Zapach ciała jest toksycznym zapachem spowodowanym procesami fermentacyjnymi lub gnilnymi naszego organizmu, zwłaszcza kiedy spożywamy produkty przetworzone.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zapach ciała nie pochodzi od potu, ponieważ ten ostatni jest bezwonny.

Są to bakterie znajdujące się w pachach, w pachwinach, w pobliżu mieszków włosowych i skóry głowy. Gdy bakterie te są w kontakcie z potem, wytwarzanego przez gruczoły, uwalniają substancje chemiczne powodujące nieprzyjemny zapach ciała.[su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]Osoba z trimetyloaminurią, rzadką chorobą genetyczną, produkuje rybi zapach ciała.[/su_highlight]

Nasz organizm naturalnie nie śmierdzi; bakterie żyjące w organizmie reagują tylko z tym, czym go żywimy. Zapach pod pachą nie będzie nieprzyjemny jeśli  tylko będziemy pocić nadmiar minerałów i zdrowych produktów przemiany metabolicznej; jednak będzie śmierdzieć, jeśli organizm poprzez pocenie się będzie pozbywał się toksycznych produktów ubocznych, które pochodzą od jedzenia mięsa i przetworzonej, rafinowanej żywności.

Zapach ciała różni się u każdej osoby, ale niektóre rodzaje zapachów mogą wskazywać na pewne problemy zdrowotne. Jeśli pot pachnie wybielaczem, może to wskazywać na chorobę nerek lub wątroby. Diabetycy mają często owocowy zapach ciała. [su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]Osoba z trimetyloaminurią, rzadką chorobą genetyczną, produkuje rybi zapach ciała.[/su_highlight]

Płeć odgrywa również rolę w określaniu zapachu ciała. [su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]Badania przeprowadzone w Genewie, stwierdziły, że damski zapach ciała przypomina zapach cebuli, ponieważ zawiera duże ilości siarki, które reagują z bakteriami, które żywią się potem.[/su_highlight] Z drugiej strony, męski pot zawiera duże ilości kwasu tłuszczowego, który reaguje z bakteriami z obszaru pod pachami w celu wytworzenia serowatego zapachu.

Zapach ciała może być także problemem społecznym i psychologicznym. Jest łatwy do wykrycia przez innych w bliskim otoczeniu, jak romantyczna randka, rozmowa kwalifikacyjna lub nieformalne rozmowy z przyjaciółmi. Nadmierne pocenie może być również zauważalne przez mokre plamy na ubraniu.

Więc co można zrobić, aby uniknąć takich kłopotliwych sytuacji?

Korzystanie z antyperspirantu tylko zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. [su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]Dr Joseph Mercola ostrzega, że antyperspiranty są między innymi  źródłami glinu[/su_highlight], który po absorbowaniu przez organizm, sieje zniszczenie mózgu. Najlepiej byłoby ich unikać, chyba że można znaleźć naturalne, wolne od glinu antyperspiranty.

Antybakteryjne mydła są dobrym pomysłem, zabijają bakterie, ale[su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”] triklosan,[/su_highlight] aktywny składnik większości takich mydeł, okazuje się, że może być poważnie i wszechstronnie szkodliwy. Badania wykazały, że narażenie na triklosan może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych, uszkodzeń mózgu, a nawet kilku rodzajów nowotworów

Oto kilka naturalnych wskazówek, jak wyeliminować zapach ciała:

Rozważ zmianę diety

Unikanie czerwonego mięsa, które jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zapachu ciała, jak również pokarmów ubogich w błonnik i tych wykonanych z uwodornionych olejów, dodatkiem cukru i rafinowanej białej mąki. Spróbuj jeść więcej warzyw liściastych, warzywa, kiełki i świeże owoce. Również przydatne będą zioła, takie jak lukrecja, pietruszka, oregano, rozmaryn, kolendra i seler.

Użyj sody

Łyżeczkę sody oczyszczonej zwilżyć na dłoni i wmasować pod każdą pachą. Następnie dokładnie spłukać i wziąć prysznic jak zwykle.

Użyć chlorelli i / lub probiotyków

Chlorella pomaga wyeliminować nieprzyjemne zapachy i odświeża oddech podczas gdy probiotyki wspierają zdrowie jamy ustnej.

Zastosuj olej kokosowy

Kwas laurynowy, znajdujący się w oleju kokosowym, jest naturalnym środkiem antybakteryjnym.

Spróbuj wymienić swój dezodorant na sok z cytryny

Kwasowość soku z cytryny pomaga zapobiec rozwojowi mikroorganizmów pod pachami. Po każdej kąpieli, przed pójściem spać, przemywamy pachy i najbardziej pocące się miejsca sokiem. Pozwoli to zmniejszyć pocenie się i zniwelować nieprzyjemny zapach.