Większość z nas, w pewnym momencie naszego życia, ma wyjątkowy apetyt na niezdrową żywność. Czy to będzie czekolada, pączki, słone przekąski lub rafinowane węglowodany, nasze ciało tego pragnie – a gdy spełnimy nasze pragnienie czujemy błogie zadowolenie. Jest tylko jeden problem: zrealizowanie tego typu żywieniowej zachcianki nie zaspokoi nas na długo . Co tu się dzieje? Czy nasze ciała w okrutny sposób z nas żartują? No, nie całkiem.

Znaleziono naukowe wyjaśnienie tego typu „chętek” – organizm ma zapotrzebowanie na pewne minerały, które (jak mu się zdaje) można znaleźć w niezdrowej żywności, choć najlepszym ich źródłem jest zdrowa, pełnowartościowa żywność. Jedynie bowiem pozyskując minerały  z naturalnych źródeł , w którym wszystkie składniki odżywcze są zoptymalizowane pod kątem zwiększenia przyswajalności, możemy mieć nadzieję, że przejdą nam „chętki” i zachcianki, które są plagą naszego życia. 

Najnowsze badania pokazują, że zachcianki  na pewne produkty mogą wynikać z zaburzeń mikroflory jelitowej, które odpowiedzialne są w dużej mierze za produkcję witamin i minerałów

Czekolada: magnez

Czekolada jest najbardziej pożądaną zachcianką na Zachodzie, więc nie powinno nas dziwić, że jest ona powiązana z konkretnym składnikiem odżywczym, którego niedobór ma ogromna część społeczeństwa: magnezem. Według ostatnich statystyk, aż 80 procent Europejczyków cierpi na deficyt tego podstawowego makro minerału, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ponad 300 reakcji biochemicznych w organizmie, w tym reakcji, które dotyczą wypoczynku i regeneracji.

Ale, oczywiście, są o wiele zdrowsze źródła magnezu, niż słodycze czekoladowe. Ciemne, zielone warzywa, nasiona, orzechy, ryby i fasola są doskonałym źródłem magnezu i pomogą odpędzić czekoladowe zachcianki.

Słodycze: chrom, węglowodany, fosfor , siarka i/lub tryptofan

Drugim najczęściej raportowanym łaknieniem na Zachodzie są słodycze o wysokiej zawartości cukru. Jest to najbardziej skomplikowane pożądanie do zdefiniowania, ponieważ może go powodować deficyt pięciu składników odżywczych: chromu (pomaga regulować poziom cukru we krwi), węglowodanów (z nich składa się cukier), fosforu (pomaga organizmowi produkować energię), siarki (pomaga usunąć toksyny) oraz tryptofanu (regulator serotoniny). Dlatego najlepszym sposobem, aby zakończyć nieustanne łaknienie cukru jest po prostu wzbogacić swoją dietę we wszystkie powyższe składniki.

Rafinowane węglowodany: azot

Pragnienie rafinowanych węglowodanów, takich jak makaron i chleb, sygnalizuje niedobór azotu. Związki azotowe są istotnym składnikiem kwasów nukleinowych i białek, a braki w nich mogą prowadzić do niedożywienia spowodowanego niedoborem białka. Dlatego też, jeśli okaże się, że masz ciągłą chęć na rafinowane węglowodany, dodaj więcej pokarmów bogatych w azot do swojej diety. Większość żywności zawiera azot w postaci organicznej lub nieorganicznej, ale szczególnie bogate w ten związek są owoce i warzywa.

Inne pragnienia

Poniższe pragnienia występują rzadziej, niż wymienione powyżej, ale nadal są regularnie raportowane w dzisiejszym społeczeństwie:

Oleiste i tłuste pokarmy: Deficyt wapnia w organiźmie. Dobrym źródłem wapnia są przetwory mleczne, sery, rzepa i brokuły.

Lody: Niedobór żelaza. Należy jeść więcej pokarmów bogatych w żelazo, takich jak zielone warzywa i mięso.

Słone potrawy: Dieta uboga w chlorek i / lub krzem. Warto dodać więcej ryb, orzechów i nasion do swojej diety.