Menstruacja to trudny okres dla każdej kobiety. Bóle brzucha, obrzęki, rozdrażnienie oraz niepohamowana chęć na słodycze. To tylko niektóre z objawów jakie towarzyszą podczas tego stanu. Wszystkie te odczucia można jednak zniwelować poprzez odpowiednie jedzenie.

CO JEŚĆ:

– Produkty zawierające Żelazo:

Wątróbka, czerwone mięso, szpinak, buraki, orzechy oraz pieczywa razowe. Żelazo odpowiedzialne jest za produkcje czerwonych krwinek. Uzupełnianie go podczas okresu jest bardzo ważne, aby nie doprowadzić organizm do anemii. Niedobór czerwonych krwinek odpowiada również za bladość skóry ,osłabienie koncentracji, złe samopoczucie . Ważne jest również dostarczanie organizmowi witaminy C która pomaga lepiej przyswajać ten pierwiastek.

– Produkty zawierające Magnez :

Gorzka czekolada, banany oraz awokado. Magnez poprawia samopoczucie, zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe oraz ułatwia zasypianie. Ma on również korzystny wpływ na serce oraz układ nerwowy i mięśniowy.

– Produkty zawierające Potas :

Suszone owoce, zielone warzywa oraz pomidory. Brak tego pierwiastka podczas menstruacji , powoduje zachwianie gospodarki wodno- elektrolitowej. Częste odwodnienie jest przyczyną dyskomfortu psychicznego

Rewelacyjnym systemem rozładowania negatywnych emocji jest masaż klasyczny lub z wykorzystania wałka do masowania. Zwiększenie przepływu krwi i limfy w naszym organizmie poprawia cyrkulację i krążenie krwi, wydziela się wtedy do 100% więcej endorfin niż byśmy siedzieli i oglądali tv. Endorfiny działają przeciwbólowo i są silnym stymulatorem psychoaktywnym .

O ciepłych okładach nie muszę chyba wspominać, jest to stara jak świat metoda, która ma podstawy medyczne. Zwiększenie ukrwienia w miejscu okładu, powoduje rozluźnienie mięśni gładkich i głębokich.

CZEGO NIE JEŚĆ:

– Kaloryczne przekąski , takie jak chipsy czy frytki.Zawierają dużą ilość sodu która potęguje uczucie ciężkość i dyskomfortu. Zamienić je można np. na orzeszki bez soli.
Kofeina, szczególnie ta w kawie. Powoduję nie regularne miesiączki, mocniejsze skurcze oraz problemy ze snem i depresyjny nastrój. Na czas menstruacji zamień kawę na herbatę , posiada mniejsze stężenie kofeiny.
– Słodycze, tylko chwilowo poprawiają nastrój. Zawierają niezdrowe tłuszcze , które powodują spadek estrogenu. Wpływa on na bolesne skurcze w macic. Zamiast nich zjedz, wspomnianą już gorzką czekoladę czy owoce.
Alkohol, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych które mogą spowodować krwotok a w konsekwencji anemię . Nasila odczucie bólu. Zrezygnujcie z niego całkowicie w zamian pijcie dużo wody i soków warzywno – owocowych.