Depresja ma swoje źródło głównie w czynnikach genetycznych i nieprawidłowej florze jelitowej  ale przyczyny depresji mogą być również związane z życiem społecznym i emocjonalnym osoby. Większość osób z ciężką depresją jest zmuszona do brania leków przeciwdepresyjnych bowiem psychoterapia nie zawsze przynosi tak dobry efekt. Leki antydepresyjne są drogie i powodują sporo różnych skutków ubocznych, które mogą obejmować myśli samobójcze, spadek lub przyrost masy ciała i zmiany osobowości. Dobrą wiadomością dla osób z mniej nasiloną depresją mogą być naturalne leki przeciwdepresyjne.

Oto 11 produktów, które wykazują działanie antydepresyjne:

Brokuły

Może to wydawać się trochę uproszczone ale to skromne warzywko jest naprawdę dobre dla mózgu. Jest doskonałym źródłem witaminy B6, białka i wapnia, które utrzymują nasze ciało w odprężeniu i radosnym nastroju. Brokuł może zmniejszyć lęk i bezsenność. Może też przyczynić się do zmniejszenia łaknienia słodkich przekąsek.

Kurkumina

Związek ten znajduje się w kurkumie, przyprawie powszechnie stosowanej w indyjskim curry. Jest w niej mnóstwo przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i zneutralizować wolne rodniki w organizmie. Może pomóc również złagodzić objawy depresji.

Miłorząb dwuklapowy ( Ginkgo biloba )

Anty-depresyjne działanie Ginkgo biloba było badane i okazało się, że miłorząb dwuklapowy jest skuteczny w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji. Gingko biloba pomaga poprawić przepływ krwi w mózgu, co przyczynia się do zmniejszenia objawów niewydolności naczyń mózgowych ( zmniejszenie dopływu krwi do mózgu ), który zwykle powoduje szum w uszach, ból głowy, depresję, krótkotrwałe zaburzenia pamięci, rozleniwienie i brak czujności.

Nasiona Chia

Aminokwasy, żelazo i witaminy z grupy B są niezbędne dla mózgu. Nasiona Chia są pełne białka i pomagają w optymalnej funkcji neuroprzekaźnika i produkcji kwasów Omega-3 i błonnika. Omega 3 pomagają zmniejszyć depresję i niepokój.

Pomidory

Pomidory są bogate w likopen, fitoskładnik, który pomaga zwalczać stany zapalne. Co ciekawe, najkorzystniejsze jest jedzenie pomidorków cherry, ponieważ większość likopenu jest w skórze, a mniejsze pomidory mają wyższy stosunek skóry do miąższu.

Sushi

Badania wykazały, że olej z ryb może rzeczywiście poprawić samopoczucie. Osoby cierpiące na depresję mają niższy poziom kwasów omega-3 we krwi. Olej z ryb można znaleźć w surowej i gotowanej ryby, a może być również stosowany jako suplement diety.

Ziarna słonecznika

Żółte kwiaty są uniwersalnym symbolem szczęścia, a nasiona słonecznika są doskonałym źródłem aminokwasu fenyloalaniny, który organizm zamienia w noradrenalinę – twój naturalny antydepresant.

Szafran

Szafran jest przyprawą pochodzącą z suszonych części krokusy, kwiatów z rodziny irysów. Badania wykazały skuteczność szafranu w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji.

Banany

Banany zawierają rodzaj białka o nazwie tryptofan, który pomaga organizmowi generować serotoninę, odpowiedzialną za utrzymanie cię bardziej szczęśliwym, zrelaksowanym i mniej zestresowanym. Badania wykazały, że przyjmowanie 1000 mg tryptofanu 3 razy dziennie może znacznie polepszyć nastrój.

Brązowy ryż

Ryż brązowy zawiera witaminy B1 i B3. Jest bogaty również w kwas foliowy i ma niski indeks glikemiczny. Niska zawartość cukru w tym ryżu hamuje wahania nastroju.

Witamina D

Witamina D działa jak silny naturalny lek przeciwdepresyjny, dlatego terapia światłem jest czasami stosowana w leczeniu ludzi, którzy są przewlekle chorzy na depresję. Okazja przebywania w naturalnym świetle daje większą szansę wyleczenia z przewlekłej lub ostrej depresji.