Zaburzenia tarczycy mogą mieć wiele twarzy. Objawy są często początkowo niespecyficzne, przez co trudno postawić właściwą diagnozę. A kiedy wreszcie problem zostaje wykryty i zdiagnozowany, rozpoczyna się niełatwe poszukiwanie przyczyny zaistniałej nieprawidłowości. Dlaczego organizm traci kontrolę nad tarczycą? Czemu ten mały narząd jest tak nadwrażliwy, że albo działa zbyt słabo, albo zbyt intensywnie, albo towarzyszą mu przewlekłe stany zapalne..? I co konkretnie należy zrobić, by wyleczyć tarczycę bądź też usprawnić jej działanie?

Tarczyca pełni ogromnie ważne funkcje

Zaburzenia pracy tarczycy są zjawiskiem bardzo niepożądanym, ponieważ ten malutki narząd spełnia wiele ważnych zadań. Przy zrównoważonej produkcji hormonów tarczyca:

 • kontroluje metabolizm każdej komórki ciała i potrzeby energetyczne organizmu
 • reguluje pracę serca, a także równowagę cieplną aktywując pobór tlenu przez komórki i tkanki
 • stymuluje układ oddechowy i pracę jelit
 •  wpływa na szybkość reakcji na drodze nerwowo-mięśniowej
 •  odgrywa kluczową rolę w rozwoju człowieka, ponieważ proces wzrostu i rozwój inteligencji są znacznie przez nią kontrolowane (niedoczynność tarczycy przebyta we wczesnym dzieciństwie powoduje upośledzenie umysłowe i fizyczne).

Biorąc pod uwagę te różnorodne role, nie dziwi fakt, że cały organizm może działać niestabilnie, jeśli tarczyca nie działa prawidłowo.

Produkcja hormonów przez tarczycę

Tarczyca wytwarza trzy hormony:

 • trójjodotyroninę (T3)
 • tyroksynę (T4)
 • kalcytoninę

T3 jest aktywnym hormonem, podczas gdy T4 jest postacią zapasową tego hormonu. T4 w razie konieczności może przekształcić się w aktywną postać T3.

Najistotniejszym składnikiem odżywczym dla tarczycy jest mikroelement jodu. Tarczyca magazynuje ten pierwiastek, z którego to (wraz ze specjalnymi białkami) produkuje hormony. O momencie i ilości wydzielanych do organizmu hormonów decyduje przysadka mózgowa – nadrzędny gruczoł, który ma cały system hormonalny organizmu pod kontrolą. Podczas deficytu hormonów tarczycy, przysadka wydziela hormon TSH, który inicjuje wytwarzanie T3 i T4. Przy wystąpieniu nadmiaru T3 i T4, przysadka zaprzestaje wydzielać TSH.

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? Dieta + naturalne leczenie

Skutki chorób tarczycy

Skutkiem zaburzeń w wytwarzaniu przez trzustkę hormonów, jest niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy, co może prowadzić do powiększenia tarczycy lub zapalenia jej tkanek. Każda forma choroby tarczycy zawsze ma poważny wpływ na jakość życia osób nią dotkniętych.

Nadczynność tarczycy powoduje:

 •  niepokój
 • drżenie
 • kołatanie serca
 • częste rozdrażnienie
 • utratę masy ciała pomimo dobrego apetytu
 •  nadmierne pocenie się
 • wypadanie włosów 
 • zmniejszenie libido.

Niedoczynność tarczycy powoduje:

 • zaparcia
 • zwiększenie masy ciała
 • brak energii,
 • problemy z koncentracją
 • depresję ect.

Rzeczywiste przyczyny chorób tarczycy

Przyczyny pojawienia się choroby tarczycy są oczywiście różne, ale mają jedną wspólną cechę: dotknięty chorobą organizm został ograniczony przez zatory w charakterze regulacyjnym tak, że nie mógł zapobiec rozwojowi tych chorób. Ale czym te zatory są spowodowane? Jeśli założymy, że nieskażone toksynami i dobrze zaopatrzone we wszystkie składniki odżywcze i substancje witalne ciało może utrzymać wszystkie swoje funkcje niezależnie, jest oczywiste, że w chorobie – niezależnie od rodzaju – albo ma miejsce nadmierne obciążenie, albo brak jakiegoś impulsu zasilającego. W najgorszym przypadku jednocześnie mogą mieć miejsce nawet oba te czynniki.

Choroby tarczycy a dieta – odżywianie odgrywa istotną rolę w utrzymaniu tarczycy w zdrowiu

DZIEWIĘĆ HOLISTYCZNYCH ŚRODKÓW NA CHOROBY TARCZYCY

Organizm przy wyżej wymienionych stanach chorobowych wysyła nam różne sygnały ostrzegawcze sugerujące, że coś jest nie tak. Jeśli organizm szwankuje, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób odżywiania, co tym samym pozwoli odciążyć przemęczony organizm.

Dieta bogata w substancje witalne

Generalnie, organizm potrzebuje do utrzymania dobrego funkcjonowania zdrowej i bogatej w substancje witalne żywności. Deficyty substancji odżywczych prowadzą do zaburzeń wszystkich procesów życiowych, toteż czynności tarczycy mogą być naruszone. Dlatego też dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, a posiłki przyrządzane z wysokiej jakości składników, dzięki czemu organizm jest dobrze zaopatrzony we wszystko co potrzebuje, by posiadać zdolność do samoregulacji.

Oczyszczanie jelit

Aby składniki odżywcze mogły być optymalnie wykorzystane przez organizm, niezbędne jest zdrowe funkcjonowanie jelit. Wzdęcia, zaparcia lub biegunki wskazują na zaburzenia układu trawiennego, przy których trudno o poprawię stanu zdrowia. Jeśli jesteś ofiarą tych objawów, podreperowanie zdrowia zacznij od podreperowania jelit .

Detoksykacja

Metale ciężkie, różne chemikalia w żywności, plomby dentystyczne, odzież, środki czystości, itp. mogą mieć wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Dlatego trwałe narażenie na zanieczyszczenia koniecznie powinno być brane pod uwagę przy zaburzeniach tarczycy. W takim przypadku zaleca się stosowanie środków detoksykujących, takich jak chlorella, bentonit itp., które wspierają wydalanie zanieczyszczeń z organizmu. 

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) wspierają układ odpornościowe w walce z wolnymi rodnikami, co niezmiernie jest istotne przy obecności stanów zapalnych tarczycy. Nadwyżka wolnych rodników może być spowodowana wieloma czynnikami. Należą do nich m. in. wspomniane wcześniej zanieczyszczenia, jak również nietolerancja na gluten i inne składniki pokarmowe, trwały stres fizyczny i psychiczny.

Z wolnymi rodnikami poradzą sobie tylko silne przeciwutleniacze, dlatego przy stanach zapalnych zaleca się dietę bogatą w te substancje witalne. Należą do nich np. astaksantyny i naturalna witamina C.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Ważna jest także odpowiednia dawka przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześnie stosowanie prozapalnych kwasów tłuszczowych omega-6 powinno być ograniczone do minimum.

Witamina D

Pokrycie zapotrzebowania na witaminę D jest niezwykle istotne, ponieważ znacznie obniża produkcję prozapalnych cytokin.

Aktywność fizyczna i stymulujące bodźce masaże

Przy niedoczynności tarczycy, oprócz kontrolowanej podaży jodu i wyżej wymienionych zaleceń, należy pamiętać o czynnościach stymulujących metabolizm: dobre efekty wykazuje uprawianie sportów wytrzymałościowych oraz masaże (masaż całego ciała, kąpiele stóp, a nawet zimny prysznic).

Odpoczynek

Nadczynność tarczycy wymaga działań sprzecznych (patrz punkt 7). Trzeba unikać przegrzewania organizmu i dużo odpoczywać, ponieważ działania te tłumią aktywność tarczycy. Sprawdzą się tu zimne okłady i chłodne prysznice. Aby uspokoić układ nerwowy, przyjmuj walerianę, melisę, chmiel lub funduj sobie (nie gorące!) kąpiele relaksacyjne. Również medytacja, trening autogenny, tai chi i podobne typy ruchu są bardzo pomocne.

Rozwiązanie psychicznych konfliktów

Oczywiście, zaburzenia psychiczne mogą przyczyniać się do przeciążeń organizmu. Ponieważ tarczyca związana jest z psychologicznym rozwojem i wzrostem, skutki traumatycznych przeżyć z dzieciństwa mogą później objawić się w postaci zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Wrogie uczucia, niewyjaśnione lęki lub silna agresja obecna w dzieciństwie to jedne ze zjawisk, które w późniejszym wieku mogą skutkować chorobami tarczycy. Dlatego w razie trudnych sytuacji życiowych, warto sięgnąć po pomoc wyspecjalizowanego terapeuty.