Aktywność fizyczna nie wymaga treningu

🐖 Przyczyną otyłości jest brak równowagi pomiędzy ilością kalorii przyjmowanych a ilością kalorii spalonych.

☝️Na chwilę obecną Polska jest krajem rozwiniętym.

Jak cywilizacja wpływa na otyłość i nadwagę?

Komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta, tym samym mało chodziłam więcej czasu poświęcamy na przemieszczanie się autem, autobusem, pociągiem lub tramwajem.

50-70 lat temu stopień otyłości był mniejszy ponieważ ludzie aby dotrzeć z punktu A do punktu B jeździli na rowerze lub szli pieszo, samochód był dobrem ekskluzywnym a autobusy jeździły 1-2x dziennie.

Dzisiaj powiedzielibyśmy, że mieli bardzo wysoki NEAT (spontaniczną aktywność fizyczną) a tym samym nie musieli trenować, aby dobrze wyglądać.

Mój dziadek mimo, że nic nie trenował wyglądał jak grecki spartan i nosił młode cielaki na plecach.

Ograniczony dostęp do pożywienia

🍏Dostęp do żywności był ograniczony, trzeba było się postarać aby dostać jakiś produkt.

Zaczynając od stania w kolejce po jedzenie na kartkę po wczesne czasy kapitalizmu, które zmusiły człowieka do przemieszczania się z jednego straganu na drugi aby dostać jaja, chleb, mleko, sery, ziemniaki, kiszonki, kurczaka wolnowybiegowego… toż to szok oni jedli nieprzetworzone jedzenie, sami gotowali.

I tutaj chcę przytoczyć współczesność, jedzenie wysokokaloryczne składające się z rafinowanych węglowodanów i utwardzonych kwasów tłuszczowych trans, które nie tylko dostarczają bardzo dużej ilości kalorii, ale przede wszystkim dziesiątki gramów substancji prozapalnych, pro nowotworowych, które pogarszają wrażliwość insulinową, grelinową i leptynową a tym samym sprawiają, że ciągle jesteśmy głodni, ospali i nie mamy ochoty na nic oprócz siedzenia przed telewizorem.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Za mało aktywności fizycznej

🛵Przeciętny Polak dziennie poświęca tylko 1 godzin 40 minut na poszukiwanie pożywienia a Żyrafa 15h. A teraz powiedz mi czy widziałaś kiedyś otyłą żyrafę?
Rozumiecie gdzie tkwi problem ?

Popraw te dwa błędy

Więcej spaceruj, lub mniej jedz.