Użytkowników online: 79

Trądzik torbielowaty jest jedną z najbardziej poważnych odmian trądziku. Ten rodzaj trądziku wyróżnia się miękkimi grudkami wypełnionymi płynem pod powierzchnią skóry.

Te duże, czerwone wypryski mogą być bolesne i mogą powodować znaczne uszkodzenia skóry, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia blizn jest bardzo wysokie. Mają one tendencję do rozwijania się na twarzy, piersi, plecach, ramionach i barkach.

Pory skóry składają się z mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Gdy gruczoły te wytwarzają zbyt dużo łoju wówczas zatykają się pory. Gdy zatkane pory są zainfekowane zakażenie idzie w głąb skóry. To prowadzi do trądziku.

Najczęstszym czynnikiem, który przyczynia się do trądziku torbielowatego są zmiany hormonalne, które stymulują wydzielanie łoju. Do pozostałych czynników należy zaliczyć stosowanie tłustych kosmetyków, nadmierną wilgotność lub pocenie się, i niektóre leki oraz substancje chemiczne.

Nastolatki są bardziej podatne na ten problem, ze względu na zmiany hormonalne, które następują w ich ciałach.

Utrzymywanie zdrowej skóry oraz zdrowego stylu życia jest najważniejsze w leczeniu trądzika torbielowatego. Istnieją również proste domowe środki, które mogą skutecznie leczyć go poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zwalczanie infekcji.

Oto top 10 sposobów na trądzik torbielowaty:

Kurkuma

Aby pozbyć się tego przykrego problemu można użyć kurkumę. Przyprawa zawiera kurkuminę, związek przeciwzapalny, który w sposób naturalny łagodzi zarówno stany zapalne, jak i ból. Działa jak naturalny środek antyseptyczny do walki z infekcją.

Dodaj trochę wody lub nierafinowanego oleju sezamowego do 1 do 2 łyżeczek kurkumy. Wymieszaj do jednolitej masy. Zastosuj tę miksturę zewnętrznie na obszarze zagrożonym i pozostaw na około 1 godzinę a następnie spłucz. Stosuj raz lub dwa razy dziennie przez kilka dni.

W leczeniu od wewnątrz, dodać ½ łyżeczki kurkumy w proszku do szklanki ciepłego mleka i pić dwa razy dziennie.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest kolejnym powszechnie stosowanym domowym środkiem na trądzik torbielowaty. Jako środek ściągający, pomaga usunąć nadmiar tłuszczu. Zmniejsza ból i stan zapalny. Pomaga oczyścić skórę i zrównoważyć poziom pH skóry.

Zmieszaj równe ilości niefiltrowanego octu jabłkowego i wody. Zanurz wacik w tym roztworze i stosuj na zmienioną chorobowo skórę. Pozostaw na około 15 minut, a następnie spłukaj wodą. Powtórz ten proces dwa razy dziennie przez kilka dni.

Ponadto, dodaj 1 łyżeczkę surowego, nieprzefiltrowanego octu jabłkowego i trochę surowego miodu do szklanki ciepłej wody i wypij ją raz lub dwa razy dziennie. Ten tonik pomoże zapobiec trądzikowi i innym problemom skórnym.

Można również poprawić wygląd plam starczych, wyprysków lub blizn po trądziku, pozostawiając w newralgicznych miejscach odrobinę rozcieńczonego octu jabłkowego na noc.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest kolejnym remedium na problemy skórne takie jak trądzik torbielowaty. Łatwo przenika w głąb skóry, pomaga odblokować gruczoły łojowe, dezynfekuje pory i wysusza trądzik.

Umieść 1 lub 2 krople olejku z drzewa herbacianego na waciku i przetrzyj delikatnie skórę w miejscu zagrożonym. Pozostaw na kilka godzin lub na noc. Dla tych, którzy mają wrażliwą skórę odpowiedni będzie roztwór z 1 część olejku z drzewa herbacianego i 3 części wody.

Alternatywnie zmieszaj 4 lub 5 kropli olejku z drzewa herbacianego z 1 łyżeczką surowego miodu. Zastosuj to bezpośrednio na obszarze zagrożonym, pozostaw na około 15 minut, a następnie spłucz wodą.

Należy użyć jednego z tych środków raz dziennie przez tydzień.

Uwaga: Niektórzy mogą być uczuleni na olejek z drzewa herbacianego. Tak więc, należy wykonać test alergiczny skóry przed użyciem.

Soda oczyszczona

Soda jest kolejnym skutecznym środkiem do leczenia trądziku torbielowatego. Posiada antyseptyczne i przeciwzapalne właściwości.

Pomaga usunąć nadmiar tłuszczu z zatkanych porów oraz złuszcza martwy naskórek. Równoważy poziom pH skóry, pozostawia ją zdrową i lśniącą.

Wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z sokiem z ogórka, aby uzyskać konsystencję pasty. Jeśli nie masz ogórka, wystarczy użyć czystej wody. Stosuj na obszarze zagrożonym. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz letnią wodą. Stosuj raz lub dwa razy w tygodniu.

Uwaga: Pamiętaj o nawilżeniu skóry po użyciu sody oczyszczonej.

Ziemia fulerska

Skała osadowa utworzona z glinokrzemianu oraz tlenków żelaza, magnezu i wapnia. Pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu i martwych komórek skóry. Powierzchnia skóry po zastosowaniu tego specyfiku robi się czysta i gładka. Znacznie zmniejsza ryzyko blizn.

Wymieszaj 1 do 2 łyżek ziemi Fullera z wystarczającą ilością wody, tak aby powstała mieszanka o konsystencji surowego ciasta. Dodaj ½ łyżeczki miodu. Stosuj na twarzy. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie zmyj wodą.

Używaj raz lub dwa razy w tygodniu.

Olejek lawendowy

Dobre lekarstwo na trądzik torbielowaty. Pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból. Wspomaga też gojenie. Faktycznie pomaga w zapobieganiu powstawania blizn.

Najlepiej stosować po zauważeniu pierwszych objawów trądzika. Nanosić trochę olejku lawendowego na obszarze zagrożonym 2 lub 3 razy dziennie.

Ponadto, można wymieszać kilka kropel olejku lawendowego z łagodnym środkiem myjącym i używać go do mycia twarzy dwa razy dziennie.

Inną opcją jest inhalacja. Dokładne umyj twarz i przygotuj miskę gorącej wody z 4-5 kroplami olejku lawendowego. Przykryj głowę ręcznikiem i pozostań tak przez 5 do 10 minut. Powtarzaj 2 lub 3 razy w tygodniu.

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera naturalne przeciwutleniacze, które pomogą Ci cieszyć się zdrową i lśniącą skórą. Ponadto, jej właściwości przeciwzapalne łagodzą podrażnioną i spuchniętą skórę.

Głównym składnikiem zielonej herbaty jest galusan epigalokatechiny-3. Łagodzi objawy trądziku przez regulowanie procesów wewnątrzkomórkowych i hamowanie bakterii powodujących trądzik.

Wymieszaj po ¼ szklanki świeżo zaparzonej zielonej herbaty i wody. Za pomocą wacika nanieś na zagrożone miejsce. Pozostaw przez 15 minut, a następnie spłucz zimną wodą. Używaj dwa razy dziennie, aż do uzyskania pożądanego rezultatu.

Pij od 3 do 4 filiżanek zielonej herbaty dziennie.

Bez indyjski

Bez indyjski jest popularnym ajurwedyjskim lekarstwem na trądzik. Posiada on właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, które pomagają zwalczać przyczynę problemu i zmniejszyć objawy, takie jak ból i stan zapalny. Wewnętrzne przyjmowanie tej rośliny przyczynie się do detoksykacji organizmu i oczyszcza krew.

Zastosuj pastę z liści bzu indyjskiego na zmienioną chorobowo skórę. Pozostaw do wyschnięcia a potem spłucz ciepłą wodą.

Możesz też zanurzyć wacika w oleju z rośliny i nanosić na miejsce, w którym występuje trądzik. Odczekaj około 10 minut pa następnie spłucz ciepłą wodą.

Stosuj jeden raz dziennie przez kilka dni.

Miód

Surowy miód ma właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc leczyć trądzik torbielowaty. Jego właściwości przeciwutleniające pomagają zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki. Ponadto, może nawet leczyć blizny po trądziku i uczynić skórę gładką i miękką.

Nałóż odrobinę surowego miodu na obszarze zagrożonym. Odczekaj 10 do 15 minut przed spłukaniem go ciepłą wodą. W celu uzyskania najlepszych rezultatów – powtórz 2 lub 3 razy dziennie przez kilka dni.

Alternatywnie, wymieszaj ½ łyżeczki miodu i 1 łyżeczkę cynamonu w proszku. Mieszankę stosuj na obszarze zagrożonym. Odczekaj około 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Rób to co drugi dzień przez tydzień.

Zmiany dietetyczne

Poprzez wprowadzenie pewnych zmian w diecie można zmniejszyć lub zapobiec w jakimś stopniu

występowanie trądzika.

Jedz posiłki o niskim indeksie glikemicznym zawierające całe ziarna, fasolę, świeże owoce i zielone warzywa.

Jedz pokarmy bogate w witaminę C, w celu stymulacji wzrostu zdrowych tkanek skórnych. Witamina pomaga zminimalizować wygląd blizny.

Jedz orzechy i nasiona, które są bogate w witaminy A i E.

Pij dużo wody w ciągu dnia, aby wypłukać szkodliwe toksyny z organizmu.

Zmniejsz lub jeśli to możliwe unikaj spożywania produktów mlecznych, takich jak mleko i ser do czasu, aż zniknie trądzik.

Unikaj tłustych i pikantnych potraw, które mogą pogłębiać objawy trądzika.

Unikaj fast foodów i żywności o wysokiej zawartości cukru.

Dodatkowe wskazówki:

  • Myj skórę wodą z łagodnym środkiem bakteriobójczym dwa razy dziennie.
  • Unikaj nadmiernego mycia i szorowania, które mogą podrażniać skórę.
  • Unikaj typowych podrażnień skóry, które wywołują kosmetyki i filtry przeciwsłoneczne na bazie oleju.
  • Aby utrzymać skórę dobrze nawilżoną, należy zastosować balsam bezolejowy z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Utrzymuj higienę włosów i staraj się związywać aby nie włosy nie dotykały twarzy.
  • Nie wyciskaj i nie drap skóry, może to spowodować dalsze zakażenie lub bliznowacenie.
  • Staraj się utrzymać stres pod kontrolą.
  • Ćwicz regularnie – pozwoli to zachować swoje hormony w równowadze.
  • Unikaj nadmiernego pocenia się i oczyść twarz wodą po treningu.
  • Śpij co najmniej 7 do 8 godzin na dobę.
  • Pamiętaj, aby usunąć makijaż przed pójściem do łóżka.
  • Unikaj picia i palenia – pogarszają stan skóry.