Gdy jesteśmy chorzy często towarzyszy nam gorączka, to reakcja obronna organizmu. Jednak, gdy temperatura jest zbyt wysoka należy ją obniżyć. Jednym ze sposobów jest porządne wypocenie się. Polecamy smaczne i sprawdzone terapie, które w tym pomogą.

Ciepłotę ciała reguluję cześć mózgu nazywana podwzgórzem. Pilnuje ona równowagi po miedzy utratą ciepła a jego wytwarzaniem (np. w trakcie przemiany materii). Gdy organizm zaatakują zarazki, komórki układu odpornościowego-makrofagi zaczynają wytwarzać pirogeny. To substancja, która powoduję, że temperatura ciała rośnie i w efekcie chorobotwórcze mikroby giną. Jeżeli jednak gorączka jest zbyt wysoka i zbyt długo się utrzymuje osłabia organizm. Trzeba ją obniżyć. Można to zrobić poprzez pobudzenie gruczołów potowych do intensywnej pracy (oddajemy wtedy nadmiar ciepła przez skórę). Takie działania maja np. napary z owoców dzikiej róży, czarnego bzu czy malin. Jedne można przygotować nie zależnie od pory roku, drugie sezonowo i przechowywać na zapas. Pamiętaj o jednym, po wypiciu lub zażyciu napotnej mikstury, połóż się do łóżka i wygrzej. Potem weź prysznic, załóż suchą piżamę i ponownie się połóż.

DZIKA RÓŻA

Dostarcz nam przede wszystkim witaminy C, owoce dzikiej róży mają jej 30-40 razy więcej niż cytrusy. Zawierają również witaminy A, E, B1, B2, kwas foliowy, garbniki, pektyny, karotenoidy, flawonoidy, cukry. Działają m.in. przeciw zapalnie.

Kuracja na teraz

Składnik:

– łyżeczka suszonych owoców dzikiej róży

– szklanka wody

– łyżeczka miodu, najlepiej lipowego
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/

_________________________________________

Przepis: Owoce wsyp do kubka i zalej gorącą wodą (nie wrzątkiem). Zostaw na 10 minut pod przykryciem. Gdy herbata nieco ostygnie dodaj do niej miód i zamieszaj. Pij ją wczesnym wieczorem.

Możemy sporządzić nalewkę i trzymać w lodówce na zapas. Do przygotowania takiej nalewki potrzebujemy: 500 g owoców dzikiej róży, szklankę cukru, 700 ml czystej wódki. Owoce zalej cukrem i zalej alkoholem. Odstaw słoik w ciepłe miejsce na tydzień. Co jakiś czas wstrząsaj nim. Następnie przecedź przez gazę, przelej do butelki i przechowuj w lodówce. Aby obniżyć temperaturę, dorośli mogą pić kieliszek mikstury w drugiej połowie dnia.

 

CZARNY BEZ

Zawiera m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (zwłaszcza C i A) oraz sole mineralne. Ma też właściwości moczopędne. Uwaga nie można jeść świeżych owoców czarnego bzu, zawierają one toksyczny składnik – sambunigrynę. Podczas przetwarzania np. (suszenia gotowania) związek ten ulega rozpadowi.

Kuracja na teraz

Składniki:

łyżka suszonych owoców czarnego bzu

– szklanka wody

Przepis: Zalej owoce zimną wodą i gotuj pod przykryciem 5-10 minut. Przecedź i pij ciepły napar wieczorem.

Możemy przygotować również sok, który przechowasz w lodówce na zapas. Do przygotowania naparu potrzebujemy: 1 kg świeżych owoców czarnego bzu, 1.5 Szklanki wody, szklankę miodu. Wsyp do garnka owoce i zalej wodą. Gotuj przez 5-7 minut. Następnie wyciśnij przez gazę ciepłą masę. Do lekko przestudzonego soku, dodaj miód i dobrze wymieszaj. Syrop pozostaw do ostygnięcia. Przelej go do butelki i przechowuj w lodówce (do pół roku). W razie gorączki pij łyżeczkę po południu i wieczorem.

 

MALINA

Bogata w witaminę C, E, B1, B2, B6 oraz potas, magnez i wapń. Czerwone owoce zawierają także kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, askorbinowy, elagowy). Pektyny, cukry oraz związki śluzowe, lotne olejki zapachowe. Posiadają także antocyjany, składniki te działają m.in. przeciw zapalnie i lekko przeciwbólowo. Wspomagają leczenie przeziębień, zapaleń jamy ustnej, gardła i krtani.

Kuracja na teraz

Składniki:

– 2 łyżki suszonych owoców malin

– szklanka wody

Przepis: Zagotuj wodę. Zalej maliny szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 minut do naciągnięcia. Następnie dobrze wymieszaj i przecedź napar. Podczas infekcji wypij szklankę napoju wczesnym wieczorem.

Z malin możemy przygotować także konfiturę. Do przygotowania potrzebujemy: 1 kg świeżych malin, 1 kg cukru, sok z cytryny. Owoce umyj odsącz i osusz na papierowym ręczniku. Włóż do garnka zasyp szklanką cukru i odstaw na kilka godzin, tak, aby maliny puściły sok. Resztę cukru zalej 1, 5 szklanki wrzątku wody dodaj sok z cytryny i zagotuj. Do wrzącego syropu przełóż maliny i gotuj na bardzo małym ogniu przez pół godziny (delikatnie mieszaj usuwaj z powierzchni piankę). Ostudź masę i pozostaw pod przykryciem, w chłodnym miejscu do następnego dnia. Ponownie gotuj aż maliny staną się szkliste. Gorące konfitury rozlej do słoiczków, zaklęć je i postaw do góry dnem. Gdy ostygną konfitura jest gotowa. Przy gorączce dodawaj łyżeczkę do herbaty.