Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie badania, dotyczące wpływu żurawiny i produktów (suplementów ) na bazie ekstraktu z żurawiny na higienę naszego układu moczowego.
Okazuje się, że [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”] badania przeprowadzone w 2012 przez grupę Cochrane Kidney and Transplant Group [/su_highlight] wykazał, że żurawia może mieć pozytywny wpływ na nasz układ moczowy. Badania przeprowadzone były na 4473 uczestnikach.

Ale czym tak naprawdę jest ZUM ?

Zakażenia układu moczowego (ZUM) są bardzo częstym problemem zdrowotnym. Są na nie podatni zarówno mężczyźni, jak i kobiety. ZUM występuje, gdy pęcherz i drogi moczowe są zainfekowane przez bakterie.

[su_progress_bar style=”fancy” percent=”95″ text=”95 % Kobiet, przeszło ZUM conajmniej 1x w życiu „]

[su_label type=”info”]Niektóre z przyczyn:[/su_label]

[su_label type=”info”]Typowe objawy:[/su_label]

 • częsta potrzeba oddawania moczu
 • Szczypanie i pieczenie przy oddawaniu moczu
 • zmiana koloru moczu
 • ból brzucha
 • bolesne oddawanie moczu
 • gorączka
 • nudności
 • wymioty
[su_icon_panel color=”#010101″ radius=”8″ text_align=”left” icon=”icon: stethoscope” icon_color=”#ea3131″ icon_size=”82″]Natychmiastowe leczenie jest konieczne, ponieważ nawet niepozorna tego typu infekcja może spowodować uszkodzenie nerek. Oprócz leczenia konwencjonalnego, istnieje wiele naturalnych metod, które mogą zapobiec, a nawet wyleczyć ZUM.[/su_icon_panel]

Oto lista 10 najlepszych domowych środków na infekcje dróg moczowych.

[su_label type=”info”]Ocet jabłkowy[/su_label]

Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem enzymów, potasu i innych niezbędnych minerałów, które mogą zapobiec rozwojowi bakterii wywołujących ZUM. Osoby cierpiące na ZUM mogą użyć octu jabłkowego [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]jako naturalnego antybiotyku[/su_highlight] w leczeniu infekcji.

 1. Dodaj dwie łyżki octu jabłkowego do szklanki wody. Możesz również dodać sok z cytryny i osłodzić miodem. Dobrze wymieszaj.
 2. Pij jedną szklankę tego napoju dwa razy dziennie przez kilka dni.

[su_label type=”info”]Amla (agrest indyjski)[/su_label]

Agrest indyjski jest bogaty w witaminę C, która z kolei hamuje rozwój bakterii.

 1. Weź szklankę wody.
 2. Dodaj jedną łyżeczkę sproszkowanego agrestu indyjskiego i jedną łyżeczkę kurkumy w proszku.
 3. Gotując zredukuj roztwór do połowy jego objętości.
 4. Pij trzy razy dziennie przez trzy do pięciu dni.

Warto też [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]jeść więcej owoców[/su_highlight], takich jak pomarańcze, cytryny, banany, guawy, kiwi, melony, maliny, pomidory i papaje, które zawierają sporą ilość witaminy C.

[su_label type=”info”]Sok żurawinowy[/su_label]

Niektóre związki, takie jak [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]proantocyjanidyny[/su_highlight] występujące w żurawinie, zapobiegają przedostawaniu się bakterii do ścian cewki (czego efektem jest ZUM). Sok żurawinowy działa również jak łagodny antybiotyk.

 • Picie połowy szklanki soku żurawinowego dziennie jest jednym z najprostszych sposobów[su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”] zapobiegania infekcjom dróg moczowych[/su_highlight].
 • Osoby cierpiące na ZUM powinny pić około trzech do czterech szklanek soku żurawinowego dziennie, aby zapobiec infekcji powodującej uszkodzenie nerek.

Sok żurawinowy musi być niesłodzony. Dla poprawy smaku można mieszać go z sokiem jabłkowym.

[su_icon_panel color=”#b22121″ border=”1px dotted #f82d2d” shadow=”0px 0px 0px #eeeeee” radius=”8″ text_align=”left” icon=”icon: exclamation” icon_color=”#ea3131″ icon_size=”82″]Nie należy stosować kuracji z sokiem żurawinowym, jeśli cierpiało się na obecność kamieni nerkowych. [/su_icon_panel]

[su_label type=”info”]Soda oczyszczona[/su_label]

Soda pomaga uzyskać równowagę kwasowo-zasadową i przynosi ulgę w bólu. Poprzez neutralizację nadmiernej kwasowości moczu, pomaga przyspieszyć procesy regeneracyjne. Wystarczy dodać jedną łyżeczkę sody do szklanki wody i pić jeden, dwa razy dziennie.

[su_label type=”info”]Olejek z drzewa herbacianego[/su_label]

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne, przez co pomaga zwalczać bakterie, które powodują infekcje typu ZUM.

 • Dodaj 10 kropli olejku z drzewa herbacianego do miski z wodą i używaj tej wody do mycia otworu cewki moczowej.
 • Alternatywnie [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]możesz zmieszać w równej proporcji olejek z drzewa herbacianego[/su_highlight] z olejkiem jałowcowym i sandałowym. Następnie nacierać tą mieszanką brzuch w okolicy pęcherza. Jest to bardzo skuteczna metoda w walce z bólem związanym z ZUM. Wykonuj tę czynność codziennie przez 3 do 4 dni.
 • Innym prostym sposobem leczenia ZUM jest moczenie okolic intymnych w ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżeczek jogurtu naturalnego i sześciu kropli olejku z drzewa herbacianego. Zabieg wykonuj przez 10 minut, przez około 10 dni.

[su_label type=”info”]Borówki[/su_label]

Uwzględnienie świeżych borówek lub soku w codziennej diecie jest dobrym sposobem zapobiegania ZUM. [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]Borówki mają właściwości hamujące rozwój bakterii[/su_highlight], a antyoksydanty w nich zawarte działają pozytywnie na układ odpornościowy.

 • Możesz dodać kilka świeżych borówek do menu na śniadanie.
 • Dla szybkich rezultatów warto pi świeżo wyciśnięty sok rano i wieczorem. Nigdy nie dodawaj sztucznych słodzików.

[su_label type=”info”]Ananas[/su_label]

Ananas zawiera enzym zwany bromelaina, który ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może zmniejszyć objawy zakażenia układu moczowego. Ananas jest również świetnym wsparciem dla leków przepisanych przez lekarza, przez co szybciej pozbędziesz się tego rodzaju infekcji, a regularne jedzenie porcji wielkości szklanki może pomóc w zapobieganiu ZUM. Można również pić świeżo wyciśnięty z połowy owocu.[su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”] Pamiętaj, że wersja w puszcze może zawierać dodatek cukru i konserwanty.[/su_highlight]

[su_label type=”info”]Uva Ursi (mącznica lekarska)[/su_label]

Uva ursi jest rośliną leczniczą, która zawiera szereg substancji pomagających zwalczać infekcje, w tym ZUM. Zioło to zawiera wiele substancji chemicznych o właściwościach antyseptycznych. Jest łatwo dostępne w aptekach w postaci suplementu. Dzięki właściwościom antyseptycznym zabija bakterie, a dodatkowo działa stymulująco na oddawanie moczu.

[su_icon_panel color=”#b22121″ border=”1px dotted #f82d2d” shadow=”0px 0px 0px #eeeeee” radius=”8″ text_align=”left” icon=”icon: exclamation” icon_color=”#ea3131″ icon_size=”82″]Osoby z chorobami wątroby lub nerek, kobiety w ciąży, karmiące piersią, oraz dzieci nie powinny przyjmować uva ursi. [/su_icon_panel]

[su_label type=”info”]Ciepłe kompresy wodne[/su_label]

Regularne stosowanie kompresów z ciepłej wody pomoże zminimalizować uczucie nacisku na pęcherz i przyniesie ulgę od bólu spowodowanego infekcją. Taki okład zmniejsza także stan zapalny i zapobiega rozwojowi bakterii, które powoduje infekcję.

 • Napełnij termofor ciepłą wodą. Przyłuż go na kilka minut do dolnej części brzucha.

[su_label type=”info”]Woda[/su_label]

Jeżeli cierpisz na zakażenie dróg moczowych, pij dużo wody. [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]Staraj się pić 8 do 10 szklanek wody dziennie.[/su_highlight] Poprzez picie większej ilości wody, częściej oddajesz mocz, a jest to niezbędne do poradzenia sobie z tego rodzaju infekcją. Również mocz staje się mniej skoncentrowany i bakterie powodujące infekcję szybciej są usuwane z dróg moczowych. Wraz z wodą, można pić soki owocowe i warzywne, aby dostarczyć organizmowi niezbędne do walki z infekcją witaminy i minerały.

[su_slider source=”taxonomy: post_tag/293″ limit=”5″]

Badania : 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23076891