Naukowcy udowodnili, jak ważne jest picie wody!

To chyba nie odkryli Ameryki ci naukowcy – pewnie zaraz powiesz. W końcu nie od dziś wiadomo, że picie wody jest dla nas jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych, i gdy jej nie pijemy – umieramy z pragnienia.

Ale nie chodzi nam tylko o picie wody jako takie, ale o dostarczanie jej do organizmu w odpowiednich ilościach – a to już znacznie trudniej jest nam kontrolować.

Nie zawsze uczucie pragnienia pojawia się wtedy, gdy mamy minimalne zapotrzebowanie na szklankę wody.

Czasem pojawia się późno, czasem ignorujemy je, a czasem wydaje nam się, że pijemy, gdy tymczasem serwowane napoje nie są dobrą drogą nawodnienia organizmu.

Dlatego właśnie warto się dowiedzieć, czemu tak ważne jest, by pić rekomendowaną dla swoich potrzeb ilość wody każdego dnia. 

Po co organizmowi woda?

W przynajmniej 60% nasze ciała składają się z wody.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Każda komórka wypełniona jest wodą, która jest doskonałym środowiskiem do utrzymywania zachodzących w niej procesów.

Ale woda ma też zdolności do transpiracji, czyli odparowywania, głównie pod wpływem temperatury, i w naszych organizmach stale zużywa się na procesy życiowe.

Dlatego niezbędne dla podtrzymania życia w ogóle jest codzienne picie wody, i to w niemałych ilościach.

Jednak woda, oprócz tej w swojej pierwotnej postaci, występuje też w sokach, zupach, kawie, herbacie, owocach i warzywach, oraz innych pokarmach.

Nie trzeba więc tak ściśle trzymać się tej ilości. Należy jednak dbać o to, aby oprócz wody dostarczanej sobie z pożywieniem, wypijać kilka szklanek zwykłej wody każdego dnia.

Najlepiej po prostu polubić jej smak, postawić obok na biurku butelkę mineralnej lub dzbanek z wodą filtrowaną, ewentualnie popijać soki lub herbatki w ilości kilku filiżanek dziennie. 

Jak ustalić zapotrzebowanie dzienne na wodę?

Ogólny wzór zapotrzebowania na wodę to 30 ml wody na każdy kilogram aktualnej masy ciała. Czyli osoba ważąca 60 kg powinna wypijać 1,8 l wody dziennie.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zapotrzebowanie to nie jest jednak ścisłe. Oczywistym jest, że podczas upalnego lata będziemy tracić więcej wody przez skórę, a więc musimy uzupełniać jej braki w dużo większych ilościach.

Podobnie jest wtedy, gdy chorujemy, cierpimy na wymioty i biegunki – utrata wody jest bardzo duża, więc konieczne jest solidne nawadnianie (w tym przypadku łącznie z elektrolitami).

Osoby uprawiające sporty także powinny brać pod uwagę intensywniejsze nawadnianie po treningu i w jego trakcie.

Dobrze jest kontrolować swoją całodzienną podaż wody, bo jest wiele naukowo udowodnionych korzyści z jej picia w wystarczającej ilości. 

A oto te korzyści:

Lepsza wydajność fizyczna

Czy picie wody ma faktycznie taki wpływ na to, czy uda nam się przeprowadzić cały zaplanowany trening od początku do końca, i czy będzie on skuteczny?

Już 2% odwodnienie organizmu daje widoczne efekty. A sportowcy często tracą nawet 6-10% wody podczas treningów.

Tak wysokie odwodnienie może powodować problemy z regulacją temperatury ciała. Powodują zwiększone zmęczenie, utratę motywacji.

Do tego duże odwodnienie powoduje stres oksydacyjny dla mięśni, a to źle wpływa na ich kondycję.

A wystarczy tylko pić więcej wody, by od razu poczuć się jak trzeba!

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Lepsza wydajność mózgu, więcej energii

Mózg jest również silnie nawodnioną tkanką. Badania wykazują, że odwodnienie już na poziomie 1-3% powoduje widoczne zaburzenia funkcji mózgu.

Takie odwodnienie powoduje na przykład bóle głowy, pogorszenie nastroju, trudności z koncentracją. Ten poziom odwodnienia może nastąpić już wskutek codziennych czynności, które nie są przeplatane piciem wody.

Zwiększony wysiłek fizyczny lub upalna temperatura mogą doprowadzić do szybszego i znaczniejszego odwodnienia, a tym samym ciągłego pogarszania się funkcji mózgu!

Jeśli chcesz utrzymać swój nastrój i zdolność do koncentracji, a także poprawić swoją zdolność do zapamiętywania, w czasie sesji lub innej intensywnej pracy umysłowej pij wodę – zamiast kolejnych filiżanek kawy! 

Niekiedy woda pomaga leczyć częste bóle głowy

Oczywiście nie chodzi tu o każdy rodzaj bólu głowy, który może mieć wiele różnych przyczyn poza odwodnieniem.

Okazuje się jednak, że u wielu osób cierpiących przewlekle na bóle głowy i migreny, odpowiednie nawodnienie jest w stanie znacząco zmniejszyć nasilenie i częstotliwość ataków bólowych. 

Pomaga na zaparcia

Jeśli zaparcia mają przyczynę czysto żywieniową, a nie czynnościową, wówczas picie zwiększonych ilości wody jest w stanie rozluźnić masy kałowe i poprawić stan osób cierpiących na tę dolegliwość.

Jeśli zdarza Ci się mieć problemy z regularnym wypróżnianiem, zacznij od zwiększenia ilości wody w swojej diecie – może się to okazać wystarczające, by sobie z tym problemem poradzić bez pomocy lekarza.

Zwiększenie ilości wypijanej wody jest zresztą pierwszym elementem procedury leczenia zaparć – gdy pójdziesz do lekarza, najpewniej właśnie to Ci on zaleci. 

Pomaga leczyć kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe są dość powszechną dolegliwością, i niezwykle uciążliwą.

Są czymś w rodzaju złogów, które zapychają niewielkie światło moczowodów i kanalików nerkowych powodując trudności w wydalaniu moczu i silny ból.

Picie odpowiednich ilości wody pomaga nerkom funkcjonować „pełną parą”, i tym samym zwiększać stopień przepłukiwania tych kanałów przez wodę. Taki przepływ moczu przez kanaliki nerkowe i moczowody pomaga zapobiegać osadzaniu się kamieni nerkowych i wspomaga ich wypłukiwanie.

Rozcieńcza to stężenie minerałów, które są przyczyną krystalizacji i osiadania w tych miejscach. Picie wody jest sposobem na profilaktykę, ale również wspomaganie leczenia kamieni nerkowych. 

Zapobiega kacowi

Jeśli lubisz od czasu do czasu zabalować, nie zapomnij o nawadnianiu się! Alkohol jest produktem, który powoduje wzmożoną utratę wody z organizmu przez nerki – jest moczopędny. Dlatego pijąc piwo czy jakikolwiek inny alkohol, wydalasz po ich wypiciu więcej wody, niż przyjąłeś w postaci tego alkoholu.

Tak naprawdę przyczyną kaca jest zatrucie alkoholowe, spowodowane nadmiarem procentów w organizmie. Jednak nieprzyjemne dolegliwości wywołane tym zatruciem wielokrotnie potęguje właśnie odwodnienie! To ono jest sprawcą zwiększonej suchości w ustach, bólu głowy, nudności, ogromnego zmęczenia po imprezie.

Dobrym sposobem na przetrwanie imprezy do rana bez „syndromu dnia wczorajszego” na następny dzień, jest regularne przepajanie się wodą. Obok szklanki z alkoholem postaw sobie po prostu butelkę wody i nie zapominaj, by od czasu do czasu po nią sięgnąć.

Dzięki właściwemu nawodnieniu po prostu zmniejszysz przykre objawy kaca! Przed spaniem także wypij szklankę wody, no i na wszelki wypadek ustaw sobie jeszcze butelkę wody koło łóżka, na wypadek zwiększonego pragnienia z rana. 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Woda pomaga w odchudzaniu

Oczywiście samo picie 2 litrów wody dziennie nie spowoduje, że będziesz szczuplejszy bez zmiany diety.

Jednak nie bez powodu wszystkim osobom odchudzającym się zaleca się zwiększenie ilości pitych napojów. Zwiększają one uczucie pełności w żołądku i przyspiesza procesy metaboliczne.

Wykazano, że wypicie pół litra wody jest w stanie przyspieszyć metabolizm o jakieś 24-30%! Przekładając to na kalorie, jeśli wypijesz 2 litry wody dziennie, stracisz o jakieś 96 kcal więcej! Jeśli dodatkowo pijesz zimną wodę, ciało musi zużyć więcej energii na jej podgrzanie, czyli – spala kolejne kalorie! 

Jak więc widzisz, korzyści z picia wody jest całkiem sporo. Jeśli dorzucić do tego lepiej nawodnioną skórę i mniejszą podatność na zmarszczki, wynika z tego prosta konkluzja: picie wody to nie tylko sposób na zaspokojenie uczucia pragnienia. To sposób na to, by lepiej się czuć i lepiej wyglądać!  

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21736786
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15210289
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16128874
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21551998
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD004292.pub3/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7081477
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205