Przedwczesne siwienie włosów jest często wielkim problemem dla trzydziestolatków, a nawet dwudziestolatków. Niechciana „siwizna” bywa przyczyną kompleksów i powoduje, że osoba o siwej czuprynie, zazwyczaj wygląda starzej.

 Problem może wynikać z takich przyczyn jak:

  •  predyspozycje genetyczne
  • niedożywienie
  • zmiany hormonalne
  •  palenie papierosów
  • zanieczyszczenie środowiska
  • stres
  • stosowanie niewłaściwych produktów do włosów
  • niektóre choroby przewlekłe (np. przeziębienia, zapalenie zatok,  choroby tarczycy).

Zasadniczo, włosy stają się białe lub szare z powodu małej ilości melaniny – barwnika, który nadaje włosom naturalny kolor. Aktywność komórek o nazwie melanocyty maleje wraz z wiekiem i organizm stopniowo przestaje produkować melaninę.

Zamiast farbować siwe kosmki komercyjnymi środkami chemicznymi, skorzystaj z naturalnych sposobów w domowym zaciszu. Ponadto utrzymuj zdrową, pożywna dietę. Niedobór pewnych witamin i składników mineralnych, takich jak witamina B, żelazo, miedź, jod, może przyczynić się do tego problemu.

OTO 10 NAJLEPSZYCH DOMOWYCH ŚRODKÓW PRZECIW PRZEDWCZESNEMU SIWIENIU WŁOSÓW

1. Amla (agrest indyjski)

Amla doskonale sprawdza się jako środek na różne problemy z włosami, w tym na przedwczesne siwienie, matowienie i wypadanie włosów. Działa antyoksydacyjnie, zawiera witaminę C, taniny i polifenole. Oprócz spożywania owocu amli, można stosować go bezpośrednio na włosy w formie olejku lub papki.

  • Połóż trochę oleju kokosowego na patelni, rozgrzej i podróż  na nim kilka owoców amli, aż się zrumienią (opcjonalnie możesz przesmażyć sproszkowane owoce). Schłodzony olej, na którym podróż  owoce, nałóż na włosy i skórę głowy. Pozostaw na noc, a przynajmniej na godzinę, po czym zmyj. Zabieg powtarzaj 1 – 2 razy w tygodniu.
  • Alternatywnie, można wymieszać jedną łyżkę miazgi z owoców amli z łyżką soku z cytryny. Miksturę wmasuj w skórę głowy na noc i zmyj następnego dnia rano.
  • Można również stosować kombinację soku z owoców amli z olejkiem migdałowym w proporcji 1:1 . Opcjonalnie dołóż jeszcze trochę soku z limonki. Oprócz zmniejszenia siwienia włosów, tego typu specyfiki pobudzają porost włosów.

2. Liście curry

Liście curry to sprawdzony środek na przedwcześnie siwiejące włosy. Najlepiej stosować je w połączeniu z olejem kokosowym jako tonik do włosów.

  1. Podróż  garść liści curry na oleju kokosowym. Przecedź olej.
  2. Przestygnięty olej wmasuj we włosy. Pozostaw na 30 do 45 minut, po czym spłucz.
  3. Powtarzaj ten zabieg co najmniej raz, dwa razy w tygodniu.

Ponadto, sok z liści curry można stosować codziennie w formie przyjmowania doustnego.

3. Henna

Henna jest wspaniałą alternatywą farby do włosów. Poza przyciemnieniem włosów, wzmacnia je i odżywia.

  • Zmiel garść liści henny. Dodaj trzy łyżeczki sproszkowanego agrestu indyjskiego, łyżeczkę kawy mielonej i trochę jogurtu. Rozprowadź równomiernie na włosach. Po przeschnięciu mikstury, spłucz ją a następnie umyj głowę szamponem jak zwykle. Powtarzaj proces raz na dwa do czterech tygodni.
  • Inną alternatywą jest przysmażenie liści henny w oleju kokosowym lub oleju musztardowym i nałożenie tego oleju na włosy.
  • Można również przygotować maskę do włosów z henny mieszając proszek z henny z gorącą kawą, aż do otrzymania konsystencji jogurtu. Przykryj miseczkę z otrzymana papką i odstaw na kilka godzin. Nałóż na włosy i pozostaw na 1-3 godziny, następnie spłucz i umyj włosy szamponem jak zwykle.

4. Olej kokosowy i sok z cytryny

Olej kokosowy cudnie działa na włosy. Nawilża, stymuluje ich wzrost, zwalcza infekcje i dodaje blasku. Regularnie stosowany powstrzymuje przedwczesne siwienie włosów dzięki bogactwu zawartych w nim przeciwutleniaczy.

  1. Wymieszaj trzy łyżeczki soku z cytryny z taką ilością oleju kokosowego, by móc otrzymaną miksturą pokryć całe włosy
  2. Nałóż na włosy i skórę głowy. Pozostaw na co najmniej godzinę, następnie umyj głowę szamponem.
  3. Powtarzaj co tydzień.

5. Rozmaryn i szałwia

Oba te zioła w naturalny sposób przyciemniają włosy.

  1. Zagotuj po pół szklanki rozmarynu i szałwii w dwóch szklankach wody. Odstaw na kilka godzin. Przecedź otrzymany napar.
  2. Użyj go jako płukanki do włosów po ich umyciu. Pozostaw na 15 do 20 minut, po czym spłucz wodą.
  3. Powtarzaj co tydzień.

6. Czarna melasa z trzciny cukrowej

To popularny i skuteczny środek zapobiegający przedwczesnemu siwieniu włosów. Jest bogaty w miedź, która wspomaga tworzenie pigmentu włosów. Zawiera ona również inne minerały śladowe, takie jak żelazo, selen, magnez. Dla uzyskania najlepszego rezultatu, jedz codziennie jedną łyżkę melasy przez co najmniej kilka miesięcy.

7. Sok z cebuli

Sok z cebuli jest kolejnym, świetnym środkiem przeciw przedwczesnemu wypadaniu i siwieniu włosów. Ostatniego czasu badacze odkryli, że siwe włosy pojawiają się na głownie z powodu nagromadzenia nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych w skutek stresu oksydacyjnego i spadku ilości naturalnego przeciwutleniacza – katalazy (sok z cebuli sprzyja produkcji tego związku).

  1. Wmasuj sok z cebuli w skórę głowy i pozostaw na około 30 minut.
  2. Powtarzaj ten zabieg codziennie przez kilka tygodni.

8. Czarna herbata

Czarna herbata pomaga przyciemnić włosy, a także sprawia, że są miękkie i pełne blasku.

  1. Zagotuj dwie łyżeczki czarnej herbaty w filiżance wody. Dodaj łyżeczkę soli. Pozostaw do ostygnięcia.
  2. Nanieś napar na włosy, pozostaw na 15-20 minut.
  3. Spłucz włosy zimną wodą, ale nie używaj szamponu.
  4. Wykonuj ten zabieg raz lub dwa razy w tygodniu.
    Sprawdź stan twoich paznokci i zobacz czy nie grozi ci choroba ?

9. Amarantus (szarłat wiechowaty)

Amarantus przeciwdziała wypadaniu włosów i pomaga powstrzymać przedwczesne siwienie pozwalając tym samym dłużej zachować odpowiednią pigmentację włosów.

  1. Umyj jak zwykle włosy szamponem.
  2. Na umytą głowę i włosy nałóż na chwilę świeży sok z amarantusa.
  3. Spłucz wodą.

10. Czarny sezam

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, czarne nasiona sezamu skutecznie pozwalają pozbyć się problemu przedwczesnego siwienia włosów. Uważa się, że promują one aktywność melanocytów pod kątem wytwarzania melaniny.

Czarny sezam jest bogaty w białko, żelazo, wapń, fosfor, magnez i miedź. Wystarczy jeść codziennie jedną łyżeczkę czarnego sezamu przez co najmniej trzy miesiące. Warto też regularnie stosować olej sezamowy aplikowany bezpośrednio na włosy.