Żywność pochodzenia zwierzęcego w formie podrobów była podstawą dań naszych przodków i dawała ogromne korzyści żywieniowe tym, którzy mieli ograniczony dostęp do innego pożywienia. Obecne społeczeństwo nie preferuje podrobów i są one zwykle unikane. Regularne ich spożywanie może przynieść niesamowite korzyści dla zdrowia i witalności.
Ozór
Jest to w rzeczywistości bardziej mięsień, jednak zawiera wysoki procent tłuszczu. Język składa się w 70% z kwasów tłuszczowych, co czyni go jednym z najbardziej delikatnych kawałków mięsa wołowego. Wielu ludzi naprawdę kocha smak języka (tzw. ozorka) i stawia go ponad inne mięso wołowe. Jest również łatwy w przygotowaniu i może być podawany według różnych receptur.
Serce
Serce nie wygląda apetycznie, ale większość z was będzie zaskoczonych, jak smakuje! Smak i tekstura przypomina nieco stek i pierś. Jest doskonałym źródłem żelaza, cynku, selenu oraz witamin z grupy B, takich jak B2, B6, kwas foliowy i B12. Serce jest szczególnie bogate w koenzym Q10, który jest niezbędny dla zdrowia mitochondriów i do wytwarzania energii.
Większość osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi ma brak koenzymu Q10 i uszkodzenia w obszarze mitochondriów. Serce jest najlepszym źródłem koenzymu Q10, a szczególnie serce bizona, bawoła, jelenia i innych zwierząt zaliczanych do bydła. Narząd ten to praktycznie mięsień o niskiej zawartości tłuszczu. Wiele osób lubi go w wersji posiekanej i jako dodatek do mielonego mięsa wołowego.
Wątroba
Wątroba jest najbardziej pożywnym narządem, a co więcej, jest to prawdopodobnie najbardziej odżywcza żywność na świecie. Zawiera specjalne kompleksy łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Wątroba jest potężnym źródłem witaminy A w czystej postaci – retinolu. Szacuje się, że trzy uncje (85 g) wątroby wołowej zawierają około 26,973 IU witaminy A, zaś wątróbka drobiowa około 15,306 IU. Olej z wątroby dorsza jest kolejnym bogatym źródłem retinolu, ale już jedzenie 2 razy w tygodniu wątróbki uchroni Cię przed deficytem wit. A, oraz wesprze utrzymanie optymalnego zdrowia.
Wątroba jest bardzo bogata w kwas foliowy, cholinę i B12. Wielu ludzi, którzy podążają nurtem zdrowego stylu życia, decyduje się na dietę, która uwzględnia mięso ekologicznego chowu. Mimo iż takie mięso ma swoje zalety, i tak zawiera wysoką wartość metioniny, przez co wzrasta produkcja homocysteiny. Niektóre z głównych składników odżywczych, które są wymagane w celu zmniejszenia poziomu homocysteiny, to właśnie kwas foliowy, cholina, i B12.
Narząd ten jest najbogatszym źródłem witaminy B12 – zawiera jej około trzy razy tyle, co nerki, siedem razy więcej niż serce i 17 razy tyle, co ozór lub wołowina. Wątroba jest również cennym źródłem innych składników odżywczych, takie jak selen, żelazo i cynk.
Nerka
Jest również bardzo bogata w substancje odżywcze i zawiera dużo białka z pełnym spektrum aminokwasów. Najlepsze nerki to nerki wołowe i jagnięce – zawierają sporą ilość nasyconych kwasów omega-3, są bardzo zdrowe i mają działanie przeciwzapalne. Jeśli chodzi o smak, przodują nerki bydlęce. W celu polepszenia smaku, warto przed przyrządzeniem moczyć je przez dwie godziny w litrze zimnej wody z łyżeczką różowej soli.
Grasica i trzustka
Gruczoły te są różowato białe i mają nieco słodki smak. Są bogate w pierwiastki śladowe, takie jak cynk i selen, które są istotne dla funkcji hormonalnych i dla obrony immunologicznej. Mają wysoką zawartość białka i kwasów tłuszczowych omega-3. Mogą zmniejszyć stan zapalny w organizmie, a nawet usprawnić procesy trawienia i regulacji poziomu cukru we krwi.
Mózg
Omega-3-Fettsäuren EPA und DHA.”>Mózg jest zdecydowanie najbogatszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, EPA i DHA. Cztery uncje (113,4 g ) mózgu zawierają około jeden gram EPA i jeden gram DHA. Mózg zawiera również potężne dawki składników odżywczych, istotnych dla układu nerwowego – takich jak fosfatydylocholina i fosfatydyloseryna.
Mózg posiada również wiele antyoksydantów, takich jak karnozyna, karotenoidy i tokoferole, chroniących tkankę neurologiczną przed stresem oksydacyjnym. Jest również bardzo bogaty w cholesterol, kolejny przeciwutleniacz istotny dla tkanki nerwowej, oraz przyczyniający się do optymalizacji funkcjonowania układu hormonalnego.
W celu uzyskania tych cennych składników odżywczych, polecam mózgi bydlęce. Oczy są zaś bardzo bogate w retinol – czystą formę witaminy A, będącej kolejnym silnym antyoksydantem. Głowy ryb są cenione w wielu kulturach jako środek na poprawę wzroku i mądrości; a korzyści zdrowotne to m. in. zdolność do głębszego myślenia i poprawa percepcji.
Żołądek i jelita
Właśnie z żołądka przyrządza się staropolską zupę o nazwie flaki. Jest doskonałym źródłem mikroelementów, żelatyny i probiotyków. Istnieje wiele doniesień, iż spożywanie go poprawia system trawienny. Jelita są świetnym źródłem żelatyny i glutaminy, które mają kluczowe znaczenie dla stabilizacji i poprawy szczelności jelit. Ważną rzeczą przed przyrządzeniem smakołyków z żołądków i jelit jest ich dokładne oczyszczenie.
Oto coś dla smakoszy:
PRZEPIS NA JAJECZNICE Z MÓŻDŻKIEM
- 300-400 gram mózgu wieprzowego lub cielęcego
- 1 duża cebula
- smalec lub olej kokosowy
- 2 jajka
- szczypiorek
- sól, pieprz do smaku
- Móżdżek zalać zimną wodą, usunąć krwiste błonki i odsączyć.
- Cebulę obrać, pokroić, oprószyć solą i lekko zeszklić na patelni, na rozgrzanym tłuszczu.
- Do cebulki dodać pokrojony w drobne kawałki móżdżek i dobrze wysmażyć.
- Na koniec wbić jajka, dodać posiekany szczypiorek i smażyć do momentu ścięcia jajek. Przyprawić do smaku.
Wiem, moze zabrzmie glupio, ale bylam swiecie przekonana, ze nazwa podroby pochodzi od slowa „drob”
Wiem, że to bardzo zdrowe. Ale nie jestem się w stanie przemóc psychicznie do gotowania takich części. Jedynie wątrobę czasem zrobię i wmuszę. Gdyby istniał pasztet, czy mielonka z tych części bez syfu chemicznego to kupowałabym i jadła regularnie.