Rozmaryn cieszy się dobrą reputacją od tysięcy lat. Jest on używany jako środek antyseptyczny, przeciwdepresyjny, przeciwbólowy, przeciwwirusowy i przeciwzapalny. Czasami używa się go do dezynfekcji a nawet służy jako afrodyzjak i środek wykrztuśny. Rozmaryn zdobył uznanie dzięki swoim właściwościom, które wpływają na łagodzenie nerwów, pobudzanie układu odpornościowego, zwalczanie infekcji bakteryjnych i wirusowych. Spożywanie rozmarynu łagodzi dolegliwości układu oddechowego, wzmacnia trawienie i poprawia krążenie.

Rozmaryn zawiera zarówno kwas kawowy, jak i kwas rozmarynowy, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. To czyni go idealnym lekarstwem dla tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, syndrom chronicznego zmęczenia czy fibromialgia. Z rozmarynu robione są olejki eteryczne, które działają podobnie do leków przeciwhistaminowych i sprawiają, że znakomicie się sprawdzają w leczeniu chorób takich jak astma i przewlekłe migreny.

Właściwości moczopędne rozmarynu były znane z łagodzenia objawów dny, obrzęków, i kamieni nerkowych. Rozmaryn ma zdolność do stymulowania pamięci, poprawia koncentrację i pomaga przezwyciężyć zmęczenie psychiczne poprzez zwiększenie przepływu krwi do głowy i mózgu. Znany jest także z łagodzenia depresji i smutku i może zmniejszyć niepokój wywołany stresem. Olejek rozmarynowy jest często dodawany do produktów do pielęgnacji włosów i skóry ze względu na jego zdolność do oczyszczania i odżywiania skóry głowy.

Olejek rozmarynowy może być również wykorzystywany do dezynfekcji powietrza w domu lub w biurze, co jest szczególnie korzystne w sezonie przeziębień i grypy. Ze świeżego lub suszonego rozmarynu można zrobić herbatę. Niektórym posłuży jako suplement diety, inni dodają go do sosu guacamole, sałatki, zupy lub któregokolwiek domowego posiłku.

Jak widać rozmaryn jest silnym i skutecznym ziołem, które może zapewnić mnóstwo korzyści zdrowotnych.