeinę.

Choć odrobina kawy w ciągu dnia może dawać pozytywne skutki w postaci lekkiego pobudzenia, w przypadku chronicznego zmęczenia jej picie nie ma sensu. Często pacjenci wlewają w siebie kolejne filiżanki kawy mając nadzieję, że pomoże im ona przynajmniej przetrwać kilka godzin w pracy. Efekt? Wracają z lekkiej nawet pracy w biurze wyczerpani, po czym nie mogą zasnąć przez całą noc i budzą się w gorszym stanie niż zasnęli. A zatem, jeśli cierpisz na CFS – odstaw kawę i napoje energetyczne, czy napoje z guaraną. Sprawdź, czy będzie to miało przełożenie na szybciej osiągnięty, głębszy sen. W przypadku przewlekłego zmęczenia chorzy nie odczuwają poprawy nawet po przespanej nocy – tym bardziej nie odczują jej też poprzez hektolitry wypijanej kawy!

Dodawaj sobie energii mniejszymi, częstymi posiłkami.

Przewlekłe zmęczenie często wiąże się też z brakiem apetytu, a ten z kolei prowadzi do deficytów energii. Wspieraj swój organizm, jeśli nie trzema solidnymi posiłkami w ciągu dnia, to sześcioma malutkimi – tak, aby dostarczać sobie regularnych, niewielkich dawek energii. 

Ogranicz spożycie cukru.

Cukier jest źródłem energii, jednak na krótki czas. Po opadnięciu jego poziomu we krwi może się pojawić nagły spadek energii i pogłębia się uczucie zmęczenia. Spożywaj świeże owoce, a najlepiej jagody, z odrobiną jogurtu czy mleka – to idealna alternatywa dla szybkiego batona. 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Doładuj dietę warzywami.

Odżywiaj się zgodnie z zasadą – jedna porcja warzywa lub owocu do każdego posiłku. Surówka do obiadu, zupa warzywna, sok pomidorowy, sałatka lub kanapka z dodatkiem warzyw – pomogą Ci dostarczyć sobie przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. A antyutleniacze wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego i realnie wpływają na polepszenie Twojego samopoczucia.

Zadbaj o podstawy

Czy to dieta anty-CFS?

Przedstawione powyżej zasady są podstawowym działaniem, jakie należy wdrożyć chcąc pozbyć się przykrych objawów chronicznego zmęczenia. Nie jest to oczywiście typowa dieta przeciwko temu schorzeniu. To raczej zbiór zaleceń, które mogą być wykorzystane jako jedna z broni, którymi można ją zwalczyć. Ale jednocześnie – to zdrowe zasady, które wdrożyć powinien każdy z nas, aby żyć zdrowo i w pełni witalności. 

Czy to już CFS?

Niektóre osoby po przeczytaniu artykułu na temat zespołu przewlekłego zmęczenia mogą zacząć doszukiwać się u siebie podobnych objawów. Faktem jest, że coraz więcej osób cierpi na CFS.

Jak również to, że jest to choroba mająca przyczynę między innymi w podwyższonym tempie życia, w którym czas na odpoczynek mamy często tylko przez 2 tygodnie urlopu rocznie, a i tak w tym czasie nie mamy szans na prawdziwy, błogi relaks i niemyślenie o przyziemnych sprawach.

Przewlekłe zmęczenie nie jest sytuacją, w której wstajesz z łóżka po oglądaniu serialu do drugiej w nocy i czujesz, że bez kawy nie przetrwasz – i tak przez kilka dni z rzędu.

Nie jest nim wówczas, gdy gonisz z wykonaniem ważnego projektu zarywając nocki i każdego dnia czujesz się jeszcze gorzej niż poprzednio.

Zespół chronicznego zmęczenia to poważna choroba, w której przespana noc i wolny dzień spędzony w łóżku nie zmieniają stanu odczuwania.

To dolegliwość, w której wejście na trzecie piętro powoduje ogromne zmęczenie odczuwane przez wiele godzin później. Jeśli czujesz, że to właśnie Ciebie dotyczy – nie zwlekaj, udaj się do lekarza i powiedz o swoich objawach, a następnie działaj!

Wdrożenie prawidłowej diety jest absolutną podstawą – może pomóc, a z pewnością nie zaszkodzi w Twoim stanie!