Przerabiałem to nie raz, długi czas nie mogłem zrozumieć tego fenomenu, niby jem zdrowy posiłek w formie płatków owsianych z ulubionymi owocami i jogurtem ok. 7:30 poźniej kawa ok. 11:00 coś słodkiego (banan) a ok. 12/13 dopada mnie taka senność, że nie mogę sobie z tym poradzić !

Dopiero jak zrozumiałem jak funkcjonuje cykl dobowy kortyzolu zrozumiałem ten fenomen !

Od rana mamy naturalnie podsiniony kortyzol a tym samym glukoza i insulina znajdują się na wysokim poziomie, jest to spowodowane nocnym katabolizmem, wtedy również dochodzi do glukoneogenezy (rozpad aminokwasów do cukru) Ten proces powoduje, że glukozę mamy na wysokim poziomie, dodatkowo nasze nadnercza są stymulowane delikatnym stresem (katabolizm nocny) i wydziela się adrenalina, która cały czas nas pobudza.

No dobrze ale dlaczego jestem śpiąca ok. południa

Schemat w moim przypadku był taki. Śniadanie 7:30 płatki owsiane z owocami + jogurt naturalny (podnosimy już podwyższony poziom glukozy i insuliny, przez co rozbudzamy się i jesteśmy bardzo żywi, czasami mamy wręcz euforyczne stany ) taki stan w zależności od somatotypu (sprawności metabolicznej ) rewa ok. 3 h .

Wybija godzina 10.30 pijemy kawkę, jemy banana. Kawa podnosi adrenalinę i jesteśmy pobudzeni, dodatkowo jemy dojrzałego banan, który jest bogaty w tryptofan (cukier nam skacze ) Mieszanka hormonalna adrenalina + wysoka insulina + wysoka glukoza powoduje, że jesteśmy szczęśliwi i pobudzeniu.

Kliknij poniżej w Polub tę stronę, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga. Jeżeli masz pytanie dotyczące artykułu : Wpisz wiadomość 

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

ok 12.30 zaczyna dopadać nas senność i zmęczenie, nadchodzi fala opóźnionej hiperglikemii reaktywnej, cukier spada  poniżej prawidłowej normy, zjedzony banan (większość węglowodanów) zaczyna aktywować tryptofan odpowiedzialny za cykl dobowy melatoniny. A melatonina to hormon odpowiedzialny za sen, organizm głupieje i chce iść spać.

[su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]Jeżeli dodali byśmy do każdego posiłku 2 łyżki np. oleju lnianego sytuacja była by inna, indeks glikemiczny produktów wyrównał by się a tym samym hormony w naszym ciele zachowywały by się inaczej, bardziej optymalnie. Dlatego nie wolno zaniedbywać zdrowych kwasów tłuszczowych w naszej diecie.[/su_highlight]

Fajnie ten temat wytłumaczyły dziewczyny z MedFood na szkoleniu o zaburzeniach metabolicznych !

Tutaj macie przykładowe menu :

http://motywatordietetyczny.pl/2017/05/jak-opanowac-podjadanie-i-wilczy-apetyt-przykladowe-posilki-dla-osob-z-insulinoodpornoscia/

Nie wiesz jak ułożyć dietę, która poprawi twoje samopoczucie i sali zbędne kilogramy zobacz tutaj