Dieta o pomocnym wpływie na męską płodność

Przy staraniach o dziecko należy wziąć pod uwagę nie tylko kobiecą, ale również męską płodność. Dla utrzymania jej na wysokim poziomie konieczne jest, aby zadbać o odpowiednią jakość i żywotność plemników.

Może w tym pomóc odpowiednia, zdrowa dieta!

Co jest istotne w jakości nasienia?

Jakość nasienia wyraża się przede wszystkim w ruchliwości plemników oraz w ich prawidłowej strukturze.

Testy nasienia przeprowadzane w laboratorium pozwalają bardzo precyzyjnie określić, czy mężczyzna jest zdolny do zapłodnienia, oraz czy z jego związku z daną kobietą jest w stanie powstać zdrowy, wolny od wad genetycznych nowy człowiek. 

Ruchliwość plemników

Jest czynnikiem bardzo ważnym, ponieważ wpływa na to, czy plemniki w krótkim czasie przebędą drogę do komórki jajowej kobiety i ją zapłodnią.

Im szybsze są plemniki, tym większa ich ilość jest w stanie dostać się do dróg rodnych i dokonać zapłodnienia. 

Test MAR

Pozwala również określić, czy plemniki są odpowiednio żywotne i ruchliwe. Ich aglutynacja, czyli sklejanie się ze sobą, pogarszają ich kondycję.

Test MAR sprawdza obecność przeciwciał przeciwplemnikowych, których obecność powoduje aglutynację plemników. 

Test SCD

Polega na zbadaniu struktury chromatyny plemnikowej, czyli DNA plemnika. Za pomocą tego testu można określić, czy DNA nie jest uszkodzone (co zmniejsza szansę na zapłodnienie).

Plemniki, których chromatyna zawiera uszkodzone DNA, mogą dać potomstwo z wadami genetycznymi i zwiększać ryzyko poronienia. 

Obecność grzybów i bakterii w spermie również podlega badaniu nasienia, dla jego oceny jakościowej.

Co niekorzystnie wpływa na jakość nasienia?

Niestety, rosnący trend niepłodności, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, jest powodem do tego, by twierdzić, że to współczesny tryb życia może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Otyłość oraz inne choroby metaboliczne są jedną z przyczyn pogorszonej jakości nasienia. Co jeszcze? Palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, zaawansowany wiek, przegrzewanie jąder wskutek nieodpowiedniego ubrania, stres, zanieczyszczone środowisko, leki, zaburzenia genetyczne, infekcje i stany zapalne układu rozrodczego męskiego. 

Co wykryto w badaniach dotyczących wpływu diety na jakość nasienia?

Okazuje się, że jeden z czynników jakości nasienia, czyli ruchliwość plemników, jest bardzo ściśle uzależniony od diety.

Badania uniwersyteckie w Linköping w Szwecji przeprowadzano na muszkach owocówkach oraz myszach. Okazało się, że samce muszek owocówek, które na krótko przed kryciem nakarmiono dużą ilością cukru, miały bardzo często potomstwo ze skłonnością do nadwagi! Podobne efekty zaobserwowano w przypadku myszy doświadczalnych.

Okazuje się, że za to zjawisko dziedziczenia epigenetycznego odpowiadają małe fragmenty RNA – tsRNA, występujące w nasieniu wielu gatunków – ludzi, muszek, myszy… Wciąż nie do końca przebadano te fragmenty tsRNA, jednak spekuluje się, że to właśnie one mają duży wpływ na te zjawiska epigenetyczne.

Epigenetyka to nauka badająca zmianę ekspresji genów w DNA, która może być modyfikowana również przez czynniki zewnętrzne. Innymi słowy – choć wydaje się to nieprawdopodobne, nieprawidłowy sposób naszego odżywiania może mieć wpływ na to, czy nasze potomstwo odziedziczy skłonność do nadwagi w genach! 

W badaniu wzięło udział 15 młodych, niepalących i zdrowych mężczyzn. Zbadano ruchliwość ich plemników przed rozpoczęciem badania, i poddano żywieniu, w czasie którego przez pierwszy tydzień odżywiali się zgodnie z zaleceniami zdrowotnymi.

W drugim tygodniu uczestnicy mieli wypijać 3,5 litra słodzonych napojów lub zjadać aż 450 gramów słodyczy każdego dnia, poza tym ich dieta nie zmieniła się. Po tygodniu takiej „słodkiej” diety zbadano ruchliwość ich plemników – gwałtownie spadła! 

Czy cukier wpływa na męską płodność?

Naukowcy wciąż usiłują ustalić, czy rzeczywiście wysoka zawartość cukrów prostych w diecie jest w stanie osłabiać ruchliwość plemników i pogarszać ich jakość.

Wydaje się jednak, że wyniki powyższego badania są dość obiecujące – wystarczy odstawić cukier, aby jakość nasienia gwałtownie się poprawiła!

Oczywiście należy jeszcze wziąć pod uwagę wiele innych czynników, zarówno dietetycznych, środowiskowych, zdrowotnych, zanim wyda się ostateczny werdykt.

Jednak już dzisiaj można zalecić panom, którzy starają się o dziecko, aby dla dobra sprawy zrezygnowali ze spożycia cukrów lub przynajmniej ograniczyli ich podaż. Z pewnością nie zaszkodzi to ich zdrowiu, a może pozytywnie wpłynąć na nawyki żywieniowe, kondycję, zdrowie ogólne, oraz na jakość nasienia! 

http://dx.doi.org/10.1371/journal.pbio.3000559