Seler korzeniowy należy do najmniej kalorycznych warzyw, zawiera tylko 7 kcal. Ponadto, w swoim składzie ma aż 86 cennych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Seler zawiera dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy. Oprócz tego zawiera jeszcze: naturalną witaminę B kompleks, kwas foliowy, witaminę PP. W ciemnozielonej łodydze naciowej zawarte są:

Należy do żywności silnie zasadowej, która pomaga przeciwdziałać nad kwasowości żołądka, pomaga w trawieniu, zapobiega migreną, pomaga ukoić nerwy i zrelaksować się, obniża ciśnienie krwi a także pomaga na problemy skórne.

Seler zwiera związki zwane kumarynami, które znane są z zwiększania aktywności niektórych krwinek białych we krwi i wspierają w ten sposób układ naczyniowy.

Seler bogaty jest w sód, dzięki czemu ma umiejętność usunięcia ze stawów osadów wapniowych i utrzymanie ich w roztworze aż zostaną wyeliminowane bezpośrednio z nerek.

Jest znany również, jako doskonały środek oczyszczający organizm z toksyn. Posiada przeciwzapalne właściwości, co czyni go zasadniczym pokarmem dla osób, które cierpią z powodu chorób autoimmunologicznych.  Flawonoidy, które posiada w swoim składzie mają również silne działanie antyutleniające, rozkurczające i moczopędne.

Zawiera on również znaczne ilości wapnia i krzemu, które mogą pomóc w naprawie uszkodzonych więzadeł i kości. Jest bogaty w witaminę A, magnez i żelazo, które pomagają odżywić krew oraz pomóc osobą chorym na reumatyzm, nadciśnienie, zapalenia stawów i niedokrwistość.

Jest wspaniałym produktem odchudzającym gdyż pomaga trawić tłuszcze, szczególnie takie właściwości ma seler naciowy. Można jeść go na surowo, dzięki czemu nie tracimy jego cennych składników i właściwości.

Sporządzenie orzeźwiającego eliksiru z selera naciowego w połączeniu z jabłkiem i picie go, co najmniej przez tydzień daje niesamowite efekty dla zdrowia min.:

– Oczyszcza organizm,

– Likwiduje obrzęki,

– Nawilża skórę,

– Wzmacnia włosy,

– Nadaje aksamitną gładkość cerze,

– Chroni skórę przed nowotworami.

Moje ulubione połączenie do smoothie to Ananas z selerem 

Ananas zawiera potas, który pomaga uczynić nasz organizm o wiele silniejszym i utrzymuje właściwą równowagę elektrolitów w organizmie. Zapobiega skurczom.
Woda z ananasa jest pełna przeciwutleniaczy, które pomagają w detoksykacji organizmu z metali ciężkich i toksyn.
Bromelaina z ananasa pomaga organizmowi bardziej efektywnie trawić białka.
Badania wykazały, że składniki ananasa działają jak naturalny odplamiacz. Chroni również płytkę nazębną.