Magnez jest prawdopodobnie najważniejszym dla organizmu minerałem. Według Norman’a Shealy, lekarza medycyny, amerykańskiego neurochirurga i pioniera w medycynie bólowej:

Każda znana choroba jest związana z niedoborem magnezu i okazuje się on lekarstwem na wiele schorzeń

Magnez pomaga nie tylko w regulacji gospodarki wapnia, potasu i sodu, ale jest też niezbędny dla ponad

[su_progress_bar style=”fancy” percent=”51″ text=”300 funkcji biochemicznych w organizmie” bar_color=”#f1ecec” fill_color=”#ff5e0d” text_color=”#000000″]

Nawet glutation, najsilniejszy przeciwutleniacz, wymaga magnezu do procesów syntezy. Niestety większość ludzi o tym nie wie, a miliony cierpią codziennie z powodu niedoboru magnezu, nawet nie wiedząc o tym.

Biorąc pod uwagę, że w krwiobiegu znajduje się tylko 1% magnezu, trudno jest wykryć rzeczywisty niedobór na podstawie badania krwi.

Przyczyny niedoboru magnezu

  • Wyjałowienie gleb, organizmy genetycznie zmodyfikowane (GMO) i chemikalia w naszej żywności stworzyły receptę na katastrofę. Ponieważ minerałów w glebie jest mniej, ilość magnezu obecnego w żywności również jest mniejsza.
  • Choroby układu trawiennego, takie jak zespół nieszczelnego jelita, mogą być przyczyną zaburzonego wchłaniania minerałów, w tym magnezu.
  • Obniżona absorpcja minerałów spowodowana wiekiem.
  • Przewlekłe choroby i przyjmowanie leków – leki mogą uszkodzić jelita odpowiedzialne na wchłanianie magnezu.
  • Picie dużych ilości kawy, alkoholu i przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
  • Stres.

Objawy niedoboru magnezu

1. Skurcze nóg

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Problem [su_highlight background=”#fd6d19″ color=”#ffffff”]skurczy w nogach dotyka 60% dorosłych i 7% dzieci. [/su_highlight]Okazuje się, skurcze nóg mogą być czymś więcej niż uciążliwością – mogą też być wręcz nie do zniesienia! Ze względu na rolę magnezu w sygnałach nerwowo-mięśniowych i skurczu mięśni.

Naukowcy zaobserwowali, że przyczyną tego zjawiska często jest niedobór magnezu.

Specjaliści coraz częściej przepisują suplement w postaci magnezu. Zespół niespokojnych nóg jest kolejnym znakiem ostrzegawczym niedoboru magnezu. Aby zaradzić skurczom nóg i zespołowi niespokojnych nóg, warto zwiększyć spożycie zarówno magnezu, jak i potasu.

2. Bezsenność

Niedobór magnezu jest często prekursorem zaburzeń snu, związanego z lękiem, nadaktywnością i niepokojem.

Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że magnez ma kluczowe znaczenie dla funkcji GABA – neuroprzekaźnika, który „uspokaja” mózg i wprowadza w stan relaksu.

Zapobiegawczo zaleca się przyjmowanie 400 miligramów magnezu podczas kolacji lub przed snem. Jeśli nie przyjmujesz suplementu, zadbaj by kolacja obfitowała w produkty z wysoką zawartością magnezu, np. szpinak.

3. Ból mięśni / Fibromialgia

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Badanie opublikowane w Magnesium Research przeanalizowało rolę, jaką odgrywa magnez w objawach fibromialgii. Wyniki wykazały, że zwiększona konsumpcja magnezu zmniejsza ból i tkliwość oraz poprawia markery immunologiczne krwi.

Wyniki badań podkreśliły również istotność suplementacji magnezu u pacjentów z fibromialgią i bólami mięśni.

4. Nerwowość

Ponieważ niedobór magnezu może wpływać na centralny układ nerwowy, objawy mogą obejmować drażliwość i nerwowość. Pogłębiający się niedobór powoduje silny lęk oraz, w ciężkich przypadkach, depresję i omamy.

Wykazano, że magnez uspokaja ciało, mięśnie i pomaga poprawić nastrój. Jest niezbędnym minerałem dla utrzymania dobrego samopoczucia.

5. Wysokie ciśnienie krwi

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

[su_highlight background=”#fd6d19″ color=”#ffffff”]Magnez razem z wapniem jest niezbędny dla prawidłowego ciśnienia krwi i pracy serca. [/su_highlight] Niedobór magnezu często idzie w parze z niedoborem wapnia, wtedy istnieje tendencja do nadciśnienia tętniczego lub wysokiego ciśnienia krwi.

Badanie z udziałem 241 378 uczestników opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition ujawniło, że dieta bogata w [su_highlight background=”#fd6d19″ color=”#ffffff”]żywność zawierającą spora ilość magnezu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 8 procent. [/su_highlight]Stąd można było wysnuć wniosek, że nadciśnienie tętnicze powoduje 50 procent udarów niedokrwiennych mózgu.

6. Cukrzyca typu II

Jedną z czterech głównych przyczyn niedoboru magnezu jest cukrzyca typu II, ale jest ona zarazem częstym objawem.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że z 1445 dorosłych osób, które badali, niski poziom magnezu był 10 razy częstszy u diabetyków, którzy niedawno zapadli na chorobę i 8,6 razy częsty u diabetyków zmagających się z cukrzycą od dłuższego czasu.

7. Zmęczenie

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Osłabienie i zmęczenie są częstymi objawami niedoboru magnezu. Większość pacjentów z przewlekłym zmęczeniem cierpi również na niedobór magnezu.

Centrum medyczne Uniwersytetu Maryland oświadcza, że 300-1 000 miligramów magnezu dziennie może pomóc, ale należy zachować ostrożność, ponieważ zbyt duża dawka magnezu może powodować biegunkę.

8. Migrenowe bóle głowy

Migrenowy ból głowy może być związany z wystąpieniem niedoboru magnezu, ponieważ [su_highlight background=”#fd6d19″ color=”#ffffff”]pierwiastek ten oddziałuje na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym. [/su_highlight]

Badania z podwójną ślepą próbą z wykorzystaniem placebo wykazały, że dzienna dawka magnezu w granicach 360-600 miligramów może zmniejszyć częstotliwość migrenowych bólów głowy nawet [su_highlight background=”#fd6d19″ color=”#ffffff”]o 42 procent.[/su_highlight]

9. Osteoporoza

[su_highlight background=”#fd6d19″ color=”#ffffff”]Przeciętny człowiek ma w sobie około 25 gramów magnezu, [/su_highlight]z czego połowa znajduje się w kościach. W badaniu opublikowanym w Biology Trace Element Research wykazano, że uzupełnienie niedoboru magnezu może znacznie spowolnić rozwój osteoporozy już po 30 dniach. Oprócz przyjmowania suplementu magnezowego, warto rozważyć przyjmowanie witaminy D3 i K2, aby naturalnie obudować gęstość kości.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Do grupy największego ryzyka zaliczamy osoby:

  • z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi
  • z cukrzycą typu II
  • w wieku starszym
  • pijące alkohol w nadmiernych ilościach / uzależnione od alkoholu

Najlepsze suplementy magnezu:

1. Chelat magnezu – forma magnezu, która wiąże się z wieloma aminokwasami. W takiej formie spotykany jest w pożywieniu. Wysoce przyswajalny przez organizm.
2. Cytrynian magnezu – jest to sól kwasu cytrynowego i magnez. Zapewnia doskonałą wchłanialność jonów magnezu.
3. Glicynian magnezu – magnez związany z aminokwasem glicyną o wysokim poziomie wchłaniania i biodostępności. Idealna wersja dla osób chcących uzupełnić niedobór.
4. L-treonian magnezu – nowszy rodzaj suplementu magnezu. Posiada doskonałą zdolność do przenikania przez błony komórkowe i może być najlepszym suplementem magnezu na rynku.
5. Olej magnezowy – chlorek magnezu na bazie z oleju. Przenika przez skórę do wnętrza ciała. Polecany tym, którzy walczą z problemami układu pokarmowego.

Badania :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8754704
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23853635
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7786692
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3198864/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17645588
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19271946
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/#en41
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20228001