Jak dla mnie po probiotykoterapi i witaminie d3+k2+A najważniejszy składnik, który widzę, że działa bespośrednio na moje ciało. Od roku pije 2 łyżki oleju lnianego i odpukać mózg śmiga jak ferrari a odporność jest jak stal.  Poniżej omiszę wam dlaczego warto zainteresować się odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych omega-3 w waszej diecie.

Co da ci ten tłuszcz ?

  • Kwasy tłuszczowe omega-3 to ważne tłuszcze, które zapewniają wiele korzyści zdrowotnych. Kwasy tłuszczowe omega-3 to ważne tłuszcze, które zapewniają wiele korzyści zdrowotnych. Badania wykazały, że mogą zmniejszyć stan zapalny, zmniejszyć stężenie trójglicerydów we krwi,  a nawet zmniejszyć ryzyko demencji. 
  •  Najbardziej znanymi ich źródłami są ryby i tłuszcze rybne, takie jak łosoś, pstrąg i tuńczyk. Może to stawiać wyzwanie weganom, wegetarianom lub nawet tym, którzy po prostu nie lubią ryb a chcą zapewnić odpowiednią ilości kwasów omega-3.
  • Spośród trzech głównych typów kwasów tłuszczowych omega-3, roślinny zazwyczaj zawiera tylko kwas alfa-linolenowy (ALA).
  • Ponadto należy pamiętać o stosunku omega-6 do omega-3, ponieważ dieta o niskiej zawartości omega-3, ale wysoka w omega-6 może zwiększyć stan zapalny i ryzyko wystąpienia choroby.

Poniżej przedstawiam najlepsze źródła roślinnych  kwasów tłuszczowych omega-3 :

Nasiona Chia

Bogate są w błonnik i białko oraz stanowią doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omeg-3 ALA. Badania wykazują, iż spożywanie omawianych nasion może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób oraz zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu.  Zaledwie 28g nasion jest w stanie zaspokoić zalecaną dzienną dawkę spożycia kwasów tłuszczowych ALA omega-3. Wielkim plusem jest możliwość dodawania ich niemalże do każdego posiłku.

Brukselka

Oprócz wysokiej zawartości witaminy K, witaminy C i błonnika, brukselki są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zaliczana jest do warzyw krzyżowych, które przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca.

Warto przeczytać  CZY CAŁY OWOC CYTRYNY JEST NAJZDROWSZYM OWOCEM NA ŚWICIE? ZOBACZ CO DA CI JEDZENIE JEDNEJ KOSTKI DZIENNIE?

Olej z alg

Jest to rodzaj oleju pochodzącego z glonów, wyróżnia się jako jeden z nielicznych źródeł wegańskich zarówno EPA, jak i DHA. Niektóre badania wykazały nawet, że jest porównywalny z owocami morza w odniesieniu do jego dostępności żywieniowej EPA i DHA.  Suplementy algowe są łatwo dostępne w aptekach.

Nasiona konopii

Oprócz białka, magnezu, żelaza i cynku, nasiona konopi składają się z około 30% oleju i zawierają dużą ilość omega-3. Badania dowodzą, iż skutecznie zapobiegają powstawaniu zakrzepów we krwi i mają duże znaczenie w przywróceniu poprawnej pracy serca po zawale. Podobnie jak z nasionami Chia – mogą stanowić dodatek do wielu posiłków. Olej z nasion konopi, który jest wytwarzany przez naciśnięcie nasion konopi, może być spożyty w celu dostarczenia skoncentrowanej dawki kwasów tłuszczowych omega-3.

Z okazji 34 urodzin motywatora
Rusza
PROMOCJA Na kurs wideo "Wszystko na temat zdrowia i zdrowych nawyków żywieniowych"
Oszczędzasz 331 zł
400zł  67zł

-82.75%

Promocja trwa jeszcze
w 3 dni nauczę cię więcej na temat odżywiania i zdrowia niż przeciętna osoba uczy się w miesiąc we własnym zakresie.
Czytaj dalej

Dodatkowa tylko dzisiaj niepublikowany ebook “Atlas witamin” o wartości 19zł w prezencie.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są bogatym źródłem zdrowych tłuszczów i kwasów tłuszczowych omega-3 ALA.  Kilka badań na zwierzętach wykazało, że orzechy włoskie mogą mieć korzystny wpływ na poprawę pamięci i koncentracji ze względu na dużą zawartość omega-3. Wystarczy zaledwie jedna porcja orzechów włoskich, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie kwasów omega-3. Mogą stanowić idealną przekąskę lub dodatek do niej.

Nasiona lnu

W każdej porcji dostarczają dużą ilość błonnika, białka, magnezu i manganu. Są także doskonałym źródłem omega-3.
Zarówno nasiona, jak i olej lniany obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Wystarczy niewielka ich ilość, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Nie ma żadnych przeciwskazań, jeżeli chodzi o dodawanie ich do różnych potraw.

Warto przeczytać  10 powodów dlaczego powinniśmy jeść gorzką czekoladę

Olej z Pachnotki

Olej ten, pochodzący z nasion pachnotki jest często stosowany w kuchni koreańskiej jako przyprawa i olej do gotowania. Oprócz tego, że jest wszechstronnym i aromatycznym składnikiem, jest także dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Jego stosowanie może doprowadzić do podwojenia ALA we krwi oraz wzrostu poziomu EPA i DHA. Oliwa z pachnotki jest bardzo bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Aby zwiększyć korzyści zdrowotne, olej powinien być stosowany jako środek wzmacniający smak, a nie wykorzystywany do samego procesu gotowania/smażenia. To dlatego, że oleje o wysokiej zawartości tłuszczów wielonienasyconych mogą się utleniać w kontakcie z wyższą temperaturą, tworząc szkodliwe wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Jest dostępny również w postaci kapsułek, dzięki czemu w łatwy i wygodny sposób może zwiększyć spożycie omega-3.

Podsumowanie

Kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią ważną część diety i są niezbędne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli nie spożywasz ryb z powodów dietetycznych lub preferencji osobistych, nadal możesz czerpać korzyści z kwasów tłuszczowych omega-3 w swojej diecie. Dzięki włączeniu do diety kilku bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 produktów lub suplementów roślinnych.

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA