Większość osób dbających o zdrowie nie zastanawia się nawet, jak lakier do paznokci wpływa na ich ciało. Jednak ostatnie badania wykazały, że wiele z najbardziej popularnych marek lakierów do paznokci w Ameryce jest bardziej szkodliwych, niż mogło by Ci się zdawać.

Co pokazują badania

Niedawno naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 24 kobiet pod kątem chemicznych toksyn. Znaleziono dowody na obecność toksyn u wszystkich badanych kobiet. Co było źródłem tych substancji? Lakier do paznokci! Tylko w ciągu 10 godzin, od nałożenia przez uczestniczki badania lakieru do paznokci, wykryto w ich organizmach fosforan trifenylu OP(OC6H5)3, znany też pod nazwą TPHP .Wyniki te były o tyle zaskakujące, co niepokojące.

Kontynuując badania, ci sami naukowcy przetestowali 10 różnych lakierów do paznokci na obecność fosforanu trifenylu. W każdym z nich toksyna ta była obecna. W ośmiu przypadkach fosforan trifenylu widniał na etykiecie jako składnik produktu. W dwóch pozostałych przypadkach, mimo iż badany związek chemiczny znajdował się w lakierach, nie było o nim żadnej wzmianki na etykiecie produktu. Może to oznaczać, że aż 20% z lakierów do paznokci sprzedawanych w naszym kraju zawiera niebezpieczną substancję chemiczną, która nie jest wymieniona jako składnik.

Czym jest fosforan trifenylu?

Jednym z największych problemów dotyczących fosforanu trifenylu (TPHP) jest to, że zakłóca funkcjonowanie systemu hormonalnego człowieka. Czołowy badacz, dr Heather Stapleton, wyraził swoje obawy, mówiąc: „Istnieje coraz więcej dowodów sugerujących, że TPHP może destrukcyjnie wpływać na regulację hormonalną, metabolizm, reprodukcję i rozwój”.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych dziewcząt, które regularnie używają lakieru do paznokci, gdyż rozwój hormonalny jest istotnym elementem ich rozwoju. Niemniej TPHP stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia każdego. Jest również znany jako:

  • neurotoksyna
  • toksyna wpływająca na metabolizm i układ hormonalny
  • toksyna niszcząca układ rozrodczy
  • substancja drażniąca skórę
  • alergen

Inne zagrożenia zdrowotne

Formaldehyd.

Formaldehyd jest dobrze znanym czynnikiem rakotwórczym, który dobrze miesza się z wodą i powietrzem (znasz ten silny zapach lakieru?). Narażenie na działanie tego środka chemicznego może także powodować objawy, takie jak drapanie w gardle, astma i trudności w oddychaniu. Osoby z przewlekłymi chorobami są szczególnie podatne na zatrucia formaldehydem.

Toluen.

Ten związek chemiczny jest szczególnie niebezpieczny dla rozwoju dzieci (niektórzy naukowcy odkryli ślady tego związku chemicznego w mleku matki!). Dodatkowo, w kontakcie ze skórą może powodować jej podrażnienie.

Ftalan dibutylu.

Niektóre marki lakierów do paznokci stosują ftalan dibutylu zamiast TPHP, jednak zamiennik ten nie jest wcale lepszy dla zdrowia. W rzeczywistości, stwarza podobne zagrożenie, tj. zaburzenia hormonalne i zaburzenia układu rozrodczego.

Alternatywy dla typowych, trujących lakierów do paznokci

Na szczęście istnieje kilka firm, które zdecydowały się odpowiedzieć na odkrycie niebezpiecznych składników w lakierach do paznokci. Istnieje kilka wspaniałych, naturalnych alternatyw, które nie niosą ryzyka wystąpienia zaburzeń hormonalnych, raka, alergii itp .

Oto niektóre z naszych ulubionych opcji:

Honeybee Gardens – marka posiadająca w swojej ofercie szeroką gamę kolorów lakierów do paznokci. Ich skład jest oparty na wodzie (bez trudu można je zmyć zwykłym alkoholem) i nie zawierają żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych i czynników rakotwórczych.

Acquarella – ta marka posiada wybór ponad 50 kolorów lakierów do paznokci. Wszystkie są stworzone na bazie wody i nie zawierają żadnych produktów, takich jak formaldehyd, toluen, ftalan, rtęć.

SpaRitual – marka lakierów do paznokci wolnych od toksyn, która jest dodatkowo całkowicie wegańska.

Peacekeeper Cause-Metics – marka posiadająca w swojej ofercie również kilka jasnych lakierów do paznokci. Są tworzone na bazie wody i olejku arganowego, jak również są wolne od toksyn. Dzięki nim możesz zachować świetnie nawilżone, klasycznego koloru paznokcie.