O cudownym owocu zwanym Awokado rozpisywaliśmy się już nie jeden raz. Chcemy tym wpisem zebrać najciekawsze fakty w jedno miejsce i przekonać was jednocześnie, iż warto awokado włączyć do waszej diety raz na zawsze. Zaczynamy!

1. BOGACTWO BŁONNIKA

Awokado jest bogate w błonnik i pomoże Ci poczuć się dłużej sytym, co może pomóc w utracie wagi .Wysoki poziom błonnika pomaga zwiększyć nasz metabolizm i stabilizuje poziom cukru we krwi. Pozostałe produkty bogate w błonnik:

2. OCHRONA SERCA

Awokado zawiera przeciwutleniacz o nazwie glutation, który zapobiega chorobom serca, raka i spowalnia oznaki starzenia. Glutation również walczy z wolnymi rodnikami. Awokado posiada 23% dziennego zapotrzebowania na kwasu foliowego, który obniża częstotliwość występowania chorób serca. Witaminę E, tłuszcze jednonienasycone, które są również dobre dla serca . Kwas foliowy może obniżać ryzyko udaru mózgu.

3. ZDROWA SKÓRA

Olejki pochodzące z owoców awokado pomagają przy leczeniu łuszczycy. Tłuszcze z awokado wykorzystywane są do produkcji kosmetyków, które chronią skórę.

4. NIEBOLĄCE STAWY

Ekstrakt z awokado w połączeniu z olejem sojowym może zmniejszyć objawy zapalenia stawów.

5. BAZA DO CIAST

Zmiksuj kakao z awokado, sola i syropem klonowym aż uzyskasz aksamitny krem, który idealnie pasuję do ciast czy tortów.

6. ŹRÓDŁO POTASU

Ten owoc zawiera więcej potasu niż banan. Dla porównania awokado ma 14 %, banan zawiera 10% potasu.

7. OBNIŻA POZIOM homocysteiny

W średniej wielkości awokado (270 g) jest aż 41 g tłuszczu. Inne owoce zawierają go tylko w śladowych ilościach (0,2-0,4 g). Jest to jednak tłuszcz dobroczynny dla zdrowia – kwas oleinowy, który ma zdolność obniżania poziomu homocysteiny, a ponadto przeciwdziała nowotworom prostaty i piersi.

8. NAJKALORYCZNIEJSZY OWOC

Choć w awokado jest niewiele cukru, to ze względu na ten tłuszcz awokado jest najbardziej kalorycznym owocem: w 100 g jest 160 kcal (czyli przeciętny owoc to aż ok. 430 kcal), a np. wyjątkowo kaloryczny banan to 95 kcal w 100 g.

9. KIEDYŚ AFRODYZJAK

Indianie uprawiali je od wieków, uważali za afrodyzjak. Liście i korę awokado stosowano w leczeniu gorączki i dolegliwości kobiecych. Do Europy sprowadzili je Hiszpanie w 1653 roku.

10. DŁUGO DOJRZEWAJĄCY

Awokado podobnie jak banan nie jest gotowe do spożycia świeżo po zerwaniu. Dojrzewa leżąc około 1-2 tygodniu.