Za co odpowiada magnez?

Magnez jest prawdopodobnie najważniejszym dla organizmu minerałem. Według Norman Shealy, lekarza medycyny, amerykańskiego neurochirurga i pioniera w medycynie bólowej:

„Każda znana choroba jest związana z niedoborem magnezu i okazuje się on lekarstwem na wiele schorzeń”.

Nawet glutation, najsilniejszy przeciwutleniacz, wymaga magnezu do procesów syntezy. Niestety większość ludzi o tym nie wie, a miliony cierpią codziennie z powodu niedoboru magnezu, nawet nie wiedząc o tym. Biorąc pod uwagę, że [su_highlight background=”#ffd512″]w krwiobiegu znajduje się tylko 1% magnezu, [/su_highlight]trudno jest wykryć rzeczywisty niedobór na podstawie badania krwi.

Przyczyny niedoboru magnezu

 1. Wyjałowienie gleb, organizmy genetycznie zmodyfikowane (GMO) i chemikalia w naszej żywności stworzyły receptę na katastrofę.
 2. Ponieważ minerałów w glebie jest mniej, ilość magnezu obecnego w żywności również jest mniejsza.
 3. Choroby układu trawiennego, takie jak zespół nieszczelnego jelita, mogą być przyczyną zaburzonego wchłaniania minerałów, w tym magnezu.
 4. Absorpcja minerałów może spadać wraz z wiekiem.
 5. Przewlekłe choroby i przyjmowanie leków – leki mogą uszkodzić jelita odpowiedzialne na wchłanianie magnezu.
 6. Picie dużych ilości kawy, alkoholu i przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
 7. Stres.

Objawy niedoboru magnezu

Skurcze nóg

Problem skurczy w nogach dotyka 60% dorosłych

i 7% dzieci

Okazuje się, skurcze nóg mogą być czymś więcej niż uciążliwością – mogą też być wręcz nie do zniesienia! Ze względu na rolę magnezu w sygnałach nerwowo-mięśniowych i skurczu mięśni, naukowcy zaobserwowali, że przyczyną tego zjawiska często jest niedobór magnezu.

Specjaliści coraz częściej przepisują suplement w postaci magnezu. Zespół niespokojnych nóg jest kolejnym znakiem ostrzegawczym niedoboru magnezu. Aby zaradzić skurczom nóg i zespołowi niespokojnych nóg, warto zwiększyć spożycie zarówno magnezu, jak i potasu.

Bezsenność

Niedobór magnezu jest często prekursorem zaburzeń snu, związanego z lękiem, nad aktywnością i niepokojem. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że [su_highlight background=”#ffd512″]magnez ma kluczowe znaczenie dla funkcji GABA – neuroprzekaźnika, który „uspokaja” mózg i wprowadza w stan relaksu.[/su_highlight]

Zapobiegawczo zaleca się przyjmowanie 400 miligramów magnezu podczas kolacji lub przed snem. Jeśli nie przyjmujesz suplementu, zadbaj by kolacja obfitowała w produkty z wysoką zawartością magnezu, np. szpinak.

Ból mięśni / Fibromialgia

Badanie opublikowane w Magnesium Research przeanalizowało rolę, jaką odgrywa magnez w objawach fibromialgii. Wyniki wykazały, że zwiększona konsumpcja magnezu zmniejsza ból i tkliwość oraz poprawia markery immunologiczne krwi. Wyniki badań podkreśliły również istotność suplementacji magnezu u pacjentów z fibromialgią i bólami mięśni.

Nerwowość

Ponieważ niedobór magnezu może wpływać na centralny układ nerwowy, objawy mogą obejmować drażliwość i nerwowość. Pogłębiający się niedobór powoduje silny lęk oraz, w ciężkich przypadkach, depresję i omamy.

Wykazano, że magnez uspokaja ciało, mięśnie i pomaga poprawić nastrój. Jest to niezbędny minerał dla utrzymania dobrego samopoczucia.

Wysokie ciśnienie krwi

Magnez razem z wapniem jest niezbędny dla prawidłowego ciśnienia krwi i pracy serca. [su_highlight background=”#ffd512″]Niedobór magnezu często idzie w parze z niedoborem wapnia, [/su_highlight]wtedy istnieje tendencja do nadciśnienia tętniczego lub wysokiego ciśnienia krwi.

Badanie z udziałem 241 378 uczestników opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition ujawniło, że dieta bogata w żywność zawierającą spora ilość magnezu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 8 procent. Stąd można było wysnuć wniosek, że nadciśnienie tętnicze powoduje 50 procent udarów niedokrwiennych mózgu.

Cukrzyca typu II

Jedną z czterech głównych przyczyn niedoboru magnezu jest cukrzyca typu II, ale jest ona zarazem częstym objawem. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że z 1445 dorosłych osób, które badali, niski poziom magnezu był 10 razy częstszy u diabetyków, którzy niedawno zapadli na chorobę i 8,6 razy częsty u diabetyków zmagających się z cukrzycą od dłuższego czasu.

Zmęczenie

Osłabienie i zmęczenie są częstymi objawami niedoboru magnezu. Większość pacjentów z przewlekłym zmęczeniem cierpi również na niedobór magnezu. Centrum medyczne Uniwersytetu Maryland oświadcza, że 300-1 000 miligramów magnezu dziennie może pomóc, ale należy zachować ostrożność, ponieważ zbyt duża dawka magnezu może powodować biegunkę.

Migrenowe bóle głowy

Migrenowy ból głowy może być związany z wystąpieniem niedoboru magnezu, ponieważ pierwiastek ten oddziałuje na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym. Badania z podwójną ślepą próbą z wykorzystaniem placebo wykazały, że dzienna dawka magnezu w granicach [su_highlight background=”#ffd512″]360-600 miligramów może zmniejszyć częstotliwość migrenowych bólów głowy nawet o 42 procent.[/su_highlight]

Osteoporoza

Przeciętny człowiek ma w sobie około [su_progress_pie percent=”25″ size=”100″]25[/su_progress_pie]

gramów magnezu, z czego połowa znajduje się w kościach. W badaniu opublikowanym w Biology Trace Element Research wykazano, że uzupełnienie niedoboru magnezu może znacznie spowolnić rozwój osteoporozy już po 30 dniach. Oprócz przyjmowania suplementu magnezowego, [su_highlight background=”#ffd512″]warto rozważyć przyjmowanie witaminy D3 i K2[/su_highlight], aby naturalnie obudować gęstość kości.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Do grupy największego ryzyka zaliczamy osoby:

 1. z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi
 2. z cukrzycą typu II
 3. w wieku starszym
 4. pijące alkohol w nadmiernych ilościach / uzależnione od alkoholu

Najlepsze źródła magnezu

Najlepsze suplementy magnezu:

 1. Chelat magnezu – forma magnezu, która wiąże się z wieloma aminokwasami. W takiej formie spotykany jest w pożywieniu. Wysoce przyswajalny przez organizm.
 2. Cytrynian magnezu – jest to sól kwasu cytrynowego i magnez. Zapewnia doskonałą wchłanialność jonów magnezu.
 3. Glicynian magnezu – magnez związany z aminokwasem glicyną o wysokim poziomie wchłaniania i biodostępności. Idealna wersja dla osób chcących uzupełnić niedobór.
 4. L-treonian magnezu – nowszy rodzaj suplementu magnezu. Posiada doskonałą zdolność do przenikania przez błony komórkowe i może być najlepszym suplementem magnezu na rynku.
 5. Olej magnezowy – chlorek magnezu na bazie z oleju. Przenika przez skórę do wnętrza ciała. Polecany tym, którzy walczą z problemami układu pokarmowego.
Ja stosuje ten produkt