Produkty spożywcze, które mogą negatywnie wpływać na płodność, obejmują różnorodne składniki diety i mogą mieć różne mechanizmy działania. Badania wskazują na kilka kluczowych obszarów, w których dieta może wpływać na płodność:

Tłuszcze trans, węglowodany rafinowane i dodane cukry

Dietetyczne czynniki, takie jak wysokie spożycie tłuszczów trans, rafinowanych węglowodanów i dodanych cukrów, zostały powiązane z negatywnym wpływem na płodność kobiet​​.

Pamiętajmy, że niepłodność, definiowana jako niezdolność do osiągnięcia ciąży po 12 miesiącach regularnego, niezabezpieczonego stosunku, jest rosnącym problemem dotykającym około 15% par na całym świecie. Należy zauważyć, że czynniki kobiece przyczyniają się do około 35% tych przypadków. Około 80 milionów kobiet na całym świecie zmaga się z problemami niepłodności. Zrozumienie wieloaspektowych przyczyn niepłodności u kobiet jest kluczowe, ponieważ często wynika ona z różnych czynników, w tym zaburzeń owulacji, zmniejszonych rezerw jajnikowych, zaburzeń układu rozrodczego lub przewlekłych chorób. Pierwotna niepłodność kobieca diagnozowana jest u kobiet, które nigdy nie urodziły dziecka. Z kolei wtórna niepłodność kobieca dotyka kobiet, które urodziły żywe dziecko lub doświadczyły poronienia, ale jednocześnie nie mogą osiągnąć klinicznej ciąży.

Obecny Stan Wiedzy

W ostatnich badaniach coraz większą uwagę przywiązuje się do stylu życia, w tym diety i aktywności fizycznej, w kontekście płodności. Dieta, obejmująca spożycie kalorii i skład diety pod względem witamin, białka, lipidów, węglowodanów oraz zawartości minerałów, wydaje się być szczególnie istotna w kontekście niepłodności spowodowanej endometriozą i zaburzeniami owulacji. Ciekawe jest, że częstotliwość i intensywność aktywności fizycznej mogą różnie wpływać na płodność – intensywne uprawianie sportów, wpływające na oś podwzgórze-przysadka, może prowadzić do amenorrhei hipotalamicznej, a w konsekwencji do niepłodności. Jednak umiarkowana aktywność fizyczna jest zalecana do poprawy funkcji jajników i płodności, szczególnie u kobiet z otyłością lub nieumiejących radzić sobie ze stresem.

Dieta a Płodność Kobiet

Badania nad wpływem diety na płodność kobiet nadal trwają. Chociaż nie ulega wątpliwości, że istnieje związek między nawykami żywieniowymi a płodnością, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Indywidualna dieta, obejmująca inne współistniejące schorzenia i styl życia, jest szczególnie istotna.

Dieta Śródziemnomorska

Dieta oparta na zaleceniach diety śródziemnomorskiej (MeD) pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Charakteryzuje się ona wysokim spożyciem warzyw (w tym roślin strączkowych), owoców, oliwy z oliwek, nieprzetworzonych węglowodanów, chudych produktów mlecznych i drobiu, ryb tłustych i czerwonego wina, przy niskim spożyciu czerwonego mięsa i prostych cukrów.

Zachodnia Dieta

W przeciwieństwie do MeD, zachodnia dieta (WsD) jest bogata w rafinowane i proste węglowodany (głównie cukier, słodycze i napoje słodzone) oraz czerwone i przetworzone mięso. Charakteryzuje się także niskim spożyciem świeżych owoców i warzyw, nieprzetworzonych ziaren, chudego drobiu i ryb. Może ona negatywnie wpływać na płodność.

Składniki Diety a Płodność Kobiet

Węglowodany

Zarówno wrażliwość na insulinę, jak i metabolizm glukozy mogą znacząco wpływać na owulację i płodność kobiet. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym mogą zwiększać oporność na insulinę, dyslipidemię i stres oksydacyjny, negatywnie wpływając na płodność i funkcje jajników.

Tłuszcze

Jakość tłuszczu wydaje się być ważniejsza niż jego ilość. Badania wykazały, że zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych trans o nawet 2% prowadziło do znaczącego wzrostu ryzyka niepłodności z powodu zaburzeń owulacji. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pozytywnie wpływać na płodność.

Białko

Spożycie białka roślinnego wydaje się zwiększać płodność u kobiet powyżej 32 roku życia. Różnica może wynikać z odmiennego wpływu białka roślinnego i zwierzęcego na insulinę i IGF-I.

Mikroelementy

Kwas foliowy i witaminy z grupy B

Suplementacja kwasem foliowym, szczególnie w dawce wyższej niż zalecana do zapobiegania wadom wrodzonym, i połączona z witaminą B-12 w okresie przed ciążą może zwiększyć szanse na zajście w ciążę i powodzenie ART.

Witamina D

Możliwe, że witamina D uczestniczy w modulowaniu funkcji rozrodczych kobiet. Badania wykazały, że receptory witaminy D są wyrażane w wielu tkankach narządów rozrodczych.

Minerały

Właściwe stężenie minerałów jest niezbędne dla wielu procesów fizjologicznych, w tym utrzymania normalnej jakości oocytów i zapłodnienia, dojrzewania i implantacji zarodka.

Podsumowanie

Dieta i wzorce żywieniowe są niewątpliwie istotne zarówno dla męskiej, jak i żeńskiej płodności; dlatego warto badać składniki diety i ich wpływ na płodność. W oparciu o obecną wiedzę można potwierdzić, że spożycie kwasów tłuszczowych trans, rafinowanych węglowodanów i dodanych cukrów negatywnie wpływa na płodność kobiet. Natomiast dieta oparta na zaleceniach MeD – bogata w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, białko roślinne, witaminy i minerały – ma pozytywny wpływ na płodność kobiet.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34139003/#:~:text=Vitamins,Conversely%2C%20a%20die%20%E2%80%A6

Czynniki odżywcze ogólnie

Ogólnie rzecz biorąc, czynniki odżywcze odgrywają ważną rolę w zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zrozumienie wpływu odżywiania na funkcje seksualne i reprodukcyjne jest ważne, ale wymaga dalszych badań​​.

Rola czynników odżywczych w zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym jest znacząca, chociaż zrozumienie pełnego spektrum ich wpływu nadal wymaga dalszych badań. Oto kilka kluczowych aspektów, które ilustrują związek między dietą a zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym:

1. Makroskładniki Odżywcze

 • Białka: Są niezbędne do produkcji hormonów, w tym hormonów płciowych, oraz do wzrostu i naprawy tkanek, co ma znaczenie dla zdrowia reprodukcyjnego.
 • Tłuszcze: Szczególnie istotne są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które odgrywają rolę w produkcji hormonów i mogą wpływać na jakość plemników oraz zdrowie reprodukcyjne kobiet.
 • Węglowodany: Zbyt niska lub zbyt wysoka konsumpcja węglowodanów może wpływać na równowagę hormonalną i owulację.

2. Mikroelementy

 • Żelazo: Niedobór żelaza, zwłaszcza u kobiet, może prowadzić do anemii, co może wpływać na libido i ogólną energię.
 • Cynk: Jest ważny dla produkcji hormonów, wzrostu komórek oraz zdrowia plemników.
 • Selen: Ma znaczenie dla płodności mężczyzn, wpływając na ruchliwość plemników.

3. Witaminy

 • Witaminy z grupy B: Ważne dla równowagi hormonalnej i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Witamina B9 (kwas foliowy) jest kluczowa dla zdrowia reprodukcyjnego i rozwoju płodu.
 • Witamina D: Odpowiada za wiele funkcji w organizmie, w tym za zdrowie reprodukcyjne.
 • Witamina E: Antyoksydant, który może pomóc w ochronie komórek jajowych i plemników.

4. Antyoksydanty

 • Flawonoidy, witamina C, E i inne: Ochrona komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi jest ważna dla utrzymania zdrowia reprodukcyjnego, szczególnie dla jakości plemników i jajeczek.

5. Wpływ Diety na Hormony

 • Dieta a Hormony: Dieta ma wpływ na produkcję i równowagę hormonów, co jest kluczowe dla zdrowia seksualnego i płodności. Niewłaściwe odżywianie może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które wpływają na cykl menstruacyjny, owulację i jakość plemników.

6. Wpływ Nastrój i Energię

 • Dieta a Nastrój: Zdrowa dieta może wpływać na ogólny nastrój i energię, co z kolei ma wpływ na libido i zdolność seksualną.

7. Indywidualne Potrzeby

 • Indywidualne Różnice: Każda osoba ma indywidualne potrzeby odżywcze, które mogą być wpływane przez wiek, stan zdrowia, styl życia, aktywność fizyczną i inne czynniki.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30255750/#:~:text=Background%3A%20Sexual%20dysfunction%20and%20infertility,including%20nutritional%20status%2C%20specific
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Genetycznie modyfikowana żywność

Wzrost produkcji genetycznie modyfikowanych upraw wzbudza obawy dotyczące ich potencjalnego negatywnego wpływu na płodność, szczególnie w kontekście parametrów nasienia, takich jak kształt, ruchliwość i nieprawidłowości plemników​​.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32855628/#:~:text=With%20the%20increase%20in%20the,Materials%20and%20Methods

Genetycznie modyfikowana żywność (GMO) to produkty, których DNA zostało zmienione za pomocą inżynierii genetycznej. Chodzi o to, aby uprawy były bardziej odporne na szkodniki, choroby, a nawet zmiany klimatyczne. Jednakże, wokół GMO toczy się wiele debat dotyczących ich bezpieczeństwa.

W kontekście wpływu GMO na płodność, istnieją obawy, że spożywanie genetycznie modyfikowanej żywności może mieć negatywne skutki. Jedną z obaw jest potencjalny wpływ na parametry nasienia. Są to czynniki, takie jak kształt, ruchliwość i nieprawidłowości plemników, które są ważne dla zdrowia reprodukcyjnego.

 • Kształt plemników: Jest to ważny wskaźnik płodności; nieprawidłowy kształt plemników może wpłynąć na zdolność do zapłodnienia.
 • Ruchliwość plemników: Odnosi się do zdolności plemników do poruszania się. Zmniejszona ruchliwość może utrudnić dotarcie plemników do komórki jajowej.
 • Nieprawidłowości plemników: Może to obejmować różne anomalie w strukturze plemników, które mogą wpływać na płodność.

Naukowe dowody na temat wpływu GMO na te parametry są nadal przedmiotem badań i debat. Niektóre badania sugerują możliwe negatywne skutki, podczas gdy inne nie znajdują istotnych dowodów na takie związki. Ważne jest, aby pamiętać, że badań w tej dziedzinie jest wiele i są one często złożone.

Podsumowując, chociaż istnieją obawy dotyczące wpływu genetycznie modyfikowanej żywności na płodność, szczególnie w kontekście parametrów nasienia, to nauka wciąż szuka jednoznacznych odpowiedzi na te kwestie.

Czynniki stylu życia i inne nawyki żywieniowe

Oprócz diety, inne czynniki stylu życia, takie jak palenie tytoniu, nadmierne spożycie kofeiny i alkoholu, stres, oraz chroniczna ekspozycja na zanieczyszczenia środowiska, również mogą negatywnie wpływać na płodność kobiet​​.

Czynniki stylu życia i nawyki żywieniowe mają istotny wpływ na płodność kobiet. Choć skupiamy się często na diecie, inne aspekty stylu życia również odgrywają kluczową rolę:

Palenie tytoniu: Palenie jest znane z negatywnego wpływu na płodność. Zawarte w tytoniu substancje chemiczne mogą prowadzić do zmniejszenia liczby jajeczek oraz pogorszenia ich jakości. Dodatkowo, palenie zwiększa ryzyko przedwczesnej menopauzy.

Spożycie kofeiny: Nadmierne spożywanie kofeiny może wpływać na płodność. Chociaż badania w tej dziedzinie dają mieszane wyniki, zaleca się umiarkowanie w konsumpcji kofeiny podczas starań o dziecko.

Spożycie alkoholu: Alkohol, szczególnie w dużych ilościach, może negatywnie wpływać na płodność. Może prowadzić do zaburzeń owulacji, zmniejszenia jakości jajeczek i zwiększenia ryzyka poronień.

Stres: Przewlekły stres może mieć wpływ na hormonalną równowagę ciała, co z kolei może wpływać na owulację i ogólną płodność. Metody redukcji stresu, takie jak medytacja, ćwiczenia, czy odpowiedni odpoczynek, mogą pomóc w poprawie płodności.

Ekspozycja na zanieczyszczenia środowiska: Długotrwałe narażenie na pewne zanieczyszczenia środowiskowe, takie jak metale ciężkie, pestycydy, czy związki chemiczne zawarte w plastikach, może negatywnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne kobiet.

Nadwaga lub niedowaga: Nadwaga lub niedowaga mogą zakłócać normalne cykle owulacyjne, co może wpływać na płodność. Zrównoważona dieta i regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, co jest korzystne dla płodności.

Niewłaściwa dieta: Dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze lub nadmierna w niezdrowe tłuszcze i cukry może wpływać na zdrowie reprodukcyjne. Zrównoważona dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i białka jest zalecana dla poprawy płodności.

W kontekście tych badań, ważne jest, aby osoby planujące poczęcie dziecka lub mające problemy z płodnością skonsultowały się z lekarzem lub dietetykiem, aby zrozumieć, jak ich indywidualny styl życia i nawyki żywieniowe mogą wpływać na ich zdolności reprodukcyjne i podjąć odpowiednie kroki w celu optymalizacji diety dla lepszego zdrowia reprodukcyjnego.