Kiedy chudniesz Twój organizm toczy walkę. Z początku możesz stracić sporo wagi, bez zbędnego wysiłku, lecz po pewnym czasie zaczynają pojawiać się schody.

Artykuł ten przedstawi 20 najczęstszych przyczyn, dlaczego nie możesz utracić zbędnej wagi oraz pomoże wyciągnąć wnioski.

1. Być może zrzucasz wagę, ale nie jesteś tego świadom

Powszechnym wyznacznikiem chudnięcia jest waga. Pamiętaj, że jeśli waga nie poszła w dół nie oznacza to, że nie utraciłeś tłuszczu. Masa ciała może się wahać między 1-2kg. Zależy to głównie od diety i hormonów, które mają wpływ na trzymanie wody, szczególnie u kobiet. Ponadto możliwe jest uzyskanie mięśni jednocześnie tracąc tkankę tłuszczową. Jest to szczególnie widoczne u osób, które niedawno zaczęły ćwiczyć.
W celu kontroli swoich postępów lepszym wyznacznikiem jak waga, będzie sięgnięcie po miarę. Warto mierzyć obwód talii, brzucha, ramion, nóg, i pokusić się na co miesięczny pomiar tkanki tłuszczowej na odpowiednim urządzeniu.

10 zasad – jak skutecznie schudnąć, przyjmij wyzwanie 30 dni

2. Nie kontrolujesz tego co jesz

Jeśli usiłujesz schudnąć, świadomość jest niezwykle ważna. Wielu ludzi nie ma tak naprawdę pojęcia ile powinni przyjmować jedzenia.
Badania wykazują, że kontrolowanie diety znacznie pomaga w utracie wagi. Osoby używające pamiętniki żywności i sporządzające posiłki z odpowiednich składników konsekwentnie osiągają swój cel.

 

3. Nie jadasz wystarczająco protein

Białko jest jednym z ważniejszych składników odżywczych w okresie utraty wagi. Powinno pokrywać około 25-30% zapotrzebowania kalorycznego. Może zmniejszać łaknienie i chęci na przekąski, gdyż po części bierze udział w regulacji hormonów odpowiedzialnych za apetyt.

Pierwszy posiłek jest najważniejszy, warto wówczas dostarczyć niezbędne proteiny. Badania ujawniają, że osoby jedzące wysokobiałkowe śniadania przeciwdziałają spowalnianiu metabolizmu i czują się mniej głodni w ciągu dnia. Warto łączyć białko ze zdrowymi tłuszczami.

Zobacz co da ci picie tej kawy?

4. Pochłaniasz zbyt dużo kalorii

Duży odsetek ludzi ma problemy z utratą wagi poprzez wysokokaloryczne posiłki. Jeśli ograniczenie ilości porcji nie przynosi oczekiwanych skutków, powinieneś zacząć ważyć swoje posiłki i przeliczać ich kaloryczność. Oto kilka przydatnych zasobów:

  • Kalkulator kalorii – dzięki temu narzędziu dowiesz się ile zjadasz kaloriiLicznik kalorii – które znajdziesz na witrynach i w postacji aplikacji, pomogą w śledzeniu kalorii i składników odżywczych np. ilewazy.pl

Śledzenie komponentów odżywczych ma istotne znaczenie w osiąganiu celu. Między innymi tego, który każe spożywać Ci dziennie 30% kalorii z białek. Na ogół nie ma potrzeby ważenia wszystkich produktów do końca życia, ale w czasie redukcji masy tłuszczowej jest to niemalże nieodzowny element w diecie, przez tego tupu kalkulatory uczysz swój mózg świadomości gramatury, po pewnym czasie będziesz wiedzieć ile gram danego produktu jest na oko.

5. Nie jadasz pełnowartościowych pokarmów

Jakość jest równie ważna jak ilość i pamiętaj, że kaloria kalorii nie równa. Pełnowartościowe produkty poprawiają prace naszych jelit i regulują apetyt. Wydają się zdecydowanie bardziej sycące niż ich przetworzone odpowiedniki. Należy pamiętać o czytaniu etykiet, okazuje się, że „zdrowy produkt” jest często modyfikowany.

22 smaczne przekąski bogate w błonnik – ludzie jedzący najwięcej błonnika są najzdrowsi

Najzdrowsze owoce na świecie – co jeść zamiast tabletek

41 Najzdrowszych pokarmów na świecie

6. Nie podnosisz ciężarów

Jedną z ważniejszych rzeczy w okresie redukcji masy tłuszczowej jest wdrożenie ćwiczeń oporowych, takich jak podnoszenie ciężarów. Pomoże to w utrzymaniu masy mięśniowej, którą często tracimy razem z tłuszczem podczas odchudzania. Wpłynie to również na szybsza przemianę materii i ukształtuje jędrną sylwetkę.

Trening oporowy – najlepsze spalanie tkanki tłuszczowej

Jedyny skuteczny trening na jędrne pośladki

7. Objadanie się (nawet zdrowym jedzeniem)

Objadanie się jest jednym z częstszych skutków ubocznych diety. Jest to dość duży problem dla wielu dietetyków.

Niektóre osoby na diecie kończą ostatecznie w fast-foodach, inni z kolei na jedzeniu w nadmiarze zdrowych produktów, myśląc, że nie wpłynie to radykalnie na ich dietę. Nawet jest coś jest zdrowe nadal zawiera kalorie.

8. Nie robisz cardio

Z jakiegoś powodu cardio (bieganie, pływanie itp.) zdobyło złą reputację w ostatnich latach. Jednakże jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na poprawę zdrowia. Działa skutecznie w walce z tłuszcze trzewnym, który gromadzi się wokół narządów, powodując choroby.

 

9. Nadal pijesz cukier

Słodkie napoje potrafią tuczyć bardziej niż żywność. Nie dotyczy to tylko Coca-Coli, czy Pepsi, mowa również o „zdrowych” soczkach bogatych w witaminy – które zawierają niekiedy tyle samo cukru. Nawet soki z owoców mogą być problematycznie i nie powinny być spożywane w dużych ilościach. Pojedyncza butelka może zawierać podobną ilość cukrów co kilka owoców.

138730_1fa9ca0a8cfa378398748089053bd328

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
ile_cukru_jest_w_2015-03-10_10-00-15

10. Nie sypiasz dobrze

Dobry sen jest jedną z najważniejszych rzeczy w zdrowiu fizycznym i psychicznym, wpływa także na naszą wagę. Badania wykazują, że słaby sen wiąże się z ryzykiem otyłości. Dorośli i dzieci z zaburzeniami snu mają odpowiednia 55% i 89% większe prawdopodobieństwo zachorowania.

 

11. Nie zmniejszasz podaży węglowodanów

Jeśli masz sporo wagi do stracenia i miewasz problemy metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2 lub stany przedcukrzycowe, warto rozważyć dietę o niskiej zawartości węglowodanów a większej ilości zdrowych tłuszczy. W badaniach krótkoterminowych udowodniono, że ten rodzaj diety sprawdza się dużo bardziej niż diety niskotłuszczowe, które nadal są częściej zalecane.

Diety niskowęglowodanowe prowadzą do poprawy zawartości trójglicerydów i poziomu cukru we krwi.

 

12. Jesz za często

Badania wykazały, że duża częstotliwość posiłków w ciągu dnia nie ma w wpływu na spalanie tłuszczu czy utratę masy ciała. Jeżeli posiłek jest skomponowany  z większej ilości tłuszczu i białka siłą rzeczy trawienie będzie trwało dłużej niż zjedzenie samych węglowodanów, jedz optymalne posiłki dopasowane do twoich parametrów co tyle godzin, co ile poczujesz się głodny.

13. Nie pijesz wystarczająco dużo wody

Picie wody sprzyja utracie uwagi. W 12-tygodniowym badaniu, osoby pijące 0,5l wody na 30 minut przed posiłkiem utracili średnio 44% więcej wagi. Wykazano również wpływ na zwiększenie ilości spalanych kalorii w o 24-30% w ciągu 1,5h.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/

_________________________________________

fitness-i-sport (1)

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

pij-wode--nie-napoje-gazowane-slodz

14. Pijesz za dużo alkoholu

Skoro chcesz schudnąć, ale masz słabość do alkoholu, to lepiej nie zaczynaj. Piwo, wino, słodkie napoje alkoholowe są bardzo bogate w kalorie. Należy pamiętać, że sam alkohol zawiera około 7kcal na gram. Badania nad osobami spożywającymi alkohol bywają bardzo różne. Jednakże nadużywanie będzie wiązało się z przytyciem. Umiarkowane spożywanie nie wydaję się wpływać znacząco na wagę.

15. Nie jesz uważnie

Technika uważnego odżywiania może okazać się jednym z najpotężniejszych narzędzi odchudzania. Polega ona na spowolnieniu jedzenia i cieszeniu się każdym kęsem. Liczne badania wykazały, że uważne jedzenie może sprzyjać redukcji masy ciała i zmniejsza częstość objadania się. Oto kilka wskazówek jak jeść uważnie:

  • Zero rozrywek, tylko Ty i Twoje jedzenie – siedzisz przy stole,
  • Jedz powoli i dokładnie żuj. Staraj się być świadomy kolorów, zapachów, smaków i tekstur,
  • Gdy poczujesz sygnały sytości, napij się wody i przestań jeść.

16. Jest trudniej, jeśli jesteś na lekach

Istnieją pewne schorzenia, które sprzyjają przyroście masy ciała. Należą do nich: niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS) i bezdech senny. Jeśli uważasz, że odnosi się to w pewnym stopniu do Ciebie, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak probiotyki mogą pomóc ci schudnąć i odbudować jelita ?

PCOS a zdrowie psychiczne -10 najczęstszych objawów policystycznych jajników

17. Uzależnienie od śmieciowego jedzenia

Według badań z 2014 roku, około 19,9% spełnia kryteria uzależnienia od śmieciowej żywności. Są ludzie, którzy mają z tym problem, jak narkomani z narkotykami. Jeśli jesteś uzależniony od fast-foodów zmiana diety, czy zmniejszenie podaży kalorycznej może wydawać się niemożliwe. Uzyskaj pomoc.

11 rakotwórczych produktów, których powinieneś się wystrzegać lub w znacznym stopniu ograniczyć.

M&M-sy cukierki, które mogą powodować raka, migreny, nadpobudliwość, alergię i wiele innych dolegliwości.

Nutella – dar niebios, czy zwykłe …. ?

18. Ograniczasz się zbyt długo

Restrykcyjna dieta przez długi czas nie jest dobrym pomysłem. Jesteś zrzuciłeś już sporo kilogramów w przeciągu ostatnich miesięcy, to należy po prostu trzeba zrobić sobie przerwę. Przy zrzucaniu wagi staraj się od czasu do czasu utrzymać poziom tkanki tłuszczowej na 1-2 miesiące przed ponownym utraceniem.

19. Twoje oczekiwania są nierealne

Zgubienie kilku kilogramów zachodzi znacznie dłużej, niż może się to wydawać. Choć jest możliwa szybka utrata kilogramów na początku, średnio traci się od 0,5-1kg tygodniowo (w zależności od wagi początkowej).

Prawdą jest, że nie każdy może wyglądać jak model fitness, czy kulturysta. Jeśli straciłeś już trochę na wadzę i zaobserwowałeś zatrzymanie się skali w pewnym punkcie, może być to sugestia samoakceptacji. W pewnym momencie przekonujesz się o położeniu wagi w zdrowym punkcie, czuj się z tym komfortowo. Często nie warto forsować się dalej, wbrew organizmowi.

20. Za bardzo skupiłeś się na „diecie”

„Dieta” nigdy nie działa na dłuższą metę. Okazuję się, że ludzie którzy są na „diecie”, uzyskują jeszcze większą wagę.

Jako główny cel ustal sobie: bycie szczęśliwszym, zdrowszym, szczuplejszym. Koncentruj się na odżywianiu ciała i pozwól mu samowolnie wyzbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie