Większość z nas ma trudności z wyobrażeniem sobie jak kiedykolwiek mogliśmy żyć bez wygody podręcznych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety. Technologia przeniknęła każdy aspekt naszego życia. Ci, których cieszyły zakupy z przyjaciółmi w weekend,  teraz będą przeglądać strony internetowe -zakupy online, wszystko dostarczone do drzwi.
Ci, którzy uczęszczali do księgarni już nie czują potrzeby by dalej to robić. Wolą korzystać z e-książek dostępnych na ich tabletach.

 Jest jeszcze inny problem, który jest rzadko omawiany: Wpływ technologii na zdrowie.

Wzrastające wykorzystanie technologii i urządzeń elektronicznych, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)- zgłaszane było 6,9 miliarda abonentów telefonii komórkowej na całym świecie w 2014 roku.
Tablety i telefony, używanie ich przed snem, każdej nocy przesyłanie tekstu, czytanie e-książki, granie w gry lub po prostu przeglądanie internetu jest bardziej szkodliwe dla snu i ogólnego stanu zdrowia niż Ci się wydaje.

Jak technologia wpływa na sen?

W dzisiejszym nowoczesnym świecie, wielu ludzi zasypia późno w nocy i wcześnie rozpoczynają następny dzień. Zużywają oni ogromne ilości kofeiny i nadmiernie przemęczają się. Są to pewne podstawowe powody, z powodu których ludzie nie posiadają wystarczającej ilości snu.
Jednak często zaniedbywanym i rzadziej omawianym czynnikiem jest światło elektroniczne. Światło pochodzące od elektroniki wpływa na rytm dobowy ciała w ogromnym stopniu.
Okołodobowy rytm jest zdefiniowany jako wzorzec psychicznych, behawioralnych i fizycznych zmian, następujących przez cały dzień.
Jest on zależny od jasności i ciemności, i jest odpowiedzialny za wywoływanie snu. To powód dla którego Twoje ciało przechodzi w senny nastrój między północą a 4 rano.

Mdłości, zmęczenie i uczucie napięcia to część objawów. Podróże między strefami czasowymi lub spanie mniej niż 4 godziny sprawia, że organizm gubi rytm dobowy i wariuje.
Elektroniczne, sztuczne światło od zmierzchu do świtu wysyła złe impulsy do podwzgórza, gruczołów produkujących hormony. To powoduje pobudzenie podwzgórza do produkcji hormonów, które wzmagają stan czuwania i hamują substancje, które wywołują sen.

Hamuje także produkcję melatoniny, hormonu snu głównego produkowanego dla organizmu, powodując bezsenność, co czyni cię zmęczonym i sennym w nieodpowiednich godzinach i podważa jakość snu. Używanie układów elektronicznych w ciągu dnia poważnie szkodzi jakości snu u młodzieży, według badań opublikowanych w 2015r,  BMJ Open.

Badanie zgromadziło 10.000 norweskich nastolatków (w wieku od 16 do 19 lat), odnotowano ile czasu spędzili przed ekranem sprzętu elektronicznego (telefon komórkowy, tablet, Gry komputerowe, telewizyjne, etc.), a także, jak długo i jak dobrze spali. Badani zgłosili, że zajęło im ponad godzinę aby zasnąć w dni podczas których korzystali ze sprzętu elektronicznego (w ciagu dnia i tuż przed snem). Spędzanie czasu przed ekranem telefonu komórkowego, komputera lub mp3 – rodzaj urządzenia był szczególnie związany z opóźnieniem i zaburzeniami snu.

Technologia, bezsenność oraz zdrowie układu krążenia.

Sen jest jednym z fundamentów życia w dobrym zdrowiu. Bez odpowiedniej ilości głębokiego snu, osoba ma wyższe ryzyko zachorowania na choroby, z których niektóre mogą być nawet potencjalnie śmiertelne. Wielu Europejczyków ma zaburzenia zaburzenia snu, co poważnie zakłóca codzienną rutynę i osłabia jakość ich życia i zdrowia ogólnego.
Tendencja aby zasnąć w ciągu dnia, trudności z zasypianiem i / lub utrzymania snu w nocy, a także problemy fizyczne, takie jak nadmierne chrapanie i problemy z oddychaniem, stanowią zaburzenia snu i mogą być objawami tego problemu. Zaburzenia snu i bezsenność są bezpośrednią przyczyną syndromu metabolicznego. Syndrom metaboliczny to grupa schorzeń, które zazwyczaj występują razem i znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca i kolejnie ataki serca.
cholesterol, high triglyceride levels and accumulation of excessive belly fat constitute metabolic syndrome. „>Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom złego cholesterolu, wysoki poziom triglicerydów i nagromadzenie nadmiaru tłuszczu brzucha stanowi zespół metaboliczny. Jest on odpowiedzialny za znaczny wzrost chorób serca i dla większości obecnych zaburzeń rytmu serca, według badań opublikowanych w 2005 roku.

Spośród 146 pacjentów z diagnozą obturacyjnego bezdechu sennego (zaburzenia snu związane z zakłóconym i krótszym czasem snu),u 60 proc zdiagnozowano zespół metaboliczny, według badań opublikowanych w 2007 roku w Journal of Clinical Sleep Medicine .
Krajowa Komisja ds Zaburzeń Snu szacuje, że zaburzenia snu wg badań stanowią około 38.000 rocznych zgonów związanych z chorobą serca i liczą $ 42 mln EUR na koszty leczenia. Trudności z zasypianiem, zaburzenia snu i trudności w utrzymaniu snu w nocy wiążą się z istotnie zwiększonym ryzykiem zawału serca u osób narażonych w okresie około 11 lat, jak wynika z badań opublikowanych w 2001 Circulation.

Oto w jaki sposób różne warunki, które stanowią zespół metaboliczny wiążą się z pozbawieniem snu i przyczyniają do wystąpienia chorób serca.

1. Otyłość

Zakłócony rytm dobowy, a następnie wzór snu mogą powodować otyłość, według badań opublikowanych w 2007 Recenzje Otyłości.
Dobowy rytm Twojego ciała, regulacja snu i czuwania, jak wspomniano wcześniej. Jednak, co to znaczy na poziomie komórkowym jest to, że także reguluje okresy aktywności i nieaktywności komórek. Gdy komórki są aktywne intensywnie uczestniczą w transporcie składników odżywczych i hormonów, tak samo w komórkach tłuszczowych i triglicerydów.
Zakłócony sen, budzenie się i zasypianie zmienia procesy metaboliczne organizmu bardzo znacznie i może powodować gromadzenie się komórek tłuszczowych. To natomiast powoduje otyłość.

2. Cukrzyca

Bezsenność może zakłócać zdolność organizmu do zarządzania nadmiarem glukozy przez insulinę i utrzymania poziomu cukru we krwi w ryzach. Brak snu w nocy może utrudnić wykorzystanie glukozy i zwiększać poziom insuliny, co powoduje cukrzycę. U ludzi, którzy spali mniej niż 5 godzin każdej nocy odnotowano 37-procentowy wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę od ponad 10 lat, jak wynika z badania opublikowanego w 2003 Diabetes Care. Ludzie, którzy zgłosili zaburzenia i załamania snu przez całą noc, a także Ci, którzy spali 5 godzin lub mniej, okazali się podatni w znacznie większym stopniu na wystąpienie cukrzycy typu 2 na przestrzeni 12 lat, jak wynika z badania w 2005 opublikowanego w Diabetes Care.

3. Nadciśnienie

Krótszy okres nocnego snu jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, zgodnie badaniami opublikowanymi w 2013r, w Medycynie Usypiania.
Słaba jakość snu lub brak snu może zmniejszyć Twoje serce i zwiększyć nacisk na przepływ krwi przez tętnice przez dłuższy okres, co zmusza Twoje ciało, aby zachować wysoki poziom sodu zwiększając tym samym nadciśnienie. Z 4,810 ludzi w średnim wieku, którzy spali mniej niż 5 godzin odnotowano 60-procentowy wzrost ryzyka nadciśnienia podczas 8- do 10-letniego okresu obserwacji, według badań opublikowanych w 2006.

Ponadto sen przerywany lub całkowity brak snu także aktywuje współczulny układ nerwowy organizmu. Aktywność współczulnego układu nerwowego jest sposobem organizmu do reagowania na odkształcenia i zwiększenie aktywności fizycznej. Innymi słowy, jest to wyjątkowy stan organizmu.
Brak snu aktywuje współczulny układ nerwowy organizmu i przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego u pacjentów, jak wynika z badania opublikowanego w 2006 w „Hypertension”.

4. Zwiększenie LDL i zmniejszenie cholesterolu HDL

cholesterol.”>Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) jest to szkodliwy dla organizmu cholesterol. Jest on bezpośrednio odpowiedzialny za zatykanie tętnic i powoduje zawał serca. LDL gromadzi się w tętnicach w czasie i blokuje je utrudniając przepływ krwi bogatej w tlen do serca. Taka blokada tętnic określa się jako choroby tętnic wieńcowych (CAD) i jest odpowiedzialna za wywołanie zawału serca.
Krótszy czas trwania snu pozytywnie wiąże się z większym poziomem cholesterolu LDL, a optymalna ilość snu wiązała się ze spadkiem poziomu LDL, jak wynika z artykułu opublikowanego w 2010 w „Sleep”.

Z drugiej strony, lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) to dobry cholesterolu w organizmie. Jest on odpowiedzialny za identyfikację i kierowanie nadmiaru LDL do wątroby, więc nie zaszkodzi Ci.
Im wyższa LDL w organizmie, niższy będzie HDL. Zaburzenia snu są również związane z niższym poziomem cholesterolu HDL w organizmie, co jest kolejnym czynnikiem i wskazuje na zwiększone ryzyko chorób serca.

5. Wysoki poziom trójglicerydów

Triglicerydy są to tłuszcze znajdujące się w krwi i podwyższony ich poziom jest jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca i zawału serca. Czas snu w nocy dotyczy triglicerydów, a dokładnie ich wytwarzania w organizmie. U ludzi, którzy spali mniej niż 5 godzin odnotowano podwyższony poziom trójglicerydów, jak wynika z badania opublikowanego w „Sleep”, 2008r.

6. Zwiększenie otyłości brzusznej

Tłuszcz, który gromadzi się wokół talii jest najtrudniejszy do zgubienia. Jest również najbardziej niebezpieczny, gdyż znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i ewentualnych ataków serca. Ludzie, którzy cierpieli na bezsenność wraz z obturacyjnym bezdechem sennym odnotowali zwiększenie masy ciała i tkanki tłuszczowej brzucha / talii, według badań opublikowanych w 2005r w „Sleep”.