Kilka akapitów zanim przejdę do meritum, będzie to cykl artykułów, które mają wytłumaczyć Wam, że aktualny system rekomendacji żywieniowych jest niestabilny i ślepe podążanie za wskazówkami, które dawane są przez akademickich „dietetyków” [su_highlight background=”#f76a0f” color=”#ffffff”]mogą wyrządzić nam więcej krzywdy niż dobra ![/su_highlight]

Dzisiaj nie będę pisać co mówią badania, tylko powiem co zaobserwowałem na przestrzeni 10 lat przygody z racjonalnym treningiem, odżywianiem i suplementacją.

Z mojego punktu widzenia, najważniejsze jest zadbanie o :

  1. Optymalizacja ph żołądka – prawidłowe trawienie białek i dzielenie witamin z grupy B, niezbędne to pracy naszej tarczycy, nadnerczy, trzustki.
  2. Jelita – odbudowa flory, błony śluzowej i kosmków jelitowych. Ma to na celu usprawnienie, pracy naszego układu odpornościowego oraz poprawienie wchłaniania wartości odżywczych z pożywienia
  3. Minimalizacja stanów zapalnych – Jeżeli zadbamy o pierwsze dwa punkty, stany zapalne same znikną.
  4. Kontrola gospodarki insulinowo cukrowej – utrzymywanie prawidłowego poziomu insuliny, glukozy, glukagony
  5. O eliminacji czynników antyżywieniowych, probiotykoterapii i eliminacji czynników środowiskowych nie będę już pisać po to jest podstawa, bez której nie ruszycie.

Ale od zawsze węglowodany były niezbędne !

Od zawsze a dokładnie od lat lat 70 propaganda medialna wpajała nam, że cukier krzepi, cukier doda ci nadludzkiej siły… nagle mamy 2017r i co się okazuje, plaga otyłości dotyczy każdego cywilizowanego państwa ! W USA otyłość dzieci na przestrzeni 25 lat wzrosła pięciokrotnie  a w europie czterokrotnie. W Lata 80 zapadalność dzieci na cukrzycę typu II liczona była w promilach, aktualnie  ok. 35 000 dzieci  w samych USA choruje na cukrzyca II a w Europie ok. 10 000

 

Jakie pożywienie jest dla nas niezbędne ?

Jeżeli jesteście świadomymi konsumentami powinniście wiedzieć, że są niezbędne kwasy tłuszczowe, niezbędne aminokwasy (aminokwasy egzogenne) które musicie dostarczyć z pożywienia aby procesy życiowe w waszym ciele były optymalne ! Dobrze, jak już wiecie, że występują niezbędne kwasy tłuszczowe i aminokwasy (białka) to teraz odpowiedzcie sobie na pytanie czy w Biologi występuje coś takiego jak niezbędne węglowodany? Oczywiście, że nie !

[su_highlight background=”#f76a0f” color=”#ffffff”]W końcu matka natura zabezpieczyła nas w glukoneogeneze (pozyskiwanie glukozy z aminokwasów ) głownie na potrzeby mózgu !  [/su_highlight]

Mitem jest, że węglowodany potrzebne są do każdego posiłku, jeżeli nie jesteś zawodowym sportowcem i nie trenujesz 2x dziennie, węglowodany można jeść inaczej niż polecano 5 lat temu, wynikało to z braku podstawowej wiedzy dietetyków i podążaniem za trendami, które jak się okazuje nie do końca były trafne. Od momentu jak na scenie POLSKIEJ dietetyki do głosu doszli szkoleniowcy, którzy biegle posługują się biochemią i fizjologią człowieka, zmieniło się wiele na plus.

Jak działa cukier i insulina / dlaczego tyjemy ?

Aby zrozumieć jak działa cukier (glukoza) w naszym organizmie oraz insulina wyobraźcie sobie zakup produktu na allegro (sklep internetowy) .

Nowa kolekcja butów pojawiają się w twoim ulubionym sklepie internetowym. Zamawiasz je, ale zanim produkt dotrze pod twój adres do sklepu internetowego musi przyjechać kurier zapakować buty w paczkę i przetransportować je do miejsca docelowego, czyli twojego domu.

Dokładnie tak samo jest w twoim ciele, zamówieniem butów można nazwać zjedzenie węglowodanów (cukru), kurierem jest insulina, która pakuje glukozę (buty) w paczkę i transportuje ją do odpowiedniego miejsca, w życiu codziennym to twój dom a w twoim ciele to wątroba, tkanki mięśniowe.

Wątroba i Mięśnie możemy zobrazować jako szafy w której będą trzymane buty (węglowodany/cukry) bo właśnie te organy odpowiedzialne są za magazynowanie cukru w postaci glikogenu.

Jeżeli robisz rozsądnie zakupy i twoja szafa nie pęka w szwach wszytko jest pod kontrolą, problem zaczyna się kiedy kupujesz więcej butów niż mieści się w twojej szafie (nasycenie cukrem wątroby i mięśni ) wtedy każda nadwyżka butów (węglowodanów) musi być przeniesiona do piwnicy bo w domowych szafach nie ma już miejsca. Przenoszenie butów do piwnicy to proces odkładania tkanki tłuszczowej.

Koniec części I

Więcej na szkoleniu -> Zaburzenia Metaboliczne

Nie możesz poradzić sobie ze swoim zdrowiem i wagą ? -> Kliknij tutaj <-